General Electric

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
General Electric
General Electric
Ilustracja
GE Building w Nowym Jorku
Forma prawna spółka publiczna
Data założenia 11 stycznia 1892
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Fairfield
Ważni pracownicy Jeffrey R. Immelt (Prezes i CEO)
Zatrudnienie 305 000 (2014)[1]
Przychody 148,589 mld USD (2014)[1]
Zysk netto 15,233 mld USD (2014)[1]
Aktywa 648,349 mld USD (2014)[1]
Kapitał zakładowy 136,833 mld USD (2014)[1]
Giełda NYSE
Symbol akcji GE
brak współrzędnych
Strona internetowa
Prezes Zarządu General Electric Jeffrey R. Immelt (z lewej) i Jan Wyrowiński w Senacie RP (2009)
Zakład General Electric w Kłodzku

General Electric (GE) – amerykański konglomerat z siedzibą w Fairfield działający między innymi w branżach produkcji maszyn i sprzętu, produkcji energii, ropy naftowej i wielu innych. W roku 2014 GE zajęła 27 miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Global 500 magazynu Fortune[2]. W 2014 spółka zajęła siódme miejsce na liście największych przedsiębiorstw na świecie czasopisma Forbes[3]. GE jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE).

Historia[edytuj]

General Electric powstał oficjalnie 11 stycznia 1892 poprzez połączenie dwóch przedsiębiorstw: Edison Electric Light Company zarządzanego przez Thomasa A. Edisona i Thomson-Houston Company zarządzanego przez Charlesa A. Coffina. Oba przedsiębiorstwa razem posiadały większość kluczowych w tym czasie patentów w dziedzinie produkcji i wykorzystywania prądu elektrycznego, co na długie lata zapewniło im dominującą pozycję na rynku w USA. Początkowo przedsiębiorstwo koncentrowało swoją działalność w branżach związanych z prądem – od budowy elektrowni i linii wysokiego napięcia po produkcję odkurzaczy i lodówek.

W laboratoriach General Electric powstało szereg wynalazków, między innymi lodówka, żarówka, gramofon, prądnica prądu stałego, turbina parowa, silnik prądu stałego, opracowano też metody syntezy polietylenu i silikonu.

Współczesność[edytuj]

W 2015 roku General Electric działa w kilkunastu branżach, takich jak:

 • energetyka – konwencjonalna i atomowa;
 • aparatura pomiarowa – przemysłowa i medyczna;
 • przemysł lotniczy – produkcja silników lotniczych i kredytowanie produkcji samolotów;
 • przemysł kosmiczny – produkcja silników rakietowych i podzespołów dla NASA;
 • przemysł AGD – produkcja lodówek, odkurzaczy itp. (głównie na rynek amerykański);
 • przemysł chemiczny – produkcja tworzyw sztucznych;
 • sprzęt medyczny – badania i produkcja aparatury diagnostycznej (RTG, ramiona C, tomografy komputerowe, MRI, PET, ultrasonografy USG/UKG, aparaty EKG, testy wysiłkowe EKG), produkcja aparatury monitorującej funkcje życiowe (kardiomonitory, monitory wieloparametrowe), aparatów do znieczulania ogólnego i respiratorów oraz inkubatorów stosowanych w terapii noworodka;
 • bankowość – zarówno dla biznesu, jak i dla osób fizycznych; w zakresie bankowości biznesowej specjalizuje się w kredytowaniu produkcji powiązanej z interesami kapitałowymi całego GE – takimi jak np. finansowanie zakupów samolotów pod warunkiem, że będą w nich zamontowane silniki GE, co jest czasami krytykowane jako forma monopolizowania rynków; w zakresie bankowości dla ludności specjalizuje się w udzielaniu kredytów gotówkowych, kredytów ratalnych, kredytów samochodowych, hipotecznych, oraz wydawaniu kart płatniczych; w niektórych krajach (np. Czechy, Niemcy, Węgry), zajmuje się również prowadzeniem rachunków bankowych i aktywnie sprzedaje produkty depozytowe i inwestycyjne.
 • film – GE jest właścicielem NBCUniversal;
 • transport kolejowy – np. modernizacja silników dla spalinowozów ST40.

