Zgromadzenie Misji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lazaryści
Herb zakonu
Pełna nazwa Zgromadzenie Misji
Nazwa łacińska Congregatio Presbiterorum Saeculorum Missionis
Skrót zakonny CM
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Założyciel Wincenty à Paulo
Data założenia 1625
Data zatwierdzenia 1632
Strona internetowa

Zgromadzenie Misjonarzy, Zgromadzenie Misji (nazwy potoczne: Zgromadzenie księży misjonarzy, Misjonarze Wincentego à Paulo, lazaryści), łac. Congregatio Presbiterorum Saeculorum Missionis (CM) [1]stowarzyszenie życia apostolskiego, założone 17 kwietnia 1625 roku w Paryżu przez św. Wincentego à Paulo.

Skupiało księży i braci świeckich. Zawiązane w celu prowadzenia pracy misyjnej w małych miasteczkach, wioskach i wśród galerników. Misjonarze zobowiązywali się nie sprawować obowiązków kapłańskich w wielkich miastach oraz nie przyjmować beneficjów i godności kościelnych. Mieli rozwijać szkolnictwo i opiekę nad chorymi[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do Polski misjonarze zostali sprowadzeni przez królową Ludwikę Marię Gonzagę w listopadzie 1651 roku z Francji. W skład pierwszej grupy weszli: ksiądz Lambert aux Couteaux, ksiądz Wilhelm Desdames, subdiakon Mikołaj Guillot, kleryk Kazimierz Żelazewski oraz brat Jakub Posny. Misjonarze osiedlili się w małym drewnianym domku położonym w okolicy kościoła św. Krzyża w Warszawie (drewnianego kościoła będącego poprzednikiem bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie).

W dalszej kolejności Zgromadzenie Misji otrzymało beneficjum w Sokółce k. Białegostoku. Pierwszy dom został utworzony w 1653 r. przy parafii św. Krzyża w Warszawie. Od tego roku księża misjonarze obejmują parafię św. Krzyża w Warszawie. Po roku 1657 Dom Świętokrzyski zostaje rozbudowany oraz podjęta zostaje decyzja o budowie nowego kościoła - bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie).

W 1675 roku przy parafii powstaje seminarium externum (seminarium dla diecezji).

W 1676 roku powstaje seminarium internum (nowicjat).

Najstarsze beneficja zgromadzenia znajdowały się bądź znajdują w:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. czasem mylone z zakonem rycerskim o podobnej nazwie potocznej
  2. Elżbieta Kowalczykowa, Kościół św. Krzyża, Warszawa 1975, s. 14.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]