Kemlada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb
Herb
Strona z Tablic odmian herbowych Chrząńskiego. Herb Kemlada w 2 rzędzie i 3 kolumnie.

Kemlada (Kiemlada, Kimlada) – polski herb szlachecki. Używany przez jedną rodzinę pochodzenia kaszubskiego (herb własny), która osiadła na Mazowszu.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Opis z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:

W polu błękitnym z bordiurą złotą, takież serce. Klejnot: nad hełmem w koronie trzy wieże blankowane, srebrne w wachlarz. Labry błękitne, podbite złotem.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Herb przytaczany przez Ostrowskiego (Księga herbowa rodów polskich) i Chrząńskiego (Tablice odmian herbowych) oraz Bonieckiego (Herbarz polski).

Rodzina Grabowskich[edytuj | edytuj kod]

Rodzina osiadła na Mazowszu w XVIII wieku, wylegitymowana ze szlachectwa w Królestwie Polskim w latach 1837, 1852, 1854, 1855. Rodzina używała przydomka Kemlada, co może wskazywać na pokrewieństwo z kaszubskimi Kiemlada-Grabowskimi. Istotnie, Przemysław Pragert pisze, że rodzina ta przywędrowała na Mazowsze z Pomorza. Podaje też, że Ostrowski błędnie stwierdził migrację rodziny w odwrotnym kierunku, tzn. z Mazowsza na Pomorze. Z rodu tego wywodził się Maciej Grabowski, podskarbi wielki koronny. Potomkowie jego bratanka i spadkobiercy, Wojciecha wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie Polskim. Byli to Stanisław Józef Bonifacy Kemlada na Grabowie (wnuk), Alfons Marian (prawnuk), Bronisław Paweł (prawnuk), Wilhelm Feliks (prawnuk). Z rodziny tej wywodził się Sylwester Grabowski-Ciemlada, ksiądz, kapelan WP w latach 1919-1922, zamordowany przez hitlerowców w 1939.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Grabowscy z przydomkiem Kemlada. Mazowieccy Grabowscy, jeśli przyjąć ich teorię o pochodzeniu od kaszubskich Grabowskich, powinni pierwotnie używać ich herbu, Grabowski IV.

Istnieli Grabowscy używający szeregu innych herbów. Część z nich to rodziny kaszubskie. Mazowieccy Grabowscy używali herbu Jastrzębiec i herb ten przypisywano też kaszubskim Grabowskim. Grabowscy z przydomkiem Goetzendorf używali herbu Zbiświcz w kilku wersjach, również hrabiowskich (Grabowski VIII Hrabia, Grabowski IX Hrabia). Grabowscy osiedli na Warmii i Mazurach, a potem na Litwie, używali herbu Grabowski VI z odmianami.

Istnieli też liczni inni Grabowscy poza Kaszubami. Pieczętowali się kilkudziesięcioma innymi herbami[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104-108. ISBN 978-83-247-0100-1.
  2. Herby Grabowskich według Tadeusza Gajla.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Herb Kemlada z listą nazwisk w elektronicznej wersji Herbarza polskiego Tadeusza Gajla Uwaga, w książkowej wersji Herbarza, nazwisko Nieciszewski nie jest skojarzone z tym herbem, internetowa wersja zawiera zapewne błąd, ponieważ Kemlada to herb własny Kemlada-Grabowskich.