Tomb Raider: Underworld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomb Raider: Underworld
Producent Crystal Dynamics
Wydawca Eidos Interactive
Feral Interactive (Mac OS X)
Dystrybutor POL: Cenega Poland
Seria gier Tomb Raider
Projektant Toby Gard
Silnik Crystal engine
Aktualna wersja 1.1
Data wydania USA: 18 listopada 2008
EUR: 21 listopada 2008
POL: 28 listopada 2008
Gatunek przygodowa gra akcji, TPP
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe BBFC: 12
ESRB: T
PEGI: 16+
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PlayStation 2, Nintendo DS, Mac OS X, telefony komórkowe
Nośniki DVD (1)
Kontrolery klawiatura, mysz, gamepad

Tomb Raider: Underworld – dziewiąta część serii komputerowych gier przygodowych Tomb Raider. Światowa premiera miała miejsce 18 listopada 2008 roku, europejska 21 listopada, zaś do Polski gra trafiła 28 listopada (wersja na PC, Xboksa 360 i PlayStation 3). Wersja dla Mac OS X wydana została 14 czerwca 2012 roku przez Feral Interactive.

Fabuła[edytuj]

Fabuła gry nawiązuje głównie do mitologii wikingów, stanowić ma kontynuację wątku fabularnego Legendy oraz odnosi się do wątków z Anniversary. Lara zaczyna swoją przygodę na Morzu Śródziemnym poszukując drogi do Avalonu. Podróżując po podwodnych kompleksach otwiera tajemnicza bramę i wpływa do środka. Po kilku minutach poszukiwań bohaterka odnajduje wielką salę z potworem - Krakenem. Pokonując go, Lara przedostaje się dalej do pomieszczenia z zamkniętą bramą. Przez kraty zauważa dziwny przedmiot przypominający rękawicę. Po otwarciu bramy zakłada rękawicę. W tym momencie zjawia się grupa najemników, zatrudnionych przez Amandę. Po przebudzeniu Lara zauważa brak rękawicy i zaczyna podróż powrotną w kierunku swojej łodzi. Po wejściu na łódź zauważa w oddali statek Amandy i natychmiast do niego zmierza. Po pokonaniu wrogów i dostaniu się do wnętrza statku odkrywa coś dziwnego: zamkniętą w ogromnym pojemniku Jacqueline Natlę i rozmawiającą z nią Amandę. Lara przypuszcza, że Amanda w jakiś sposób sprzymierzyła się z Natlą. Po chwili rozmowy Lary z Natlą Lara w pościgu za Amandą zostaje zauważona przez wartownika, który strzelając trafia w butlę z gazem. Statek natychmiast zaczyna tonąć, a bohaterka po wydostaniu się przez właz strzela do Amandy znajdującą się na linie przyczepionej do helikoptera. Amanda wyrzuca rękawicę do wody a Lara skacze i wyławia ją.

Następnie Lara przybywa do przybrzeżnej Tajlandii, gdzie ma się znajdować druga z rękawic Thora. Tam spotykamy dość łatwą do rozwiązania zagadkę z ogromnym posągiem. Gdy już wszystko zrobimy, otworzą się nam tajne drzwi do pomieszczenia z rękawicą, trzeba tylko odpowiednio ustawić kolumnę. Po odkryciu braku rękawicy, którą prawdopodobnie zabrał ojciec Lary, powracamy na łódź.

W kolejnym "rozdziale" gry Lara poszukuje tajnego pokoju swojego ojca. Tam znajduje się druga rękawica Thora. Po odkryciu pokoju i zdobyciu informacji o położeniu pasa Thora, Lara zabiera rękawicę. Ku jej zaskoczeniu pojawiają się pradawne bestie, trudne do zabicia. Po trudnej walce Lara wydostaje się z pomieszczenia starym tunelem, przypominającym kopalnie.

Tuż po ucieczce z tajnego pokoju, cała rezydencja staje w ogniu. Tutaj jest sytuacja, która występuje na samym początku gry (wtedy jako misja treningowa). Gdy już przejdziemy przez dom, zobaczymy cały przerywnik filmowy i nowe zadanie: Zip powiedział, że ktoś był w pokoju ochrony. Po dostaniu się do pokoju, Lara spotyka swojego klona, stworzonego prawdopodobnie przez Natlę na prośbę Amandy. Klon zabija Alistera i ucieka.

