Przejdź do zawartości

Katarzyna Potocka (1825–1907)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katarzyna Branicka
Ilustracja
Herb
Branicki Hrabia
hrabina
Rodzina

Braniccy herbu Korczak

Data i miejsce urodzenia

10 grudnia 1825
Luboml

Data i miejsce śmierci

20 września 1907
Krzeszowice

Ojciec

Władysław Grzegorz Branicki

Matka

Róża Potocka

Mąż

Adam Józef Potocki

Dzieci

Róża Potocka,
Artur Władysław Potocki,
Zofia Potocka,
Maria Potocka,
Wanda Potocka,
Andrzej Kazimierz Potocki,
Anna Maria Potocka

Katarzyna Potocka z Branickich (ur. 10 grudnia 1825 w Lubomlu, zm. 20 września 1907 w Krzeszowicach) – polska arystokratka, hrabina, działaczka społeczna i filantropka.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Najmłodsza córka generała Władysława Grzegorza Branickiego i Róży Potockiej. Trzy siostry Branickie, Elżbieta zwana Elizą, Zofia i Katarzyna, nosiły imiona swoich ciotek, córek hetmanaWoroncowej, Potockiej i Sanguszkowej-Potockiej[1]. Braćmi Katarzyny Branickiej byli natomiast Ksawery, Aleksander, Konstanty i Władysław Michał. W latach 40. XIX w. Katarzyna Branicka była jedną z najznakomitszych partii ze względu na pochodzenie, urodę i majątek.

26 października 1847 w Dreźnie poślubiła Adama Józefa Potockiego. Następnie zamieszkała w nim w Krakowie i zaangażowała się w życie polityczne. Wraz z mężem przebywała także w Paryżu (Potocki walczył tam w Gwardii Narodowej w 1848). Towarzyszyła mu także w czasie uwięzienia w Wiedniu i w Trieście. Po powrocie do Krakowa była aktywna w pomoc mieszkańcom po pożarze miasta, a pogorzelcom wydawała zapomogi w swoim pałacu „Pod Baranami”.

Była właścicielką klucza łubnickiego koło Staszowa. Kolekcjonowała polskie pasy szlacheckie oraz dofinansowywała prace naukowe profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ufundowała pałac w Krzeszowicach, gdzie wspierała miejscową ludność. Zaangażowała się w akcjach zakładania szkół wiejskich, kas pożyczkowych, zakładów filantropijnych. Była fundatorką kilku kościołów na obszarze swoich dóbr ziemskich. Wprowadziła przyznawanie emerytury dla oficjalistów i służby w swoim majątku. Była przewodniczącą Towarzystwa Dobroczynności w Krakowie.

Rodzina

[edytuj | edytuj kod]

Była matką siedmiorga dzieci:

  • Maria Potocka Sierakowska
  • Wanda Potocka
  • Anna Potocka Branicka

Po śmierci męża (1872) skupiła się na wychowaniu dzieci oraz zarządem całości majątku.

Została pochowana w krypcie Potockich herbu Pilawa w Kościele św. Marcina w Krzeszowicach.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Teresa Zielińska, Archiwalia dwóch rodów Branickich – herbu Gryf i herbu Korczak, „Miscellanea Historico-Archivistica”, 1998, t. IX, s. 36 przyp. 17, 19.
  2. Sejm wielki.pl.
  3. Portret Zofii wg Bakałowicza
  4. "Tygodnik Illustrowany" 1910 nr 15, Warszawa s.293
  5. Zdjęcie popiersia Zofii

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]