Kazimierz Szarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Witalis Szarski
Data i miejsce urodzenia 9 stycznia 1904
Wiedeń
Data śmierci 19 stycznia 1960
Zawód, zajęcie zoolog

Kazimierz Witalis Szarski (ur. 9 stycznia 1904 w Wiedniu, zm. 19 stycznia 1960 we Wrocławiu) – polski zoolog, profesor i rektor Uniwersytetu Wrocławskiego od 1 listopada 1957 do 31 sierpnia 1959 roku, popularyzator nauki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Marcina, ekonomisty i senatora II Rzeczypospolitej i Olgi z Budwińskich[1]. Jego bratem był Andrzej (1899-–972, prawnik i bankowiec). Jego stryj Henryk, był dziadem Henryka, Jacka i Jana.

Studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, ukończył naukę w 1928. Po ukończeniu studiów pracował na tej uczelni, w Katedrze Anatomii Porównawczej. 17 grudnia 1938 został docentem zoologii na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UJK[2]. Po II wojnie światowej przeniósł się na Uniwersytet Wrocławski, gdzie został współtwórcą Instytutu Zoologii oraz twórcą Katedry Anatomii Porównawczej.

Był popularyzatorem nauki, a także tłumaczem literatury naukowej, m.in. Karola Darwina. W pracy naukowej zajmował się morfologią i morfogenezą kręgowców. Wywarł duży wpływ na wrocławskie środowisko ornitologiczne, działał na rzecz ochrony przyrody, a także zajmował się inwentaryzacją zasobów przyrodniczych Dolnego Śląska. Jest współorganizatorem rezerwatów przyrody, m.in. Doliny Baryczy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szarski - genealogia. genealogia.okiem.pl. [dostęp 28 marca 2015].
  2. Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 1, s. 26, 7 lutego 1939. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]