Katarski kryzys dyplomatyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zaangażowanie w kryzys katarski

Katarski kryzys dyplomatyczny – konflikt dyplomatyczny między Katarem a grupą państw arabskich, rozpoczęty w 2017 roku w związku z rywalizacją o dominację na Bliskim Wschodzie.

5 czerwca 2017 Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Jemen, Egipt i Malediwy ogłosiły zerwanie stosunków dyplomatycznych z Katarem, zawiesiły połączenia lotnicze z tym krajem, a Arabia Saudyjska zamknęła granicę lądową z Katarem, czyli jedyną granicę lądową tego kraju. Oficjalnym powodem zerwania stosunków było oskarżenie Kataru o podsycanie konfliktów na Bliskim Wschodzie[1] i wspieranie przez to państwo terroryzmu[2], jednak przyczyną była niezależna polityka zagraniczna Kataru, który usiłował współpracować gospodarczo z Iranem[3].

Jako możliwą zachętę do podjęcia działań przeciw Katarowi uznaje się udaną wizytę Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej. Amerykański prezydent początkowo poparł działania przeciw Katarowi, ostatecznie jednak amerykańska dyplomacja zaangażowała się w godzenie stron konfliktu. Arabia Saudyjska i Katar pozostają sojusznikami Stanów Zjednoczonych i współpracują z nimi wojskowo (w Katarze mieści się amerykańska baza lotnicza wykorzystywana do nalotów na Państwo Islamskie)[3].

Pod koniec miesiąca Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt nałożyły na Katar dziesięciodniowe ultimatum, żądając zerwania stosunków z organizacjami terrorystycznymi[4],do których zaliczono Państwo Islamskie, Al-Kaidę, Hezbollah i Bractwo Muzułmańskie[3], zamknięcia tureckiej bazy wojskowej, rozluźnienia stosunków z Iranem, wydania terrorystów znajdujących się na katarskim terytorium, zamknięcia telewizji Al-Dżazira[4] i wypłaty odszkodowań za straty z tytułu blokady[3]. Ultimatum zostało przedłużone o dwa dni, ale Katar odrzucił wszystkie żądania. Kraje arabskie postanowiły kontynuować blokadę, jednak nie zdecydowano się rozszerzać jej zakresu[4].

11 lipca 2017 sekretarz stanu Rex Tillerson podpisał w Katarze porozumienie z tym państwem w sprawie zwalczania finansowania terroryzmu, a kilka dni wcześniej Stany Zjednoczone sprzedały Katarowi 36 myśliwców F-15. Jednocześnie Amerykanie zachęcali Arabię Saudyjską do zakończenia konfliktu z Katarem i negocjowania warunków kompromisowego porozumienia. 12 lipca 2017 władze saudyjskie oraz ich sojusznicy ogłosili, że amerykańsko-katarska umowa jest niewystarczająca do zakończenia kryzysu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sześć krajów zrywa stosunki dyplomatyczne z Katarem, Onet.pl, 5 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-07] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-05].
  2. Władze Iranu: Zerwanie stosunków z Katarem to nie sposób na regionalny kryzys - Polityka - rp.pl, 5 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-07] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-12].
  3. a b c d e Robert Stefanicki, Waszyngton bez powodzenia próbuje godzić Katar z Arabią Saudyjską. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to dalszy paraliż dyplomatyczny, wyborcza.pl, 13 lipca 2017 [dostęp 2017-07-16].
  4. a b c Maciej Orłowski, Blokada Kataru będzie kontynuowana, ale bez nowych sankcji, wyborcza.pl, 5 lipca 2017 [dostęp 2017-07-06].