John Slessor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sir John Slessor

Sir John Cotesworth Slessor (ur. 3 czerwca 1897 w Ranikhet w Indiach, zm. 12 lipca 1979) – generał RAF, jeden z najbardziej wpływowych dowódców lotnictwa alianckiego podczas II wojny światowej.

Chromy z powodu przebytej w dzieciństwie choroby Heinego-Medina, został początkowo uznany za niezdolnego do służby wojskowej. Podczas I wojny światowej, dzięki wpływowym znajomościom (ojciec był oficerem armii brytyjskiej), dostał przydział do Królewskiego Korpusu Powietrznego (RFC). W latach 1914-1918 jako lotnik walczył na frontach w Afryce (w Sudanie) oraz we Francji. Od 1920 r. w RAF pełnił funkcje dowódcze na różnych szczeblach. Rozgłos przyniosła mu książka ("Air Power and Armies") z dziedziny taktyki wojskowej, w której szczególny nacisk położył na rolę lotnictwa bombowego w demoralizowaniu oddziałów wrogiej armii. Od 1937 w brytyjskim Ministerstwie Lotnictwa. Podczas II wojny światowej obejmował kolejno stanowiska: zastępcy szefa sztabu Sił Powietrznych (1942-1943) (zaangażowany w śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej, w której zginął gen. Władysław Sikorski), dowódcy Obrony Wybrzeża RAF (1943-1944) oraz dowódcy szefa sztabu RAF rejonów: śródziemnomorskiego i bliskowschodniego (1944-1945). W tym okresie decydował m.in. o dostawach lotniczych dla powstania warszawskiego z lotnisk położonych we Włoszech. Był przeciwnikiem zorganizowania pomocy dla Warszawy na szeroką skalę ze względu na wysokie straty ponoszone w takich wyprawach przez lotnictwo brytyjskie.

Po wojnie nadal związany bardzo mocno z lotnictwem wojskowym – pełnił m.in. obowiązki oficera odpowiedzialnego za skład kadr i szkolenie żołnierzy RAF (1945-1947). Po uzyskaniu stopnia generała, został szefem sztabu Sił Powietrznych (RAF) (1950-1952).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]