Kłodawa (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kłodawa
Dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy
Państwo  Polska
Miejscowość Pomarzany Fabryczne
Data otwarcia 1922
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
4
Kasy T
Przejścia podziemne T
Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy Kłodawa
Mapa lokalizacyjna gminy Kłodawa
Kłodawa
Kłodawa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kłodawa
Kłodawa
Ziemia 52°13′38″N 18°53′33″E/52,227222 18,892500
Portal Portal Transport szynowy
Stacja kolejowa – perony
Wejście do budynku stacji kolejowej
Pociąg Berlin-Warszawa Express tuż po minięciu stacji Kłodawa

Kłodawa (w latach 1939 - 1943 Klodawa, 1943 - 1945 Tonningen) – stacja kolejowa w Pomarzanach Fabrycznych w pobliżu Kłodawy (powiat kolski); położona przy linii kolejowej linii kolejowej nr 3 Warszawa ZachodniaKunowice.

Informacje ogólne[edytuj]

Stacja Kłodawa położona jest w miejscowości Pomarzany Fabryczne w gminie Kłodawie, powiecie kolskim, województwie wielkopolskim, w odległości ok. 4 km od centrum miasta Kłodawy. Wjazd na stację możliwy jest od strony lokalnej drogi, kilkaset metrów od drogi wojewódzkiej nr 263. Stacja składa się z dwóch peronów i czterech krawędzi peronowych, do których dotrzeć można przejściami podziemnymi lub przejściem dla osób niepełnosprawnych. Istnieją dodatkowe tory, które są zdatne do eksploatacji. Ze stacji odchodzi tor kolejowy do położonej w pobliżu Kopalni Soli „Kłodawa”.

Znajduje się tutaj otwarty budynek stacyjny z możliwością noclegu, kasy biletowe czynne są na kilkadziesiąt minut przed odjazdem pociągu.

Usytuowany obok przystanek autobusowy Kłodawa, PKP obsługiwany jest przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Koninie. W okresie od września do czerwca kursują stąd cztery autobusy, do Koła lub Kłodawy, natomiast w czasie wakacji realizowany jest tylko jeden kurs do Koła, w godzinach popołudniowych[1].

Najbliżej leżące stacje kolejowe to Barłogi w gminie Grzegorzew (8,487 km na zachód) i Turzynów w gminie Chodów (9,374 km na wschód).

Historia[edytuj]

Stacja kolejowa Kłodawa istnieje od 1922 roku, kiedy to w odległości 4 kilometrów na południe od miasta, przez miejscowość Pomarzany Fabryczne przeprowadzono nowo wybudowany fragment linii kolejowej nr 3, prowadzący z Kutna do Strzałkowa.

30 października 2013 przez stację przejechał bez zatrzymania pociąg Pendolino, odbywający testy na odcinku pomiędzy Warszawą a Koninem.

Połączenia[edytuj]

Pociągi osobowe[edytuj]

Od grudnia 2012 roku wszystkie połączenia osobowe z Kłodawy realizowane są przez Koleje Wielkopolskie, które zastąpiły dotychczasowe składy Przewozów Regionalnych. Na stacji zatrzymują się pociągi kursujące z Poznania Głównego do Kutna lub tylko do Kłodawy, i z powrotem, z postojem na stacjach we wszystkich miejscowościach na tej trasie.

W kolejnych zmianach rozkładów jazdy uruchamiane były także inne połączenia osobowe; w 2012 r. wyruszał z Kłodawy pociąg Przewozów Regionalnych do Opalenicy, przejeżdżał tędy również pociąg z Konina do Skierniewic, ze Skierniewic do Zbąszynka, a także przez krótki czas do Ostrowa Wielkopolskiego.

Od grudnia 2014 r. istnieje połączenie Kolei Wielkopolskich z Kutna do Zbąszynka.

