Kraken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kraken topiący statek

Kraken – legendarny stwór morski. Prawdopodobnie źródłem legend są spotkania z kałamarnicą olbrzymią[1].

Pisał o nim Pliniusz Starszy – potwór miał blokować Cieśninę Gibraltarską, nie przepuszczając przepływających tamtędy okrętów. W epoce nowożytnej pierwszy opisał to monstrum Erik Pontoppidan w swoim dziele Historia naturalna Norwegii (1752).

Wedle opowieści żeglarskich krakeny były często brane za wyspy. Kiedy marynarze wychodzili na ląd, budzili potwora, który się zanurzał, wciągając pod wodę załogę wraz z okrętem.

W legendach Kraken jest znany również jako Triangul. Jest pod władzą Neptuna, lecz słucha tego, kogo zobaczy zaraz po przebudzeniu. Zasypia na sto lat, by później przez kolejne sto atakować statki.

Kraken w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Filmy i seriale[edytuj | edytuj kod]

Kraken występuje w filmach: Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka, Piraci z Karaibów: Na krańcu świata, Starcie tytanów, Percy Jackson: Morze potworów oraz Zmierzch tytanów, tyle że tutaj jest przedstawiony jako wielki potwór z czterema ramionami i płetwą. Wystąpił również w jednym z odcinków kreskówki Ben 10 (w wersji z 2005 roku), emitowanej na kanale Cartoon Network oraz w kreskówce Spadkobiercy tytanów, emitowanej na kanale ZigZap. Pojawia też w filmach animowanych: Atlantyda: Powrót Milo, Sindbad: Legenda siedmiu mórz, Hotel Transylwania 3[2], Dudi: cała naprzód i w 524 odcinku One Piece.

Książki[edytuj | edytuj kod]

Z krakenem można identyfikować Czatownika, ukazanego we „Władcy Pierścieni – Drużynie Pierścienia” u bram Morii. Kraken pojawia się w cyklu powieści George’a R.R. Martina – „Pieśni lodu i ognia” jako potwór morski, a także symbol rodu Greyjoyów, władających Żelaznymi Wyspami. Ten legendarny potwór morski ma też swój krótki epizod w wydanej pośmiertnie powieści Michaela Crichtona „Pod piracką flagą”. Wzmianki o Krakenie pojawiają się również w książce „Miecz Przeznaczenia” Andrzeja Sapkowskiego w opowiadaniu „Trochę Poświęcenia”, książce „Amelia i potwór z głębin” Liz Kessler i w „Klątwie Tygrysa” autorstwa Colleen Houck, a także w książce Juliusza Verne’a pt. Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi. Spotkanie z Krakenem opisane jest w powieści Hermana Melville’a Moby Dick, w rozdziale „Mątwa”.

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Krakeny pojawiają się również w wielu grach komputerowych np. Tomb Raider: Underworld, Fable, Risen 2: Mroczne wody, Wiedźmin 2: Zabójcy królów, Smite, Sea of Thieves, Hitman, The Sims 3: Rajska wyspa; zwykle w charakterze bossa, jako easter egg lub potwór, którego można przywołać. Istnieją nawiązania do krakena w wielu innych grach, przykładowo w League of Legends, Forge of Empires[3] i World of Warships.

Komiksy[edytuj | edytuj kod]

Kraken pojawia się także w komiksie „Reduktor Prędkości” Blaina.

Inne

Od 2009 istnieje rum o nazwie Kraken[4]. Jego producentem jest amerykańska firma Proximo Spirits.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. George M. Eberhart: Mysterious creatures: a guide to cryptozoology. Santa Barbara, Calif.: ABC-CLIO, 2002, s. 282-284. ISBN 1-57607-283-5.
  2. Kraken, „Hotel Transylvania Wiki” [dostęp 2018-10-14] (ang.).
  3. Kraken [online], Forge of Empires – Wiki PL [dostęp 2018-10-14].
  4. Kraken Rum Original [online], Kraken Rum [dostęp 2022-06-24] (ang.).