Karl Drais

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karl Drais

Karl Friedrich Christian Ludwig Freiherr Drais von Sauerbronn (ur. 29 kwietnia 1785 w Karlsruhe, zm. 10 grudnia 1851 tamże) – niemiecki wynalazca, twórca roweru i drezyny, a także maszynki do mielenia mięsa. W 1848 Drais zrezygnował z tytułu szlacheckiego.

Drais studiował w Heidelbergu budownictwo, rolnictwo i fizykę, następnie został zarządcą lasów, zajął się jednak przede wszystkim mechaniką. Na początku XIX w. skonstruował wiele automatów, a także maszynę do pisania. Eksperymentował z pojazdami napędzanymi siłą mięśni poprzez korby i kołowrotki.

Najbardziej znanym pomysłem Draisa jest pierwowzór roweru z 1817, pierwszy jednoślad z kierownicą. Rower Draisa posiadał obrotowy widelec przedni, co umożliwiało skręcanie bez zsiadania z roweru i to różniło jego konstrukcję od wcześniejszych maszyn biegowych. Nie posiadał jeszcze pedałów i napędzany był poprzez odpychanie nogami od ziemi. 12 czerwca 1817 Drais odbył pierwszą dłuższą przejażdżkę (ok. 8 km) swym rowerem z Mannheim do Rheinau (Palatynackiego). W 1818 Drais otrzymał książęcy przywilej (odpowiednik dzisiejszych patentów) na swoją maszynę biegową i został mianowany profesorem mechaniki. Oryginalny egzemplarz roweru Draisa znajduje się w muzeum miejskim w Karlsruhe.

Pojazd Draisa

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]