Szczecin Główny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szczecin Główny
Dworzec kolejowy Szczecin Główny
Dworzec kolejowy Szczecin Główny
Państwo  Polska
Miejscowość Szczecin
Lokalizacja Śródmieście
Nowe Miasto
Data otwarcia 1843
Poprzednie nazwy Berlinerbahnhof, Stettin Hauptbahnhof
Informacje kolejowe
Liczba peronów 4
Liczba krawędzi
peronowych
8[1]
Kasy link= T
Przejścia nadziemne link= T
Przejścia podziemne link= T
Linie kolejowe
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
Szczecin Główny
Szczecin Główny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szczecin Główny
Szczecin Główny
Ziemia 53°25′07″N 14°32′59″E/53,418611 14,549722
Portal Portal Transport szynowy

Szczecin Główny (do 1945 niem. Stettin Hauptbahnhof) – najważniejszy ze szczecińskich dworców, usytuowany przy ul. K. Kolumba na Nowym Mieście na lewym brzegu Odry. Jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1836 założono w Berlinie Komitet Budowy Kolei Berlińsko-Szczecińskiej[2]. 15 sierpnia 1843 roku pierwszy pociąg z Berlina wjechał na dworzec, o ówczesnej nazwie Berlinerbahnhof czyli Dworzec Berliński, dając początek linii kolejowych na Pomorzu[2]. Dworzec był pierwszym etapem do likwidacji obwarowań miejskich Fortu Prusy (Fort Preußen). Linia ta kończyła się w Berlinie na Dworcu Szczecińskim (Berlin Stettiner Bahnhof, późniejszy Berlin Nordbahnhof)[2]. W 1846 zbudowano linię kolejową do Stargardu Szczecińskiego[2] (do 1848 przedłużoną do Poznania). Linia ta dobiegała do linii berlińskiej pod kątem prostym, bowiem dworzec był wówczas dworcem czołowym. Wymagało to wydrążenia 100-metrowego tunelu w skarpie wzgórza. Od dworca układ torów prowadził wówczas przez południową część wyspy Kępa Parnicka (obecną ul. Maklerską, niem. nazwa Eisenbahnstraße, czyli ul. Kolei Żelaznej), wzdłuż Kanału Rybnego (do 1859) oraz przez wyspę Siedlińską Kępę i wzdłuż obecnej ul. Hangarowej do dworca w Dąbiu. Do 1857 przez Szczecin prowadziła linia kolejowa z Berlina do Królewca przez Krzyż, Piłę, Bydgoszcz i Tczew.

W 1859 rozbudowano i przekształcono dworzec w przelotowy, budując obecny układ torów przez północną część Kępy Parnickiej i obecny dworzec Szczecin Port Centralny[2]. W 1898 z dworca poprowadzono ostatnią linię – do Jasienicy[3][4]. W skarpie została zlokalizowana nieczynna już lokomotywownia[2].

Około 1900 powstał budynek dworca, który po przebudowach i odbudowie po zniszczeniach II wojny światowej istnieje do dzisiaj.

W latach 1975-1980 większość szczecińskiego węzła kolejowego została zelektryfikowana[2]. Nieopodal stacji znajdują się 2 nastawnie: "SG" i "SG 11". Obecnie na dworcu znajdują się 4 perony zadaszone wiatą. Na perony prowadzą przejścia nadziemne i podziemne. W pobliżu dworca, przy ul. Czarnieckiego znajduje się dyrekcja Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Na Dworcu zaczyna się i kończy Miejski Szlak Turystyczny. Przystanki ZDiTM w pobliżu: "Dworzec Główny" i "Owocowa Dworzec".

Remonty, renowacje i plany na przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Przebudowa dworca kolejowego Szczecin Główny
Tymczasowy dworzec kolejowy Szczecin Główny

W 2007 dworzec został częściowo odremontowany w związku z finałem regat The Tall Ships' Races[2]. Odnowiona została elewacja gmachu od strony ulicy Krzysztofa Kolumba, a także odświeżony został hol dworca[2].

20 grudnia 2010 prezydent miasta Szczecin Piotr Krzystek podpisał umowę z Jackiem Prześlugą, członkiem zarządu Polskich Kolei Państwowych i Zbigniewem Zarychtą członkiem zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe w sprawie przebudowy dworca i jego okolic. Planowano że do końca 2014 na terenie obecnego dworca i na terenach przyległych ma zostać stworzone Zintegrowane Centrum Komunikacyjne[5].

1 października 2014 PKP podpisały umowę na przebudowę dworca Szczecin Główny z konsorcjum firm Winnicki i Maxto[6]. W ramach tej inwestycji przebudowany ma zostać budynek dworca, perony 1. i 4. mają zostać wyremontowane oraz ma powstać nowa kładka. W przyszłości planowany jest drugi etap remontu[7]. Główny budynek dworca został na czas remontu całkowicie zamknięty, uruchomiono tymczasowy dworzec w budynku po drugiej stronie ul. Krzysztofa Kolumba.

Połączenia[edytuj | edytuj kod]

2010-11-26-szczecin-glówny-by-RalfR-27.jpg
2010-11-26-szczecin-glówny-by-RalfR-41.jpg
Wnętrze "Baru Pod Torami"

(Stacje docelowe połączeń bezpośrednich i rodzaj pociągu wg rozkładu aktualnego na 14 grudnia 2014.)[8]

W godzinach 23:30 do 04:00 rano nie kursuje żaden pociąg pasażerski z Dworca w Szczecinie, a mimo to hol jest otwarty całą dobę.

Schron[edytuj | edytuj kod]

Schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej znajdujący się pod dworcem to największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny światowej. Bilety na zwiedzanie schronu można kupić w biurze Centrum Wynajmu i Turystyki obok dworca[9].

Przypisy

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Szczecin Główny
Linia 273 Wrocław Główny – Szczecin Główny (km linii: 355,903)
odległość: 1,368 km
Szczecin Port CentralnyBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
Linia 351 Poznań Główny – Szczecin Główny (km linii: 213,499)
odległość: 12,334 km
Szczecin ZdrojeBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
Linia 406 Szczecin Główny – Trzebież Szczeciński (km linii: 0,000)
BSicon lBHF.svg
odległość: 2,000 km
Linia 408 Szczecin Główny – Grambow (km linii: 0,063)
BSicon lBHF.svg
odległość: 4,779 km