Gangwon (prowincja w Korei Południowej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prowincja Gangwon
prowincja
Flaga
Flaga
Państwo  Korea Południowa
Stolica Ch'unch'ŏn
Powierzchnia 16 894 km²
Populacja (1990)
• liczba ludności

1 592 000
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba miast 7
Liczba powiatów 11
Położenie na mapie Korei Południowej
Położenie na mapie

Gangwon (kor. 강원도) – prowincja w Korei Południowej ze stolicą w Chuncheon. Przed podziałem Korei w 1945 roku razem ze swoim północnokoreańskim sąsiadem, także nazywającym się Kangwŏn, tworzyły jedną prowincję.

Historia[edytuj]

Gangwon było jedną z ośmiu prowincji Korei podczas panowania dynastii Joseon, założoną w roku 1395, a nazwę zawdzięcza miastu Gangneung (강릉; 江陵) oraz dawnej stolicy prowincji Wonju (원주; 原州).

W roku 1895 prowincja Gangwon została zastąpiona dystryktami Chuncheon (Chuncheon-bu; 춘천부; 春川府) na zachodzie i Gangneung (Gangneung-bu; 강릉부; 江陵府) na wschodzie (Wonju było częścią dystryktu Chungju).

W 1896 roku Korea została ponownie podzielona na 13 prowincji i oba dystrykty zostały połączone z powrotem w prowincję Gangwon. Mimo że dawna stolica Wonju została także przyłączona do tej prowincji, nowa została utworzona w Chuncheon.

W 1945 roku prowincja Gangwon (podobnie jak i reszta Korei) została podzielona na amerykańską i radziecką strefę okupacji. W roku 1948 południowa część prowincji została częścią Republiki Korei. W rezultacie postanowień po wojnie koreańskiej w 1953 roku, granica między północnokoreańską a południowokoreańską częścią prowincji została przesunięta w kierunku wojskowej linii demarkacyjnej. Granice prowincji pozostały niezmienione od roku 1953.

Geografia[edytuj]

Położenie[edytuj]

Od zachodu Gangwon graniczy z prowincją Gyeonggi, od południa z Chuncheong Północny oraz Gyeongsang Północny, od wschodu znajduje się Morze Wschodnie (Morze Japońskie). Od strony północnej sąsiadem jest północnokoreańska prowincja Kangwŏn. Krajobraz zdominowany jest przez pasmo gór Taebaek (Taebaek Sanmaek), które schodzą aż do morza.

Zasoby[edytuj]

80% obszaru Gangwon zajmują lasy, które dostarczają grzybów oraz roślin górskich. Prowincja ta jest też znana ze swoich produktów rolniczych: ziemniaków i ryb (wątłusz oraz mątwa). Zasoby mineralne prowincji to żelazo, węgiel, fluoryt, wapień i wolfram. Znajdują się tutaj elektrownie wodne i cieplne.

Regiony[edytuj]

Północnokoreański oraz południowokoreański Gangwon są częścią regionu Gwandong. Region na zachód od gór Taebaek nazywa się Yeongseo, a na wschód Yeongdong.

Podział administracyjny[edytuj]

Prowincja Gangwon podzielona jest na 7 miast (si) oraz 11 powiatów (gun).

Miasta[edytuj]

Powiaty[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]