Kościół św. Józefa Oblubieńca w Międzygórzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Józefa Oblubieńca
Distinctive emblem for cultural property.svg 222/698/WŁ z dnia 14.12.1978[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Elewacja frontowa
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miejscowość Międzygórze
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Józefa Oblubieńca w Międzygórzu
Wezwanie św. Józefa Oblubieńca
Wspomnienie liturgiczne 19 marca, 14 września
Położenie na mapie gminy Bystrzyca Kłodzka
Mapa lokalizacyjna gminy Bystrzyca Kłodzka
Międzygórze, kościół św. Józefa
Międzygórze, kościół św. Józefa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Międzygórze, kościół św. Józefa
Międzygórze, kościół św. Józefa
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Międzygórze, kościół św. Józefa
Międzygórze, kościół św. Józefa
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kłodzkiego
Międzygórze, kościół św. Józefa
Międzygórze, kościół św. Józefa
Ziemia50°13′43,0″N 16°45′52,3″E/50,228611 16,764528

Kościół św. Józefa Oblubieńca w Międzygórzu – drewniany rzymskokatolicki kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca, zbudowany w latach 1740–42, położony w Międzygórzu.

Jest jednym z czterech zachowanych drewnianych kościołów na ziemi kłodzkiej. Pozostałe znajdują się w Kamieńczyku, Nowej Bystrzycy i Zalesiu. Do 2000 był to jedyny w Sudetach kościół drewniany o dachu pokrytym łupkiem[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Drewniany kościółek w Międzygórzu wzniesiono w centrum wsi w latach 1740–1742 jako cmentarny. Zbudowali go lokalni budowniczowie Friedrich Knietig z Wilkanowa i Heinrich Ludwig z Pławnicy z wykorzystaniem wzorów sakralnego budownictwa murowanego Ziemi Kłodzkiej. W latach 1790–1792 odnowiono sygnaturkę, a w drugiej połowie XIX w. przebudowano strop prezbiterium i wykonano obecny dekoracyjny wystrój wnętrza kościoła. W 1924 cieśla Ignatz Herfort prawdopodobnie przebudował strop nawy i zbudował nowy dach[3], który pokryto łupkiem. Użyte płyty łupkowe o powierzchni około 1 m² pochodziły z jedynego w Sudetach kamieniołomu łupka szarogłazowego znajdującego się koło Jarnołtówka . W 2001 usunięto z dachu i z sygnaturki łupek i położono gont[2]. W 2013 wykonano remont elewacji zewnętrznej.

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Drewniana budowla konstrukcji zrębowej, nieorientowana. Bezwieżowa, jednonawowa, z węższym zamkniętym trójbocznie prezbiterium, z boczną zakrystią. Przy wejściu kruchta. Kościół nakryty jednokalenicowym gontowym dachem z ośmioboczną sygnaturką o konstrukcji szkieletowej, zwieńczoną cebulastym hełmem z latarnią i krzyżem. Na oszalowanych pionowo ścianach rzędy okien[3].

Wewnątrz nad nawą strop belkowy górnym podciągiem, ze sfazowanymi narożnie belkami i z dekoracyjnym układem wsuwek w jodełkę, bielony, zdobiony złotym, geometrycznym szlakiem. Prezbiterium nakryte kasetonowym stropem z profilowanymi listwami, płaskorzeźbionymi rozetami i z malowaną dekoracją na niebieskim tle. Chór muzyczny i boczne empory połączone balustradą podzieloną na kwatery, wypełnione także płaskorzeźbami[3].

Najważniejsze wyposażenie: rzeźba Świętej Rodziny na belce tęczowej autorstwa Michała Ignacego Klahra; ołtarz główny z lat 1740. z obrazem św. Józefa i małego Jezusa w retabulum w kształcie bukietu liści, które wykonał Hieronim Richter[2]; ołtarz boczny Matki Boskiej z Dzieciątkiem z barokową mensą z drugiej połowy XIX w.; drewniana ambona z malowidłami ewangelistów i barokowym baldachimem, w którego zwieńczeniu tablice z 10 przykazaniami, z 1908; prospekt organowy i chrzcielnica z drugiej połowy XIX w. wykonane w stylu historyzmu[3]; stacje drogi krzyżowej ufundowane w XVIII w. jako wota z prośbą o deszcz, który nie padał wówczas w ogóle przez trzy miesiące[2] oraz liczne rzeźby i obrazy z okresu od XVIII po początek XX w.[3].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Płyty nagrobne w murze okalającym świątynię. Przed kościołem kamienna barokowa figura Ukrzyżowanie z 1781[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie. 2019-12-31. [dostęp 2018-02-08].
  2. a b c d Przemysław Awdankiewicz, Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Tygodnik Niedziela, nr 34/2012. [dostęp 2018-02-08].
  3. a b c d e Międzygórze – Kaplica cmentarna pw. Jezusa Marii i Józefa, obecnie kościół par. pw. św. Józefa Oblubieńca. Zabytek.pl, strona internetowa. [dostęp 2018-02-08].
  4. Kościół św. Józefa. Strona internetowa miejscowości Międzygórze. [dostęp 2018-02-08].