Marcelina Darowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiona
Marcelina Darowska CSIC
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 stycznia 1827
Szulaki (Podole)
Data i miejsce śmierci 5 stycznia 1911
Jazłowiec
Czczona przez kościół katolicki
Beatyfikacja 6 października 1996
Rzym
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 5 stycznia
Szczególne miejsca kultu Jazłowiec, Szymanów, Wałbrzych

Marcelina Darowska, z domu Kotowicz (ur. 16 stycznia 1827 w Szulakach na Podolu (dawne województwo bracławskie), zm. 5 stycznia 1911 w Jazłowcu) – polska zakonnica katolicka, współzałożycielka i druga przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP (niepokalanki), błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego i mistyczka.

Życiorys[edytuj]

Pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Na chrzcie otrzymała imię Marcelina. W młodości pomagała w pracy w majątku, uczyła wiejskie dzieci religii, odwiedzała chorych. Mając 22 lata na prośbę ojca wyszła za mąż za Karola Darowskiego. Po śmierci męża (1852) i syna Józefa (1853) wyjechała do Francji (1854). Zetknęła się z księżmi zmartwychwstańcami. Tam o. Hieronim Kajsiewicz zapoznał ją z Józefą Karską. Odbyła spowiedź generalną i w Rzymie złożyła prywatny ślub czystości. Wraz z Józefą Karską założyła Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP. W 1861 roku złożyła śluby wieczyste jako Maria Marcelina od Niepokalanego Poczęcia N.M.P. W 1863 roku wróciła do Polski. Zakładała szkoły (pierwsza szkoła w Jazłowcu, a następnie w Jarosławiu, Niżniowie, Nowym Sączu[1]), pensjonaty dla dziewcząt, warsztaty tkackie. Od 1854 roku przeżywała stany mistyczne.

Yazlovets-grobnytsia-Darovskoi-14097193.jpg

Stworzyła polską terminologię ascetyczno-mistyczną o zabarwieniu właściwym dla epoki romantyzmu (zetknęła się osobiście z Mickiewiczem). Jej pisma liczą ok. 144 tomów maszynopisu.

Kult[edytuj]

Marcelina Darowska została beatyfikowana 6 października 1996 roku przez Jana Pawła II.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 5 stycznia.

Od 1999 roku w kaplicy klasztoru sióstr niepokalanek w Jazłowcu istnieje sanktuarium bł. Marceliny Darowskiej.

Bł. Marcelina jest patronką Prywatnego Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu[2].

W 2009 Polacy z Kresów Wschodnich powołali Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo im. bł. Marceliny Darowskiej z siedzibą w Brzeżanach[3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. o. Woroniecki J., Darowska Weryha z Kotowiczów Marcelina (1827—1911) [w] Polski Słownik Biograficzny, Kraków : Nakładem Polskiej Akademii Umiejętności 1937, t. IV, zeszyt 16, s. 438.
  2. patronka Bł. Marcelina na stronie PGiLS Niepokalanek w Wałbrzychu
  3. POLSKIE KULTURALNO-OSWIATOWE TOWARZYSTWO im.bl. M.Darowskiej (Brzeżany)

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]