Klemens Szeptycki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiony
Klemens Szeptycki
męczennik
Data i miejsce urodzenia 17 listopada 1869
Przyłbice
Data i miejsce śmierci 1 maja 1951
Włodzimierz nad Klaźmą
Czczony przez kościół katolicki
Beatyfikacja 27 czerwca 2001
Lwów
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 2 kwietnia

Klemens Szeptycki MSU, właściwie Kazimierz Maria Szeptycki (ukr. Климентій Казимир Шептицький, ur. 17 listopada 1869 w Przyłbicach, zm. 1 maja 1951 we Włodzimierzu nad Klaźmą) – duchowny katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, studyta, poseł do Reichsratu Austro-Węgier. Błogosławiony Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj]

Pochodził z rodziny Szeptyckich. Był synem hrabiego Jana Kantego Szeptyckiego i Zofii z Fredrów. Był wnukiem pisarza Aleksandra Fredry.

Doktor nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, polityk galicyjski, poseł do parlamentu Austro-Węgier w latach 1900-1907. W 1911 roku zrezygnował z życia świeckiego i podobnie jak brat, Roman wstąpił do klasztoru. Został benedyktynem, lecz po roku zmienił obrządek z łacińskiego na bizantyjsko-ukraiński i przeniósł się do studytów. W zakonie greckokatolickim przyjął imię Klemens. Święcenia otrzymał w 1913 roku. Od 1926 roku był ihumenem klasztoru w Uniowie, od 1944 roku nosił tytuł archimandryty.

Aresztowany przez NKWD 5 czerwca 1947 roku został uwięziony we Lwowie, a następnie w Kijowie. Zmarł w więzieniu we Włodzimierzu nad Klaźmą.

W 1995 roku pośmiertnie został uhonorowany medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i drzewkiem honorowym w Jad Waszem[1].

W listopadzie 2008 roku pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za uratowanie od zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Jednym z ocalonych był Adam Daniel Rotfeld.

Beatyfikacja[edytuj]

Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 27 czerwca 2001 na hipodromie we Lwowie podczas Mszy Świętej, połączonej z beatyfikacjami męczenników[2] Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, odprawionej w obrządku bizantyjsko-ukraińskim, podczas pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]