Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego w Otmuchowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego
43/49 z dnia 16.04.1949 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
elewacja frontowa
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Otmuchów

Adres

pl. Jana Pawła II

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego

Wezwanie

św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego

Wspomnienie liturgiczne

3 grudnia
6 grudnia

Położenie na mapie Otmuchowa
Mapa konturowa Otmuchowa, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego”
Położenie na mapie powiatu nyskiego
Mapa konturowa powiatu nyskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego”
Położenie na mapie gminy Otmuchów
Mapa konturowa gminy Otmuchów, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego”
Ziemia50°27′53,83″N 17°10′14,96″E/50,464953 17,170822

Kościół świętego Mikołaja i świętego Franciszka Ksaweregorzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Otmuchów diecezji opolskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rysunek kościoła z XVIII wieku

Pierwsza świątynia w tym miejscu była wzmiankowana w 1235, zniszczona podczas wojen husyckich została odbudowana w 1466. Kamień węgielny pod budowę obecnej świątyni został wmurowany w 1690 roku, natomiast prace budowlane zakończyły się w 1693 roku. Architektem kościoła był Johann Peter Tobler. Polichromię wykonał Karol Dankwart (znany m.in. z prac w bazylice św. św. Jakuba Starszego i Agnieszki w Nysie), przedstawiają sceny z życia obydwu patronów, Matki Bożej i świętych. Ołtarz główny został wykonany przez Johanna Weinmanna z Ellwangen i poświęcony w 1701 roku. Sztukaterie to dzieło G. Albertiego, B. Mutino i P. Simonettiego.

Wnętrze świątyni

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia jednonawowa, z transeptem i dwoma rzędami kaplic z emporami, sklepionych kolebkowo. W dwuwieżowej fasadzie wschodniej znajduje się portal główny projektu W. Lederera z 1693 z kartuszem herbowym biskupa Franciszka Ludwika, który był fundatorem kościoła. W niszach posągi sześciu apostołów, na szczycie figura św. Mikołaja.

Wyposażenie świątyni pochodzi z czasów budowy, czyli z przełomu

XVII i XVIII wieku, utrzymane w jednolitym stylu wczesnego baroku. W absydzie prezbiterium jest umieszczony ołtarz główny z końca XVII w. z obrazem Św. Mikołaj błogosławiący rozbitków pędzla Michaela Willmanna z 1696 roku i tabernakulum ok. 1800[2]. Drugi obraz tego malarza: Ścięcie św. Jana Chrzciciela, jest umieszczony w jednym z ośmiu ołtarzy bocznych. Ambona z 1696 roku posiada balustradę z płaskorzeźbami ewangelistów i zwieńczona jest baldachimem z figurami Chrystusa i czterech ojców Kościoła. W prezbiterium są umieszczone 2 stalle z bogatą dekoracją snycerską, wykonane w latach 1694-1695 przez J. Weissa, ławy.

Renowacja[edytuj | edytuj kod]

Od 2017 roku kościół poddawany jest szeroko zakrojonemu planowi renowacji. Wyremontowany został ołtarz główny i 6 ołtarzy bocznych, stalle prezbiterium, ambona i figura św. Józefa, chrzcielnica i stacje Drogi Krzyżowej. Wszystkie prace renowacyjne mają za zadanie ujednolicenie stylu i dążenie do przywrócenia pierwotnego wyglądu kościoła.

W latach 2017-2023 poddano renowacji następujące elementy kościoła[3]

