John DeLorean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John DeLorean
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 stycznia 1925
Detroit, Michigan (USA)
Data i miejsce śmierci 19 marca 2005
Summit, New Jersey (USA)
Przyczyna śmierci udar mózgu
Miejsce spoczynku White Chapel Cemetery w Troy
Zawód przedsiębiorca

John DeLorean (ur. 1925, zm. 2005) – amerykański przedsiębiorca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

John Zachary DeLorean urodził się w 1925 roku w Detroit w stanie Michigan, był najstarszym z czterech synów. Jego ojcem był Zachary DeLorean, imigrant z Rumunii i pracownik Ford Motor Company, a matką pochodząca z Austro-Węgier Kathryn Pribak DeLorean, pracownica General Electric. Rodzice rozwiedli się w 1942 roku, gdyż ojciec Johna był alkoholikiem.

DeLorean uczęszczał do technikum w Detroit, a następnie na Lawrence Institute of Technology. Od 1943 roku służył w amerykańskim wojsku. W 1948 roku uzyskał tytuł licencjata, a w 1952 magistra.

DeLorean pracował w latach 1956−1972 w General Motors, a po odejściu z tej firmy założył przedsiębiorstwo DeLorean Motor Company, które miało opracować własny model samochodu. Jedynym wprowadzonym do produkcji modelem był DeLorean DMC-12, dwumiejscowy samochód sportowy, który w kulturze popularnej znany jest z cyklu filmów Powrót do przyszłości. Ostatecznie, z powodu pojawienia się lepszych aut konkurencyjnych firm i kryzysu na rynku amerykańskim, produkcja przestała być opłacalna. Dodatkowo DeLorean nie był w stanie spłacać wierzytelności wobec brytyjskiego rządu i w lutym 1982 roku był zmuszony ogłosić upadłość przedsiębiorstwa.

19 października 1982 roku DeLorean został aresztowany przez FBI pod zarzutem handlu narkotykami. Ostatecznie został zwolniony. W 1999 roku ogłosił bankructwo osoby fizycznej. Zmarł 19 marca 2005 roku w Summit w New Jersey na udar mózgu i został pochowany na White Chapel Cemetery w Troy w Michigan.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]