Kanał Łuczański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kanał Giżycki)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok na Kanał Giżycki z mostem obrotowym

Kanał Łuczański (dawniej Giżycki)[1]kanał mazurski wykopano w latach 1765-1772[2]. Łączy on jeziora Niegocin i Kisajno. Kanał ma długość 2130 m i głębokość 1,9 m. Przechodzi przez zachodnią część Giżycka, najpierw pod mostem kolejowym, mija most obrotowy, a dalej pod kładką dla pieszych i jeszcze dwoma mostami drogowymi.

Most obrotowy zbudowany został w 1898 jako połączenie miasta z Twierdzą Boyen. Most jest skonstruowany w ten sposób, że przęsło mostowe obraca się w bok, a nie do góry jak w mostach zwodzonych. Obracany jest ręcznie przez jednego operatora. Cała operacja otwierania mostu zajmuje około 5 min i jest atrakcją turystyczną Giżycka.

Alternatywnym połączeniem jezior Niegocin i Kisajno, z którego mogą skorzystać jednostki mniejsze niż statki pasażerskie Żeglugi Mazurskiej, jest tzw. Stary Kanał, który tworzą Kanał Niegociński na jezioro Tajty i dalej kanał Piękna Góra z jeziora Tajty na jezioro Kisajno. Kanał ten był również wykorzystywany przez wszystkie większe jednostki, gdy na czas remontu mostu obrotowego przykryto go tymczasową kładką.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rządowe Centrum Legislacji, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z - Dziennik Ustaw, www.dziennikustaw.gov.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
  2. Kanał Łuczański w Giżycku. Moje Mazury, 2011-03-10. [dostęp 2016-08-06].