Karl Drais

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karl Drais

Karl Friedrich Christian Ludwig Freiherr Drais von Sauerbronn (ur. 29 kwietnia 1785 w Karlsruhe, zm. 10 grudnia 1851 tamże)[1] – niemiecki wynalazca, twórca roweru i drezyny, a także maszynki do mielenia mięsa[2]. W 1848 Drais zrezygnował z tytułu szlacheckiego.

Drais studiował w Heidelbergu budownictwo, rolnictwo i fizykę[potrzebny przypis], następnie został zarządcą lasów w Wielkim Księstwie Badenii, zajął się jednak przede wszystkim mechaniką. Na początku XIX w. skonstruował wiele automatów, m.in. do zapisu muzyki z pianina na papier[1] i maszynę do pisania.

Eksperymentował z pojazdami napędzanymi siłą mięśni poprzez korby i kołowrotki, w tym czterokołowej drezyny, ale najbardziej znanym pomysłem Draisa jest pierwowzór roweru zaprezentowanego 12 czerwca 1817 roku w Mannheim[1]. Rower Draisa posiadał obrotowy widelec przedni, co umożliwiało skręcanie bez zsiadania z roweru i to różniło jego konstrukcję od wcześniejszych maszyn biegowych. Nie posiadał jeszcze pedałów i napędzany był poprzez odpychanie nogami od ziemi. 12 czerwca 1817 Drais odbył pierwszą dłuższą przejażdżkę (ok. 8 km) swym rowerem z Mannheim do Rheinau (Palatynackiego). W 1818 Drais otrzymał książęcy przywilej (odpowiednik dzisiejszych patentów) na swoją maszynę biegową i został mianowany profesorem mechaniki. Oryginalny egzemplarz roweru Draisa znajduje się w muzeum miejskim w Karlsruhe.

Pojazd Draisa

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Karl Drais.
  2. Ilona Hałucha, Rower ma już 200 lat - edroga.pl, edroga.pl [dostęp 2018-03-20] (pol.).