Umiarkowanie (tarot)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Umiarkowanie
(Powściągliwość)
Visconti-sforza-14-temperance.jpg
Umiarkowanie z talii tarota Viscontich-Sforzów ze zbiorów Pierpont Morgan-Bergamo (XV wiek) – reprodukcja.
Numer arkanu XIV, inaczej XIIII
Znak astrologiczny
lub hermetyczny
Sagittarius.png Strzelec[1]
Litera alfabetu
hebrajskiego
ס (samech)[1]

Umiarkowanie, czasem jako Umiar lub Powściągliwość – karta tarota należąca do Arkanów Wielkich. Oznaczana numerem XIV, czasem zapisywanym jako XIIII.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Karta przedstawia postać kobiety (czasem - anioła), trzymającą w dłoniach dwa naczynia tak, że ciecz przelewa się z jednego do drugiego. Czasem dodatkowo postać stoi nad wodą, trzymając jedną stopę zanurzoną, drugą zaś - suchą.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Znaczenie karty Umiarkowania związane jest z jej nazwą - dotyczy przywiązania, domatorstwa, bycia rozważnym i skromnym. W położeniu prostym oznacza wynikające z tego szczęście, połączone z koniecznością cierpliwego zastanowienia się nad życiem. W położeniu odwrotnym oznacza wewnętrzne konflikty, przewrażliwienie i ogólną niemożność dojścia do porozumienia.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Arkana tarota: tabela pt. Kabalistyczna i astrologiczna symbolika kart Wielkich Wtajemniczeń przyjęta przez Zakon Złotego Świtu i oparta na systemie opracowanym przez MacGregora Mathersa i Artura Edwarda Waite'a. W: Jan Witold Suliga: Biblia Szatana. Łódź: Krajowa Agencja Wydawnicza w Łodzi, 1991, s. 6. ISBN 83-03-03220-8.