Przejdź do zawartości

Kapliczki Podegrodzia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Podegrodzie posiada bardzo liczne obiekty sakralne. Niektóre z nich mają dużą wartość historyczną, a dla mieszkańców wsi są przede wszystkim miejscami o znaczeniu religijnym. Kapliczki, jako świadkowie historii są ważne również dla historii, etnografii, geografii itp.


Kapliczka Matki Bożej Pocieszenia

[edytuj | edytuj kod]
Kapliczka Matki Bożej Pocieszenia

Kapliczka Matki Bożej Pocieszenia – kapliczka wzniesiona w XVIII wieku, z fundacji rodziny Krajewskich, na miejscu starszej, z XVII wieku. Zbudowana z cegły i kamienia, otynkowana. Od frontu szczyt prostokątny, wydzielony okapem, z głęboką, zaszkloną wnęką, w której znajduje się figurka Św. Kingi, po lewej obraz Chrystusa w cierniowej koronie, a po prawej Matki Boskiej Częstochowskiej. Kapliczka była dwa razy odnawiana[1].

Kapliczka Madonny

[edytuj | edytuj kod]
Kapliczka Madonny

Kapliczka Madonny – kapliczka wzniesiona w 1819 roku, nieznanej fundacji. Budowla ma plan prostokątny, zakończony absydą. Fasada kapliczki z wyniosłym szczytem, posiada na skrzydłach pilastry oraz dwie rzeźby: św. o. St. Papczyńskiego i Jana Pawła II. Nad zamykaną wnęką znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Św. Annę Samotrzeć. Wewnątrz znajduje się polichromowana płaskorzeźba – Madonny[2].

Kapliczka Chrystusa

[edytuj | edytuj kod]
Kapliczka Chrystusa

Kapliczka Jezusa Chrystusa – kapliczka wzniesiona w 1998 roku, na miejscu starszej, niszczejącej, pochodzącej z przełomu XVIII i XIX wieku, wybudowanej z nietrwałego piaskowca. Powstała z fundacji Michała Pasonia, jako wotum dziękczynne za odzyskanie zdrowia. Wzniesiona z białej cegły, kryta dachówką. W trzech zaszklonych wnękach znajdują się ludowe rzeźby: Chrystusa Frasobliwego, Chrystusa przy słupie, Chrystusa Zmartwychwstałego, Michała Archanioła z wagą, Św. Józefa z Dzieciątkiem, a także płaskorzeźba Św. Weroniki z chustą, Św. Jana Nepomucena i dwie niezidentyfikowane.

Podczas prac przy odnowie kapliczki, na głębokości około 1,8 m, odkryto szczątki szkieletu ludzkiego, które prawdopodobnie pozostały po zabitym w tym miejscu rycerzu. Kości te zakopano z powrotem pod kapliczką[3].

Kapliczka Św. Jana Nepomucena

[edytuj | edytuj kod]
Kapliczka św. Jana Nepomucena

Kapliczka Świętego Jana Nepomucena – kapliczka wzniesiona w 1869 roku, z fundacji Jana Dudy. Ludowa rzeźba Św. Jana Nepomucena, zastąpiła starszą skradzioną figurę. Posążek osłonięto blaszanym daszkiem, był odbudowywany po przewróceniu w 1999 roku. Stoi na postumencie z białej cegły, który zastąpił stary niszczejący, zbudowany z piaskowca. Stary postument posiadał polichromowane płaskorzeźby.

Kapliczka Matki Bożej

[edytuj | edytuj kod]
Kapliczka Matki Bożej

Kapliczka Matki Bożej – kapliczka wzniesiona w 1874 roku, z fundacji Wojciecha Gomółki. Kamienna, otynkowana zamknięta półkoliście. Dach dwuspadowy, kryty blachą. Od frontu, trójkątny szczyt, w którym znajduje się mała wnęka z kamienną figurką Chrystusa upadającego pod krzyżem. Poniżej głęboka wnęka, a w niej trzy obrazy malowane na blasze, z czasu budowy kapliczki: Koronacja Maryi, Madonna oraz św. Wojciech. Według legendy pod kapliczką znajduje się czyjś grób.