Następne miejsce, do którego trafiamy to Południowy Meksyk. Tym razem mamy ze sobą motocykl. Zadanie do wykonania: uzupełnić i odpowiednio ustawić dwa kalendarze. Problem polega na tym, że po ustawieniu jednego z kalendarzy, mamy ograniczoną ilość czasu na przejście przez tajne wejście do świątyni. Po wejściu Lara udaje się w głąb świątyni swoim pojazdem. Zatrzymuje się na chwilę a wtedy zaskakują ją dwa ogromne pająki, po zabiciu których, Lara udaje się w dalszą podróż. Na samym końcu korytarza znajduje się pomieszczenie z basenem wypełnionym zabójczą cieczą. Lara zamykając "paszcze" węży, z których wylewała się trucizna, schodzi na dół, do małej wysepki, na której stoi ogromny posąg. Przekręcając śrubę, Lara odsłania brzuch posągu, w którym znajduje się pas Thora. Po zabraniu go, bohaterka udaje się z powrotem w górę świątyni. Tam uzupełnia brakującą głowę obok przełącznika, którym otwiera drogę powrotną.

Teraz znajdujemy się na wyspie Jan Mayen. Tutaj ma znajdować się Valhalla, a w środku niej sam młot Thora. Lara zjeżdżając na dno krateru, wkłada brakujące części do wieży. Po włożeniu kamieni wieża zaczyna pracować. Lara odkrywa przełączniki na dole, środku i na samej górze wieży. Po uruchomieniu ich brama Valhalli otwiera się, a pani archeolog może dostać się do środka. Po zjechaniu krętymi korytarzami w głąb świątyni, Lara odkrywa pomieszczenie z ogromnymi młotami. Jeden z młotów niszczy most, lecz bohaterce udaje się przedostać na drugą stronę i zdobyć młot.

Następnie znów trafiamy na statek Amandy, gdzie Lara, pełna nienawiści, żąda od Natli wiadomości na temat swojej matki. W czasie ich rozmowy pojawia się Amanda oraz klon Lary. Wściekła Lara wyzywa Amandę na pojedynek, jednak klon, pod wodzą Natli, atakuję Amandę i ucieka, kryjąc się przed piorunami ze zdobytego młota Thora. Wściekła pani archeolog rozbija szklaną tubę i już bierze zamach, aby zabić Natlę, jednak słowa kobiety, że "potrzebują siebie", przekonują ją, aby puścić Natlę wolno.

Na samym końcu gry trafiamy do Helheimu, gdzie ma się znajdować Wąż Midgardu (The Midgard Serpent), za pomocą którego Natla chce sprowadzić na świat epokę Ragnarok. Amanda, która pomaga Larze ponieważ chce się zemścić na Natli za zdradę, zatrzymuje olbrzymy goniące Larę w wejściu. W tym czasie Lara niszcząc podpory Węża Midgardu powodując jego zachwianie. Natla używa swoich mocy aby przytrzymać kolumnę, lecz bohaterka rzuca w nią młotem i Natla spada do cieczy. Archeolog podchodzi do Amandy i chwilę ze sobą rozmawiają. W czasie rozmowy Lara przypomina sobie portal, taki sam jak w poprzedniej części Tomb Raider w Boliwii. Biegnie do niego, a za nią rusza Amanda. Zauważa, że jeden z kamieni jest uszkodzony i Lara, przytrzymując kamień przy ścianie naprawia portal, a Amanda wyciąga miecz. W ostatniej chwili łapią się za ręce i przenoszą do innego portalu. Tam się rozchodzą.

Rozgrywka[edytuj]

Otoczenie, pogoda, przedmioty i mechanizmy zgodnie z zapowiedziami twórców miały być w pełni interaktywne, co zostało w dużym stopniu osiągnięte. Świat przedstawiony w grze jest bogaty w różnego rodzaju roślinność. Zgodnie z obietnicami twórców, bohaterka może zniszczyć lub użyć różnego rodzaju materiałów w celu rozwiązania jakiegoś problemu (np. użycie drewnianego kija jako dźwigni czy drążka akrobatycznego). Zapowiadane dynamiczne zmiany pogody pozostały w sferze hucznych planów, jednak zróżnicowanie aury między poziomami pozwala odczuć odrobinę realizmu. Otoczenie zmienia się względem warunków pogodowych - piasek zmienia się w błoto pod wpływem wody, a krawędzie oraz podłoże stają się śliskie. Ślady pozostawione przez Larę będą widoczne do czasu, aż zostaną rozmyte przez deszcz. Eksploracja terenu pozostawi swoje ślady na ciele bohaterki (widoczne jest błoto czy spływająca woda).