Dawne połączenia IR[edytuj]

  • IR Mewa – pociąg kursował pomiędzy Szczecinem Głównym a Warszawą Wschodnią przez Szczecin Dąbie, Stargard Szczeciński, Choszczno, Dobiegniew, Krzyż, Wronki, Szamotuły, Poznań Główny, Wrześnię, Konin, Koło, Kłodawę, Kutno, Łowicz Główny, Sochaczew, Warszawę Zachodnią i Warszawę Centralną, zatrzymywał się w Kłodawie dwa razy w ciągu dnia (w obydwie strony) od grudnia 2014 r.; zawieszony we wrześniu 2015 r.
  • IR Warta – pociąg kursował pomiędzy Poznaniem Głównym a Warszawą Wschodnią przez Poznań Garbary, Swarzędz, Wrześnię, Słupcę, Konin, Koło, Kłodawę, Kutno, Warszawę Zachodnią i Warszawę Centralną. Relacja pociągu w grudniu 2014 r. została skrócona (wcześniej dojeżdżał do Lublina); od tego czasu dwa razy w ciągu dnia zatrzymuje się na stacji w Kłodawie (w obydwie strony). RE Warta zatrzymywał się na stacji w latach 2011-2012 w kierunku Warszawy Wschodniej lub Lublina, a potem został zawieszony; ponownie zawieszony we wrześniu 2015 r.
  • IR Portowiec – pociąg kursował pomiędzy Szczecinem Głównym a Warszawą Wschodnią; zatrzymywał się na stacji w Kłodawie od grudnia 2014 r. dwa razy w ciągu dnia do września 2015 r.; dotychczas skład zatrzymywał się na stacji wyłącznie w celu przepuszczenia pociągu InterCity Berlin-Warszawa Express.
  • IR Ner – pociąg kursował pomiędzy Poznaniem Głównym a Kutnem, zatrzymywał się na stacji w Kłodawie w 2013 roku w obydwie strony.
  • IR Szczeliniec – pociąg kursował pomiędzy Białymstokiem a Wrocławiem Głównym lub Międzylesiem, zatrzymywał się na stacji w Kłodawie w 2012 i 2013 roku raz dziennie wyłącznie w kierunku w stronę Wrocławia Głównego lub Międzylesia.
  • IR Starosta – pociąg kursował pomiędzy Poznaniem Głównym a Białymstokiem, zatrzymywał się na stacji w Kłodawie raz dziennie (w stronę Białegostoku) w 2011 roku.

Inne pociągi[edytuj]

Przez stację przejeżdżają bez zatrzymania wszystkie pociągi innych kategorii, kursujące pomiędzy Poznaniem a Warszawą, tj. InterCity, Twoje Linie Kolejowe, a także pociągi towarowe. Jest to również jedna ze stacji mijanych przez pospieszne pociągi jadące od strony Kutna w kierunku Pomorza lub z powrotem, ponieważ pomiędzy stacją Kłodawa a Barłogi, w miejscowości Ponętów, znajduje się łącznica, która pozwala tym pociągom zjechać na linię kolejową nr 131, tak zwaną magistralę węglową, prowadzącą na południe w stronę Górnośląskiego i Częstochowskiego Okręgu Przemysłowego, a na północ do Tczewa i dalej w stronę Gdańska i Gdyni.

Dla pasażerów z Kłodawy istnieje możliwość przesiadki na inne pospieszne pociągi najbliżej na stacji w Kole (Twoje Linie Kolejowe), Kutnie (Twoje Linie Kolejowe, InterCity) i Koninie (Twoje Linie Kolejowe, InterCity).

Na stacji istnieje również możliwość minięcia się pociągów lub przepuszczenia składów. Jest to także miejsce postojowe dla niektórych składów towarowych. W nocy na stacji stoi jeden pociąg, Kolei Wielkopolskich, przybywający z Poznania Głównego późnym wieczorem i odjeżdżający z powrotem około godziny 5 rano.

Obecne połączenia[edytuj]

Lista miejscowości, do których można bezpośrednio dojechać z Kłodawy według rozkładu z grudnia 2014 r.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]

Kłodawa
Linia 3 Warszawa ZachodniaKunowice (157,62 km)
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Turzynów
odległość: 9,374 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 8,487 km