Kościół Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Przemienienia Pańskiego
w Osieku Jasielskim
A-157 z dnia 31.03.1972[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Elewacja południowa
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Osiek Jasielski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Położenie na mapie gminy Osiek Jasielski
Mapa konturowa gminy Osiek Jasielski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiegow Osieku Jasielskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiegow Osieku Jasielskim”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiegow Osieku Jasielskim”
Położenie na mapie powiatu jasielskiego
Mapa konturowa powiatu jasielskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiegow Osieku Jasielskim”
Ziemia49°38′00,7″N 21°29′23,9″E/49,633528 21,489972

Kościół Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim – kościół rzymskokatolicki, dawny parafialny pw. Przemienienia Pańskiego wzniesiony około 1419.

Kościół należy do wyjątkowych przykładów rozwiązania bazylikowego w drewnianej architekturze sakralnej. Jest jednym z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce.

Świątynia znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego (trasa VIII – jasielsko-dębicko-ropczycka).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafię w Osieku Jasielskim erygowano w 1370, a kościół został wzniesiony na przełomie XV i XVI wieku (według miejscowego przekazu w 1419). Około 1640 świątynię poddano gruntownej przebudowie i rozbudowie: dostawiono wieżę-dzwonnicę z kruchtą do zachodniej ściany kościoła, przebudowano dach, zmieniono wyposażenie wnętrza. Kolejny remont przeprowadzono w II połowie XVIII wieku. Podczas remontu w 1840 ściany ozdobiono polichromią. W 1976 wykonano prace zabezpieczające. W latach 2006-2009 wykonano remont generalny elementów konstrukcyjnych świątyni (wzmocnienie fundamentów, pokrycie gontowe) oraz rozpoczęto prace konserwatorskie wewnątrz kościoła.

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest orientowany, konstrukcji zrębowej, z wieżą o konstrukcji słupowo-ramowej. Trójnawowy w układzie bazylikowym, do nawy głównej przylegają dwie niższe nawy boczne. Do trójbocznie zamkniętego prezbiterium węższego od nawy głównej dostawiona zakrystia. Wieża niska, przysadzista, na rzucie kwadratu, z bocznymi aneksami, zwieńczona izbicą z namiotowym dachem. Nawa i prezbiterium przykryte dachem jednokalenicowym z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę, zakończoną hełmem ostrosłupowym. Ściany kościoła pobite są gontem.

Wnętrze nakryte jest stropami płaskimi, a w nawach bocznych spłaszczone sklepienia kolebkowe. Ściany i stropy ozdobione neobarokową polichromią figuralną. Chór muzyczny z XVIII wieku wsparty na słupach z wybrzuszonym parapetem w części środkowej. Wyposażenie pochodzi z różnych okresów, a najcenniejsze to:

  • barokowe ołtarze z XVII wieku: główny i trzy boczne,
  • późnogotycki krucyfiks z XVI wieku,
  • kamienna chrzcielnica z XVI wieku,

oraz przeniesione do nowego kościoła poświęconego w 2000:

  • obraz Matki Boskiej Śnieżnej z ołtarza głównego
  • obraz malowany na desce Chrystusa Salwatora z XVI wieku z ołtarza bocznego

Z kościoła w Osieku Jasielskim pochodzi tryptyk św. Piotra i św. Pawła z pierwszej połowy XVI wieku, przechowywany obecnie w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu.

Otoczenie kościoła[edytuj | edytuj kod]

Obiekt jest otoczony starodrzewiem i ogrodzony kamiennym murem z kaplicami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Magdalena i Artur Michniewscy, Marta Duda, Sebastian Wypych, Kościoły drewniane Karpat i Podkarpacia, Wydawnictwo Rewasz, Pruszków 2001, str.156-157, ISBN 83-85557-88-1, ISBN 83-85368-79-5
  • Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego, Krzysztof Zieliński (red.), Rzeszów: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, 2015, s. 206-207, ISBN 978-83-61577-68-3, OCLC 922211420.
  • Tablica informacyjna przed kościołem

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]