Kochankowie (tarot)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kochankowie
Ilustracja
Kochankowie z talii tarota Viscontich-Sforzów ze zbiorów Pierpont Morgan-Bergamo (XV wiek) – reprodukcja.
Numer arkanu

VI

Znak astrologiczny
lub hermetyczny

Gemini.svg Bliźnięta[1]

Litera alfabetu
hebrajskiego

ז (zajin)[1]

Kochankowie – karta tarota należąca do Arkanów Wielkich. Oznaczana numerem VI.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Karta przedstawia trzy osoby. Wśród nich znajduje się jeden mężczyzna, a także dwie kobiety: ciemno- i jasnowłosa, czasem jedna zdecydowanie mniej urodziwa od drugiej. W różnych taliach nad mężczyzną unosi się albo anioł, albo Kupido. Zdarza się także, że karta jest przedstawiana w uproszczonej wersji - z rysunkiem dwojga nagich ludzi.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Znaczenie karty Kochankowie jest związane z dylematem dotyczącym uczuć, najczęściej spowodowanym koniecznością wyboru jednej miłości, a odrzuceniem innej. W pozycji prostej karta oznacza uczucie samo w sobie, często niespodziewane. W pozycji odwróconej karta bywa kojarzona z rozpadem związku, separacją, czy rozwodem, albo niewłaściwym wyborem obiektu uczuć. Karta Kochanków jest także kojarzona z instytucją małżeństwa, sprawami seksualnymi i miłością w ogóle.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Arkana tarota: tabela pt. Kabalistyczna i astrologiczna symbolika kart Wielkich Wtajemniczeń przyjęta przez Zakon Złotego Świtu i oparta na systemie opracowanym przez MacGregora Mathersa i Artura Edwarda Waite'a. W: Jan Witold Suliga: Biblia Szatana. Łódź: Krajowa Agencja Wydawnicza w Łodzi, 1991, s. 6. ISBN 83-03-03220-8.