Ołtarz Matki Bożej
Ołtarz został wykonany przez otmuchowskiego artystę Jana Weissa w 1697 roku. W ołtarzu znajduje się gotycka figura Matki Bożej z końca XV wieku.
Ołtarz Męki Pańskiej
Wykonany przez otmuchowskiego artystę Jana Weissa w 1697 roku przedstawia Śmierć Jezusa na Krzyżu. Za ołtarzem znajduje się malowidło przedstawiające Jerozolimę.
Ołtarz główny
Ołtarz został wykonany przez Johanna Weinmanna z Ellwangen w 1698 roku. W ołtarzu znajduje się obraz „Święty Mikołaj błogosławiący rozbitków”. Obraz został namalowany w 1695 roku przez Michaela Willmanna, o czym informuje inskrypcją na rufie statku. W ołtarzu znajduje się wiele relikwii, m.in. św. Sebastiana, św. Jana Nepomucena, św. Sekundusa.
Chrzcielnica
Została wykonana w 1624 roku przez nieznanego kamieniarza. Wewnątrz znajduje się miedziana misa. Na wiszącej pokrywie chrzcielnicy przedstawiona jest biblijna cena chrztu Jezusa w Jordanie. Od spodu widać gołębicę, symbol Ducha Świętego.
Stalle
Wykonane w latach 1694-1695. Autorstwo przypisuje się otmuchowskiemu stolarzowi Janowi Weissowi, jednak nie znaleziono żadnej sygnatury, mogącej to potwierdzić. W roku 1885 dokonano ostatniej renowacji.
Ołtarz św. Franciszka Ksawerego
Ołtarz wraz z obrazem zostały wykonane w 1696 roku. Autorem ołtarza jest Johann Weinmann z Ellwangen, a obrazu Michael Willmann. W górnej części ołtarza znajdują się rzeźby przedstawiające działalność misyjną św. Franciszka Ksawerego. Obraz przedstawia scenę zaśnięcia Franciszka Ksawerego.
Ołtarz św. Jana Chrzciciela
Ołtarz został wykonany przez Johanna Weinmanna z Ellwangen w 1696 roku. W ołtarzu znajduje się obraz autorstwa Michaela Willmanna, przedstawiający biblijną scenę ścięcia Jana Chrzciciela.
Ambona
Została wykonana przez Jana Józefa Weissa. Na balustradzie znajdują się czterej ewangeliści; od dołu: św. Mateusz, św. Marek, św. Łukasz, św. Jan. Na baldachimie przedstawieni czterej Ojcowie Kościoła: św. biskup Ambroży, św. papież Grzegorz Wielki, św. Hieronim i św. biskup Augustyn.
Figura św. Józefa
Ołtarz św. Jana Nepomucena
Wykonany przez nieznanego autora w XIX wieku. Autorem obraz z roku 1696 jest Jan Claessens.
Ołtarz św. Wawrzyńca (św. Laurentego)
Stacje Drogi Krzyżowej

Organy[edytuj | edytuj kod]

Organy

Pierwsze organy w otmuchowskiej świątyni wzmiankowane są na początek XV wieku. Niestety nie zachowały się żadne dokumenty zawierające jakiekolwiek dane na temat tamtego instrumentu. Drugi instrument został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Jego autorem miał być prawdopodobnie Peter Zeitius, o czym świadczy zachowany prospekt, który jest szczególnie podobny do fasady organów w Strzegomiu wykonanych przez wspomnianego organmistrza. Budowy nowych organów podjął się nyski organmistrz Carl Berschdorf. Pozostawił on pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku prospekt organowy. Nowy instrument zabrzmiał po raz pierwszy w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 1935 roku. Ostatnie prace naprawcze przy obecnych organach wykonała w 2018 roku firma Vestra Grzegorza Tchórzewskiego z Lubrzy k. Prudnika. Regularnie odbywają się tu koncerty organowe[4].

Dyspozycja instrumentu:

Manuał I Manuał II Manuał III Pedał
1. Trompete 8' 1. Flaut major 8' 1. Geigenprinzipal 8' 1. Prinzipalbass 16'
2. Mixtur 4 fach 2. Gemshorn 8' 2. Gedeckt 8' 2. Subbass 16'
3. Terz 1 3/5' 3. Salicional 8' 3. Quintade 8' 3. Zartbass 16'
4. Rauschpfeife 2 2/3' u. 2' 4. Prinzipal 4' 4. Dolkan 8' 4. Octavbass 8'
5. Gemshorn 4' 5. Blockflöte 2' 5. Kupferflöte 4' 5. Bassflöte 8'
6. Octave 4' 6. Sifflöte 1' 6. Rohrgedeckt 4' 6. Choralbass 4'
7. Portunal 8' 7. Cymbel 2-3 fach 7. Sesquialtera 2 fach 7. Posaune 16'
8. Gamba 8' 8. Krummhorn 8' 8. Schwiegel 2'
9. Holzflöte 8' 9. Spitzquinte 1 1/3'
10. Prinzipal 8' 10. Scharff 3-4 fach
11. Bordun 16' 11. Rankett 16'
12. Horn 8'

Wydarzenia kulturowe[edytuj | edytuj kod]

Co roku w otmuchowskiej świątyni organizowany jest koncert "Muzyczne Kwiaty Niebios" w ramach corocznej imprezy miasta Otmuchowa – Lata Kwiatów. Regularnie odbywają się tu również koncerty organowe na rzecz uruchomienia nieczynnego pozytywu balustradowego organów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. Janusz Czerwiński, Ryszard Chanas, Dolny Śląsk - przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka, 1977, s. 290-291.
  3. Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego w Otmuchowie [online], wp.parafiaotmuchow.pl [dostęp 2023-01-28] (pol.).
  4. Otmuchów ( Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego) [online], musicamsacram.pl [dostęp 2021-12-03].