Przejdź do zawartości

Gangwon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prowincja Gangwon
prowincja
ilustracja
Flaga
Flaga
Państwo

 Korea Południowa

Stolica

Ch'unch'ŏn

Powierzchnia

16 894 km²

Populacja (1990)
• liczba ludności


1 592 000

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba miast

7

Liczba powiatów

11

Położenie na mapie Korei Południowej
Położenie na mapie
Strona internetowa

Gangwon (kor. 강원도) – prowincja w Korei Południowej ze stolicą w Chuncheon. Przed podziałem Korei w 1945 roku razem ze swoim północnokoreańskim sąsiadem, także nazywającym się Kangwŏn, tworzyły jedną prowincję.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gangwon było jedną z ośmiu prowincji Korei podczas panowania dynastii Joseon, założoną w 1395 roku, a nazwę zawdzięcza miastu Gangneung (kor. 강릉; hancha: 江陵) oraz dawnej stolicy prowincji Wonju (kor. 원주; 原州).

W 1895 roku prowincja Gangwon została zastąpiona dystryktami Chuncheon (Chuncheon-bu; kor. 춘천부; hancha: 春川府) na zachodzie i Gangneung (Gangneung-bu; kor. 강릉부; 江陵府) na wschodzie (Wonju było częścią dystryktu Chungju).

W 1896 roku Korea została ponownie podzielona na 13 prowincji i oba dystrykty zostały połączone z powrotem w prowincję Gangwon. Mimo że dawna stolica Wonju została także przyłączona do tej prowincji, nowa została utworzona w Chuncheon.

W 1945 roku prowincja Gangwon (podobnie jak i reszta Korei) została podzielona na amerykańską i radziecką strefę okupacji. W 1948 roku południowa część prowincji została częścią Republiki Korei. W rezultacie postanowień po wojnie koreańskiej w 1953 roku, granica między północnokoreańską a południowokoreańską częścią prowincji została przesunięta w kierunku wojskowej linii demarkacyjnej. Granice prowincji pozostały niezmienione od 1953 roku.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Od zachodu Gangwon graniczy z prowincją Gyeonggi, od południa z Chungcheong Północnym oraz Gyeongsang Północnym, od wschodu znajduje się Morze Wschodnie (Morze Japońskie). Od strony północnej sąsiadem jest północnokoreańska prowincja Kangwŏn. Krajobraz zdominowany jest przez pasmo gór Taebaek (Taebaek Sanmaek), które schodzą aż do morza.

Zasoby[edytuj | edytuj kod]

80% obszaru Gangwon zajmują lasy, które dostarczają grzybów oraz roślin górskich. Prowincja ta jest też znana ze swoich produktów rolniczych: ziemniaków i ryb (wątłusz oraz mątwa). Zasoby mineralne prowincji to żelazo, węgiel, fluoryt, wapień i wolfram. Znajdują się tutaj elektrownie wodne i cieplne.

Regiony[edytuj | edytuj kod]

Północnokoreański oraz południowokoreański Gangwon są częścią regionu Gwandong. Region na zachód od gór Taebaek nazywa się Yeongseo, a na wschód Yeongdong.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Prowincja Gangwon podzielona jest na 7 miast (kor. si) oraz 11 powiatów (kor. gun).

Miasta[edytuj | edytuj kod]

Powiaty[edytuj | edytuj kod]

Klasztory buddyjskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]