General Electric w Polsce[edytuj]

W 1995 GE weszło na polski rynek usług bankowych kupując Solidarność Chase D.T. Bank i tworząc GE Capital Bank, specjalizujący się w finansowaniu sprzedaży ratalnej, pożyczkach gotówkowych i kredytach samochodowych. W 1998 kupiono dodatkowo Polsko-Amerykański Bank Hipoteczny S.A., który specjalizował się w udzielaniu kredytów mieszkaniowych klientom indywidualnym. W 1999 ten drugi bank zmienił nazwę na GE Bank Mieszkaniowy S.A. W 2003 bank ten zajmował trzecią pozycję pod względem wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych w Polsce. Na przełomie 2004/2005 w wyniku połączenia GE Capital Banku z GE Bankiem Mieszkaniowym powstał GE Money Bank S.A. z centralą w Gdańsku. Inicjatywa ta była konsekwencją realizacji globalnej strategii korporacji General Electric w zakresie upraszczania jej struktury organizacyjnej.

W sierpniu 2007 GE Money podpisało porozumienie z bankiem Unicredit dot. nabycia ok. 66% akcji Banku BPH i 49,9% akcji BPH TFI. Transakcja, zrealizowana w czerwcu 2008, wpisuje się w strategię GE Money inwestowania i ekspansji na głównych strategicznych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej o wysokiej dynamice i dobrych perspektywach rozwoju, takich jak Polska. Ma również przyspieszyć transformację GE Money w kierunku bankowości uniwersalnej na rynku polskim. 1 stycznia 2010 doszło do fuzji GE Money Banku S.A. oraz Banku BPH S.A.

Oprócz działalność bankowej, GE prowadzi też w Polsce sprzedaż swoich produktów (sprzęt RTV-AGD, chemia budowlana i kosmetyczna, urządzenia medyczne, urządzenia elektryczne dla przemysłu) oraz inwestycje w przemysł maszynowy, elektryczny i badania naukowe. Posiada trzy fabryki GE Power Controls (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwa zakłady GE Aviation (w Dzierżoniowie i w Bielsku-Białej) oraz Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center) w Warszawie, które w 107 zatrudniało ok. 1800 inżynierów[4]. W 2013 roku GE Healthcare otworzyło Centrum Doskonałości IT w Krakowie. GE zatrudnia w Polsce około 10 tys. osób.

Od listopada 2013 r. prezesem GE w Polsce i krajach bałtyckich jest Beata Stelmach.

W 2010 firma General Electric Polska i Instytut Lotnictwa stworzyły stypendium naukowe im. Justyny Moniuszko, która zginęła w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku, przeznaczone dla najlepszych studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej[5].

Prowadzony przez GE Foundation program stypendialny Scholar-Leaders został wprowadzony w Polsce w 2003 r. Instytucją, która bezpośrednio zarządza programem, jest Institute of International Education.

W 2015 roku GE zakupiło koncern Alstom, przejmując między innymi zakłady w Elblągu produkujące turbiny i elementy stalowe wielkogabarytowe, w tym przęsła mostów[6].

Kontrowersje wokół przedsiębiorstwa[edytuj]

GE zdaniem wielu ruchów ekologicznych był jednym z największych trucicieli środowiska w USA. Od lat 30. XX w. przedsiębiorstwo produkowało w stanie Nowy Jork transformatory, używając skrajnie toksycznych związków PCB produkowanych przez Monsanto w Anniston w Alabamie. GE wyrzucił do rzeki Hudson tysiące ton PCB.

Przypisy

 1. a b c d e GE 2014 Annual Report (ang.). General Electric. [dostęp 2015-04-20].
 2. General Electric (ang.). Fortune. [dostęp 2015-04-20].
 3. The World’s Biggest Companies (ang.). forbes.com. [dostęp 2015-04-20].
 4. Who We Are. W: Engineering Design Center [on-line]. [dostęp 2017-03-27].
 5. Scholarship Program (pol.). edcpolska.pl. [dostęp 18 grudnia 2012].
 6. Info.elbląg.pl: Alstom w Elblągu przejdzie do historii. Od 1 października firmę przejmie General Electric. Co to oznacza dla elblążan?, Data dostępu 2016-11-13.

Linki zewnętrzne[edytuj]