Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela
Distinctive emblem for cultural property.svg 1005/203 z 18.11.1959[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo  Polska
Miejscowość Brochów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jana Chrzciciela
Wezwanie św. Rocha i św. Jana Chrzciciela
Wspomnienie liturgiczne 16 sierpnia i 24 czerwca
Położenie na mapie gminy Brochów
Mapa konturowa gminy Brochów, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu sochaczewskiego
Mapa konturowa powiatu sochaczewskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela”
Ziemia52°18′57,6″N 20°15′45,4″E/52,316000 20,262611

Kościół świętego Rocha i świętego Jana Chrzcicielarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii św. Jana Chrzciciela w Brochowie (dekanat Sochaczew – św. Wawrzyńca diecezji łowickiej), zabytkowa świątynia chrześcijańska, miejsce chrztu Fryderyka Chopina.

Jest to gotycko-renesansowa bazylika powstała jako efekt przebudowy pierwotnego gotyckiego kościoła. Została ufundowana przez Brochowskich (herbu Prawdzic[2]), a wzniesiona została w latach 1551–1561 przez działającego na Mazowszu znakomitego muratora Jana Baptystę Wenecjanina (m.in. wybudował lub przebudował kościoły w Broku, Płocku i Pułtusku). Świątynia ma charakter obronny. Podkreślają to trzy wieże, które dominują nad okolicą tak jak baszty zamku. Była przebudowywana także później, m.in. po 1655 roku dzięki staraniom Olbrachta Adriana Lasockiego. To w tym czasie zostały wzniesione ceglane obramowania bastionowe okalające teren przy kościele. Od strony Bzury zachowały się jeszcze pozostałości fosy. We wnętrzu, nad bocznymi nawami, jest umieszczony długi ganek, który umożliwiał połączenie między wieżami-basztami. Typowe dla stylu Jana Baptysty Wenecjanina jest zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych sklepienie kolebkowe z siatką dekoracyjnych żeber kasetonowych w formie koła i prostokąta. W czasie gruntownego remontu świątyni w latach 2008-10 zostały zrekonstruowane także polichromie nakrywające sklepienie. Wyposażenie wnętrza jest skromne. Funkcja obronna świątyni nigdy się nie przydała w jej historii, w czasie obu wojen światowych artyleria niszczyła kościół. Na północnej ścianie świątyni znajduje się tablica poświęcona żołnierzom polskim walczącym w bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 roku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie. 2020-09-30. [dostęp 16.04.2019].
  2. Adam Boniecki: Herbarz polski: wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich. Cz. 1. T. 2. Warszawa : Warszawskie Towarzystwo Akcyjne S. Orgelbranda S[yn]ów), 1900, s. 122.
  3. Kościół obronny pw. św. Rocha i św. Jana Chrzciciela (pol.). Szlaki turystyczne Mazowsza. [dostęp 2019-04-16].