Kapliczka Matki Bożej Różańcowej

[edytuj | edytuj kod]
Kapliczka Matki Bożej Różańcowej

Kapliczka Matki Boskiej Różańcowej – kapliczka wzniesiona pod koniec XIX wieku, nieznanej fundacji. Rzeźba Matki Bożej Różańcowej ustawiona jest na niskim, kamiennym, czworobocznym postumencie, osłonięta ozdobnym, blaszanym zadaszeniem. Figura w 1993 roku została ogrodzona, a w 1994 roku odnowiona. Według legendy posąg w to miejsce przyniosła powódź.

Golgota

[edytuj | edytuj kod]
Golgota

Kapliczka „Golgota” – kapliczka wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku. Drewniana, ozdobna, oszklona, kryta miedzianym daszkiem szafka. Wewnątrz znajdują się ludowe rzeźby: Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej Bolesnej, Św. Marii Magdaleny i Św. Jana Ewangelisty. Poniżej na słupie przymocowana jest płaskorzeźba Św. Jana Nepomucena. Kapliczkę odnowiono w 1998 roku.

Kapliczka Św. Józefa

[edytuj | edytuj kod]
Kapliczka św. Józefa

Kapliczka Świętego Józefa – kapliczka wzniesiona w 1904 roku, z fundacji Józefa Maciuszka. Polichromowany posąg przedstawia Św. Józefa z Dzieciątkiem. Rzeźba osłonięta blaszanym daszkiem, umieszczona na czworobocznym, kamiennym postumencie z płaskorzeźbami: Matki Boskiej Kalwaryjskiej, Św. Antoniego i Św. Jana Chrzciciela.

Kapliczka Jezusa Chrystusa

[edytuj | edytuj kod]
Kapliczka Jezusa Chrystusa

Kapliczka Jezusa Chrystusa – kapliczka wzniesiona w 1955 roku, z fundacji rodziny Olszaków. Dach dwuspadowy, kryty blachą. Poniżej znajduje się oszklona wnęka, ozdobiona dookoła. Wewnątrz rzeźba Chrystusa z Sercem Jezusa. Na postumencie wypisana jest dedykacja.

Kapliczka Maryi Niepokalanie Poczętej

[edytuj | edytuj kod]
Kapliczka Maryi Niepokalanie Poczętej

Kapliczka Maryi Niepokalanie Poczętej – figura postawiona w 1995 roku, na miejscu poprzedniej, uderzonej piorunem. Rzeźba osłonięta jest blaszanym daszkiem, na betonowym postumencie, ogrodzona. Gipsowa figura przedstawia Maryję Niepokalanie Poczętą, skierowaną w stronę dobrze widocznego z tego miejsca klasztoru Klarysek w Starym Sączu i dawnego brodu przez Dunajec.

Kapliczka Matki Boskiej z La Sallete

[edytuj | edytuj kod]
Kapliczka Matki Boskiej z La Sallete

Kapliczka Matki Boskiej z La Sallete – kapliczka wzniesiona w 1998 roku, z fundacji rodziny Cięciel. Kapliczka oszklona, kryta blachą, stoi na czterech filarach. Na dachu znajduje się szczyt nawiązujący do wieży kościelnej, zakończony krzyżem. Wewnątrz znajduje się figura przedstawiająca Matkę Bożą Saletyńską. W okresie Bożonarodzeniowym zamiast figury, ustawiana jest wewnątrz kapliczki szopka bożonarodzeniowa. W maju przed kapliczką odmawiane są majówki.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Kapliczka Matki Bożej Pocieszenia. [dostęp 2012-08-29]. (pol.).
  2. Kapliczka Madonny. [dostęp 2012-08-29]. (pol.).
  3. Kapliczka Chrystusa. [dostęp 2012-08-29]. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Kościoły i kapliczki w Gminie Podegrodzie. Podegrodzie: GOK Podegrodzie, 2004, s. 80-91.
  • Krajobraz Bogiem Pisany. W: Jan Pastuszczak: Gmina Podegrodzie. Jacek Kula, Jerzy Nieć, Krzysztof Bodziony (ilustracje); Stanisław Mendelowski (redakcja). Krosno: P.U.W. „Roksana” Sp. z.o.o., 2006. ISBN 83-7343-126-8.