Zgromadzenie Misji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lazaryści
Herb zakonu
Pełna nazwa Zgromadzenie Misji
Nazwa łacińska Congregatio Missionis
Skrót zakonny CM
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Założyciel Wincenty à Paulo
Data założenia 1625
Data zatwierdzenia 1632
Strona internetowa

Zgromadzenie Misji (nazwy potoczne: Zgromadzenie Księży Misjonarzy, Misjonarze Wincentego à Paulo, lazaryści – czasem mylone z zakonem rycerskim o podobnej nazwie potocznej) - zgromadzenie zakonne, założone 17 kwietnia 1625 roku przez św. Wincentego à Paulo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do Polski misjonarze zostali sprowadzeni przez królową Ludwikę Marię Gonzagę w listopadzie 1651 roku z Francji. W skład pierwszej grupy weszli: ksiądz Lambert aux Couteaux, ksiądz Wilhelm Desdames, subdiakon Mikołaj Guillot, kleryk Kazimierz Żelazewski oraz brat Jakub Posny. Misjonarze osiedlili się w małym drewnianym domku położonym w okolicy kościoła św. Krzyża w Warszawie (drewnianego kościoła będącego poprzednikiem Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie).

W dalszej kolejności Zgromadzenie Misji otrzymało beneficjum w Sokółce k. Białegostoku. Pierwszy dom został utworzony w 1653 r. przy parafii św. Krzyża w Warszawie. Od tego roku księża misjonarze obejmują parafię św. Krzyża w Warszawie. Po roku 1657 Dom Świętokrzyski zostaje rozbudowany oraz podjęta zostaje decyzja o budowie nowego kościoła - Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie).

W 1675 roku przy parafii powstaje seminarium externum (seminarium dla diecezji).

W 1676 roku powstaje seminarium internum (nowicjat).

Najstarsze beneficja zgromadzenia znajdowały się, bądź znajdują w:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]