Rijeka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rijeka
Ilustracja
Państwo  Chorwacja
Żupania Primorsko-goranska
Burmistrz Vojko Obersnel
Powierzchnia 44 km²
Wysokość 0 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość

128 735[1]
2926 os./km²
Nr kierunkowy 051
Kod pocztowy 51 000
Tablice rejestracyjne RI
Podział miasta 7 dzielnic
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa lokalizacyjna Chorwacji
Rijeka
Rijeka
Ziemia 45°19′N 14°25′E/45,316667 14,416667
Strona internetowa
HNK Ivana pl. Zajca

Rijeka (chorw. „rzeka”; wł. Fiume - „rzeka”, niem. St. Veit am Flaum, także Pflaum) – miasto w północno-zachodniej Chorwacji, nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego. Leży na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak. Liczy 128 tys. mieszkańców[1]. Stolica i największe miasto Primorsko-goranskiej županiji.

Ośrodek przemysłowy kraju i największy chorwacki port handlowy (m.in. dowóz ropy naftowej), rybacki i tranzytowy. Rozwinięty przemysł: stoczniowy, maszynowy, chemiczny, papierniczy, materiałów budowlanych, włókienniczy i spożywczy. Znajduje się tu rafineria ropy naftowej z rurociągiem naftowym do rafinerii w Sisaku oraz port lotniczy.

Ośrodek naukowy – szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze oraz kulturalny – ośrodki turystyczne, muzea.

Demografia[edytuj]

Historia[edytuj]

Największe znaczenie i świetność miasto przeżywało w średniowieczu – dogodne położenie sprzyjało bogaceniu się na handlu, wysokie mury chroniły przed najeźdźcami. Rijeka należała początkowo do Chorwacji, następnie przeszła we władanie węgierskie, a w XV wieku pod rządy Habsburgów. W 1723 proklamowana "wolnym portem". W XIX wieku rozwój gospodarczy; od 1870 samodzielna jednostka administracyjna wchodząca w skład Krajów Korony Świętego Stefana – węgierskiej części dualistycznych Austro-Węgier.

Początkowo po I wojnie światowej miasto stało się przedmiotem sporów pomiędzy Włochami a nowo powstałym Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W czasie negocjacji dotyczących przyszłości Rijeki miasto zajął włoski awanturnik Gabriele d'Annunzio (1919) i proklamował objęcie władzy na tym obszarze (Regencja Carnaro).

W 1920 Włochy oraz Królestwo SHS porozumiały się i powstało Wolne Miasto Rijeka (Fiume), jednak w 1924 uległo ono podziałowi – większość terytorium i samo miasto zostało przyłączone do Królestwa Włoch. Granica pomiędzy Rijeką a miejscowością Sušak biegła jak dawna granica pomiędzy terytorium Rijeki i Królestwem Chorwacji (autonomicznym regionem w węgierskiej części Austro-Węgier).

Po II wojnie światowej w 1947 miasto oficjalnie zostało przyłączone do Jugosławii.

Zabytki[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Przypisy