Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Nowym Sączu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej
Distinctive emblem for cultural property.svg A-464 z dnia 29.11.1986[1]
kościół filialny
kościół klasztorny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowy Sącz
ul. Józefa Poniatowskiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Niepokalanej

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej

Wspomnienie liturgiczne

8 grudnia

Położenie na mapie Nowego Sącza
Mapa konturowa Nowego Sącza, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej”
Ziemia49°36′53,0″N 20°42′48,2″E/49,614722 20,713389

Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętejrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Znajduje się pod opieką sióstr Niepokalanek.

Świątynia razem z zespołem klasztornym wzniesiona została w latach 1894-97 według projektu architekta Karola Knausa z Krakowa. Inicjatorką budowy była siostra błogosławiona Marcelina Darowska, założycielka zgromadzenia niepokalanek. Świątynia została konsekrowana w dniu 8 lipca 1897 roku przez biskupa tarnowskiego Ignacego Łobosa. Cały zespół od koloru elewacji jest często nazywany Białym Klasztorem.

Jest to budowla neoromańska, murowana, wzniesiona z cegły i otynkowana. W formie wysokiej posiada dwie kondygnacje, jest to prostokątna sala bez wydzielonego prezbiterium. Świątynia nakryta jest dachem dwuspadowym, niżej ściany zewnętrzne obwiedzione są gzymsem arkadkowym. Od strony południowej jest dobudowana czworoboczna wieża, przechodząca w ośmiokąt i nakryta ostrosłupowym dachem hełmowym. Świątynia otoczona jest z czterech stron niskim korytarzem. Korytarz wschodni w połowie pełni funkcję oratorium a w dalszej części zakrystii. Na zewnątrz kondygnacja korytarza zwieńczona jest jednotralkową balustradą, zasłaniającą dach pulpitowy. W przedsionku przy wieży jest umieszczone główne wejście do klasztoru, który został zbudowany razem ze świątynią. Główne wejście do świątyni prowadzi z korytarza północnego, natomiast dwa boczne wiodą z oratorium od strony wschodniej i z korytarza od strony zachodniej. Wnętrze świątyni nakryte jest gładkim plafonem, przechodzącym w partie ścian, bogato rzeźbionym, stiukowym obramieniem. Chór muzyczny jest umieszczony na ścianie wschodniej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 15 lutego 2023 [dostęp 2018-01-27].
  2. Nowy Sącz, kościół NMP Niepokalanie Poczętej, niepokalanek. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 2018-02-02]. (pol.).