Bazylika Matki Bożej Płaczącej z La Salette w Dębowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika Matki Bożej Płaczącej z La Salette w Dębowcu
Bazylika mniejsza
Ilustracja
Sanktuarium
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Dębowiec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Bartłomieja Apostoła w Dębowcu

Bazylika mniejsza
• nadający tytuł

od 20 maja 2012
Papież Benedykt XVI

Wspomnienie liturgiczne

Matki Bożej Płaczącej z La Salette

Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki

Figura Płaczącej Madonny z La Salette

Położenie na mapie gminy Dębowiec
Mapa konturowa gminy Dębowiec, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Płaczącej z La Salette w Dębowcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Płaczącej z La Salette w Dębowcu”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Płaczącej z La Salette w Dębowcu”
Położenie na mapie powiatu jasielskiego
Mapa konturowa powiatu jasielskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika Matki Bożej Płaczącej z La Salette w Dębowcu”
Ziemia49°41′02,56″N 21°27′57,32″E/49,684044 21,465922
Strona internetowa

Bazylika Matki Bożej Płaczącej z La Salette w Dębowcukościół należący do zgromadzenia Saletynów. Jest częścią Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu zwanym Polskim La Salette.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wybudowana w latach 1936–1939 według projektu architekta Witolda Rawskiego ze Lwowa. 21 września 1941 została uroczyście poświęcona przez księdza Franciszka Kasaka, dziekana z Nowego Żmigrodu. 17 września 1944 kościół został zniszczony przez lotnictwo sowieckie, ponieważ w klasztorze Saletynów stacjonowali żołnierze Wehrmachtu. W 1966 obecna budowla została konsekrowana przez biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka.

20 maja 2012 roku decyzją papieża Benedykta XVI świątynia została ustanowiona bazyliką mniejszą.

Cudowna figura[edytuj | edytuj kod]

Obiektem szczególnej czci jest figura Matki Bożej Płaczącej, znajdująca się w bocznej kaplicy świątyni. Jest to rzeźba o wysokości 130 cm, wierna kopia rzeźby z La Salette. Ukazuje Maryję siedzącą na kamiennej skale, z twarzą ukrytą w dłoniach i pochyloną do przodu. Została wykonana z drewna w 1959 i pokryta polichromią w Krakowie w 1960. Rzeźba została wykonana przez rzeźbiarza Edwarda Kosia, według modelu prof. Franciszka Kalfasa z Krakowa. 15 września 1996 została udekorowana papieskimi koronami przez ówczesnego nuncjusza apostolskiego, ks. abp. Józefa Kowalczyka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]