Przejdź do zawartości

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku
Zabytek: nr rej. A-403 z 09.12.1987[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Fasada główna kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowość

Brańsk

Adres

ul. Kościelna 5
17-120 Brańsk

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

29 czerwca

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku”
Położenie na mapie powiatu bielskiego
Mapa konturowa powiatu bielskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku”
Położenie na mapie Brańska
Mapa konturowa Brańska, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku”
Ziemia52°44′33,00″N 22°50′29,83″E/52,742500 22,841620

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańskurzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Brańsk, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Brańsk diecezji drohiczyńskiej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Obecna, murowana świątynia została wzniesiona w latach 1859-1862, dzięki staraniom księdza Wojciecha Kociołkowskiego, proboszcza z Brańska, należącego do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Budowla została poświęcona - na mocy pozwolenia księdza Adama Stanisława Krasińskiego, biskupa wileńskiego, w XXV niedzielę po Zielonych Świątkach, czyli 18 listopada 1862 przez księdza Stanisława Włodkowskiego, dziekana z Bielska Podlaskiego i proboszcza z Ciechanowca.

Dzwonnica

W czasie II wojny światowej cofające się wojska hitlerowskie w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1944 roku podłożyły ognień pod świątynię. Jego odbudowa była prowadzona przez księży: księdza Józefa Chwalko, wikariusza z Brańska, księdza kanonika Kazimierza Łomackiego, proboszcza z Brańska oraz księdza kanonika Franciszka Smorczewskiego, następnego proboszcza[2].

W dniu 2 czerwca 2002 roku biskup drohiczyński Antoni Dydycz poświęcił czyli konsekrował ołtarz główny z nowym obrazem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, który został zbudowany podczas urzędowania proboszcza księdza prałata Romana Wodyńskiego. W czasie obchodów 150 - lecia istnienia obecnej budowli, czyli w dniu 30 września 2012 roku wspomniany wyżej biskup Antoni Dydycz rekonsekrował świątynię oraz poświęcił istniejący ołtarz soborowy[3].

5 kwietnia 2020 r. podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele miała miejsce interwencja policji w związku z naruszeniem przez miejscowych wiernych i duchowieństwo rzymskokatolickie narodowej kwarantanny, wprowadzonej przez polski rząd na skutek globalnej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Ówczesne regulacje przeciwepidemiczne ograniczały maksymalną liczbę uczestników zgromadzeń publicznych i uroczystości religijnych do 5 osób, natomiast w świątyni zgromadziło się ponad 50 wiernych. Wobec miejscowej parafii rzymskokatolickiej wszczęte zostało wstępne postępowanie wyjaśniające mające na celu skierowanie sprawy do sądu. Zdarzenie to było komentowane w lokalnych środkach masowego przekazu[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024, s. 25 [dostęp 2014-04-25].
  2. Historia parafii. Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku. [dostęp 2014-04-25].
  3. Brańsk - Parafia Wniebowzięcia NMP. Diecezja drohiczyńska. [dostęp 2014-04-25].
  4. W kościele w Brańsku na mszy świętej było dziesięć razy więcej osób niż pozwala na to prawo. Interweniowała policja. bielsk.eu, 2020-04-06. [dostęp 2020-04-29].