Kaniuk amerykański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kaniuk amerykański
Elanus leucurus[1]
(Vieollot, 1818)
Kaniuk amerykański
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd szponiaste
Rodzina jastrzębiowate
Podrodzina kaniuki
Rodzaj Elanus
Gatunek kaniuk amerykański
Synonimy
  • Elanus caeruelus leucurus
Podgatunki
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Kaniuk amerykański (Elanus leucurus) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych, żyjącego na zachodzie Ameryki Północnej i Ameryce Południowej. Ubarwieniem przypomina mewę, lecz jego kształt ciała oraz styl lotu są charakterystyczne dla jastrzębi. Większa część ich ciała jest biała, natomiast końcówki skrzydeł i ramiona mają odcień czarny. Przeciętny kaniuk amerykański ma 35-43 cm długości i waży 250-380 g. Jego skrzydła mają rozpiętość 88-102 cm. Występuje głównie na terenach podmokłych, trawiastych z rozproszonymi drzewami. Zazwyczaj nie żyje na wysokościach powyżej 1500 m n.p.m., choć odnotowano już występowanie tego gatunku w Peru, na wysokości 4200 m n.p.m. Jego pożywienie stanowią niewielkie gryzonie, rzadziej inne ptaki, duże owady oraz płazy i gady[3].

Gęstość występowania kaniuka amerykańskiego waha się od 1 pary na 100 km² do 1 pary na 1 km². W latach 30. XX wieku gatunek znajdował się na granicy wymarcia ze względu na polowania i kolekcjonowanie jaj. Aktualnie znów jest powszechny[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Elanus leucurus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Elanus leucurus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b James Ferguson-Lees, David A. Christie: Raptors of the world. Houghton Mifflin Harcourt, 2001, s. 353-355. ISBN 9780618127627.