Komitat Hont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Komitat Hont
Hont vármegye
komitat
Herb
Herb
Państwo

 Węgry

Siedziba

Ipolyság

Data likwidacji

1918

Powierzchnia

2 633 km²

Populacja (1910)
• liczba ludności


132 441

• gęstość

50,3 os./km²

Plan
Plan
Położenie na mapie Królestwa Węgier
Położenie na mapie

Komitat Hont (węg. Hont vármegye, łac. comitatus Honthensis) – dawny komitat w środkowej części Królestwa Węgier.

Komitat powstał w XI w. poprzez odłączenie od komitatu Nógrád. Na przełomie XIII i XIV w. przyłączony został do niego komitat Kis-Hont, który tworzył eksklawę, co prowadziło do stałych sporów. Podczas najazdów tureckich komitat dostał się pod władzę Imperium Osmańskiego, które pomiędzy 1552 a 1685 r. panowało na różnych jego częściach, jednak komitat całkowicie nie zanikł. Część pod okupacją turecką wchodziła w skład sandżaku Novigrad w ejalecie Uyvar. Siedzibą władz komitatu był zamek w Hont, od którego komitat wziął swą nazwę, do 1497 r. siedzibą było miasto Ipolyhídvég. W czasie najazdów tureckich komitat nie posiadał stałej siedziby. Od połowy XVI w. siedziba znajdowała się w mieście Korpona w komitacie Zólyom. W latach 1725–1750 siedzibą było Szebelléb, od 1751 r. do końca XVIII w. Kemence, a następnie Ipolyság[1].

W okresie przed I wojną światową komitat dzielił się na sześć powiatów i dwa miasta.

Po traktacie w Trianon komitat został podzielony pomiędzy Czechosłowację i Węgry. Pozostała przy Węgrzech część została w 1923 r. połączona z pozostałą częścią komitatu Nógrád w nowy komitat Nógrád és Hont[2].

W wyniku pierwszego arbitrażu wiedeńskiego w 1938 r. południowa część komitatu powróciła do Węgier i została połączona z pozostałą częścią komitatu Bars w nowy komitat Bars és Hont ze stolicą w Léva. Po drugiej wojnie światowej przywrócono granicę z 1938 r.

Obecnie teren komitatu jest podzielony pomiędzy kraj bańskobystrzycki i nitrzański na Słowacji, pozostała przy Węgrzech część po reformie administracyjnej z 1950 r. została podzielona pomiędzy komitaty Pest i Nógrád.

Powiaty (járás)
Powiat Siedziba władz
Bát Bát
Ipolynyék Ipolynyék
Ipolyság Ipolyság
Korpona Korpona
Szob Szob
Vámosmikola (od 1907) Vámosmikola
Miasta na prawach komitatu (törvényhatósági jogú város)
Selmec- és Bélabánya
Miasta komitackie (rendezett tanácsú város)
Korpona

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]