Dzięki silnikowi graficznemu stworzonemu przez Crystal Dynamics drzewa i rośliny kołyszą się na wietrze z odwzorowaniem jego kierunku i siły. Podczas przechodzenia między gęstymi zaroślami panna Croft odgarnia liście rękoma. Otoczenie gry żyje własnym życiem - w morzu pływają delfiny i ryby, a w powietrzu latają ptaki. Ruchy Lary zostały opracowane za pomocą technologii motion capture, co zapewnia im płynność.

Jednym z nowych ruchów dostępnych dla Lary jest ustawienie się tyłem do ściany i chodzenie bokiem po wąskich stropach (jest to raczej "nowość" w wydaniu Crystal Dynamics - taki sam ruch wprowadziło Core Design jeszcze w Tomb Raider: The Angel of Darkness). Dodano także możliwość wspinania się pomiędzy dwoma powierzchniami dzięki szybkim skokom pomiędzy nimi. Same możliwości akrobatyczne Lary zostały usprawnione.

Tryb walki umożliwia odpychanie przeciwników, z którego zrezygnowano w Anniversary. Lara może od tej pory celować do dwóch przeciwników naraz oraz strzelać, trzymając się równocześnie krawędzi. Powrócono także po latach do starej zasady (odrzuconej w Tomb Raider: The Last Revelation) - ciała zabitych przeciwników nie znikają już po upływie pewnego czasu, a pozostają na miejscu.

Wspinaczka jest bardzo swobodna, swoimi rozwiązaniami przypominając Assassin's Creed. Tak jak w poprzednich częściach gry, uporanie się z mniejszymi łamigłówkami pozwoli na rozwiązanie głównej zagadki.

Nie zbierając sekretów i nie popełniając błędów podczas zabawy, przejście gry według twórców powinno zająć graczowi około 10-12 godzin. Panna Croft może zmieniać swój ubiór podczas rozpoczęcia każdego z poziomów.

Duży nacisk położono na zagadki, które są ściśle związane z rozbudowaną fizyką gry. Jeżeli rozwiązanie jakiejś łamigłówki sprawi graczowi kłopot, będzie mógł skorzystać z zainstalowanego w telefonie komórkowym Lary systemu Help on Demand (pomoc na żądanie), co ma ułatwić mu poradzenie sobie z trudniejszymi łamigłówkami. Jest to odpowiednik dziennika Lary dostępnego w Anniversary. Ponadto panna Croft nagrywa kamerą filmy ukazujące jej odkrycia. Komentując te nagrania, bohaterka pomoże graczowi znaleźć dalszą drogę w grze. Jest to nawiązanie do prezentacji danej łamigłówki na początku jej rozwiązywania w pierwszych częściach serii.

Każde niebezpieczeństwo wywołuje znany z Anniversary przypływ adrenaliny. Akcja na chwilę zwalnia, zarówno za sprawą pędzącego w naszą stronę zwierzęcia, jak i nagłej przeszkody w terenie, takiej jak zawalająca się kolumna. W przypadku wroga, czas zacznie płynąć wolniej dopiero wtedy, gdy ten bardzo się do Lary zbliży. W trakcie przypływu adrenaliny dzięki zastosowaniu odpowiednich klawiszy możliwe jest błyskawiczne zabicie przeciwnika przez bohaterkę.

Zrezygnowano z dostępnych w poprzednich częściach wydanych przez Crystal Dynamics trybów strzelania, zastępując je jednym. Praca kamery jest momentami niezwykle chaotyczna, a podczas zbliżenia się do murów lub innych obiektów przysłaniających część pola widzenia zmienia gwałtownie swój kąt, co prowadzi do utraty orientacji przez gracza.

W wydaniu na konsolę Wii można dotrzeć do tego samego miejsca dwiema różnymi drogami. Ulepszona kamera ukazuje graczom konkretne elementy, na których mają się skupić.

Edycja na konsolę Nintendo DS opiera się na unikalnym systemie działania gry związanym z ekranem dotykowym.

Odbiór gry[edytuj]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
CD-Action 7/10
Click! 6.94/10
Eurogamer 7/10
Gry-Online 80%
IGN 7,5/10
Official Xbox Magazine 7/10
Play 8/10


Gra została oceniona względnie pozytywnie przez recenzentów, uzyskując średnią ocenę 79,50% z 18 recenzji w agregatorze GameRankings[1].

Przypisy

  1. Tomb Raider: Underworld. GameRankings. [dostęp 2012-03-30].

Linki zewnętrzne[edytuj]