Bordiura heraldyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bordiura heraldycznafigura heraldyczna w postaci prostego lub ozdobnego pasa wzdłuż krawędzi tarczy herbowej, często ozdobionego dodatkowo małymi godłami heraldycznymi. Stosowana głównie w heraldyce szkockiej, także w brytyjskiej, francuskiej, hiszpańskiej i portugalskiej.

Może mieć charakter udostojnienia herbu – np. bordiura w herbie Szkocji – nazywana w języku heraldycznymdouble tressure flory counter flory – podwójna czerwona bordiura ozdobiona liliami heraldycznymi[1] Najczęściej uszczerbia herb dla oznaczenia młodszej gałęzi rodu (Szkocja, Francja) lub dla oznaczenia pochodzenia z nieprawego łoża (Anglia, Francja). W heraldyce hiszpańskiej często stosuje się bordiury ozdobione miniaturowymi godłami z herbu państwowego – wieżami, lwami, a także z napisami – co nie jest zgodne z klasycznymi regułami heraldyki.

W polskiej heraldyce rzadko stosowana, prawdopodobnie herb Janina był pierwotnie tarczą z zastosowaną czerwoną bordiurą. Występuje również w herbach miejskich (Herb Szydłowca).

Przykłady bordiur[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ta figura jest w sensie technicznym nie bordiurą a pochodną orli, tj. figury podobnej, ale odsuniętej od brzegu tarczy.Nazywana jest jednak często bordiurą, być może ze względu na udekorowanie liliami dochodzącymi niemal do brzegów tarczy.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Sir Thomas Innes of Learney: Scots heraldry, Johnston & Bacon, Edinburgh 1978, ISBN 0-7179-4228-7
  • Gert Oswald, Lexikon der Heraldik, Leipzig, 1984
  • Henry Bedingfeld, Peter Gwynn-Jones, Heraldry, Wingston, 1993 ISBN 1-85422-433-6