Tomb Raider: Underworld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomb Raider: Underworld
Producent Crystal Dynamics
Wydawca Eidos Interactive
Feral Interactive (Mac OS X)
Dystrybutor POL: Cenega Poland
Seria gier Tomb Raider
Projektant Toby Gard
Silnik Crystal engine
Aktualna wersja 1.1
Data wydania USA: 18 listopada 2008
EUR: 21 listopada 2008
POL: 28 listopada 2008
Gatunek przygodowa gra akcji, TPP
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe BBFC: 12
ESRB: T
PEGI: 16+
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PlayStation 2, Nintendo DS, Mac OS X, telefony komórkowe
Nośniki DVD (1)
Kontrolery klawiatura, mysz, gamepad

Tomb Raider: Underworld – dziewiąta część serii komputerowych gier przygodowych Tomb Raider. Światowa premiera miała miejsce 18 listopada 2008 roku, europejska 21 listopada, zaś do Polski gra trafiła 28 listopada (wersja na PC, Xboksa 360 i PlayStation 3). Wersja dla Mac OS X wydana została 14 czerwca 2012 roku przez Feral Interactive.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Fabuła gry nawiązuje głównie do mitologii wikingów, i stanowi kontynuację wątku fabularnego z Tomb Raider: Legenda oraz odnosi się do wątków z Tomb Raider: Anniversary.

Lara Croft przebywa na Morzu Śródziemnym, poszukując drogi do Avalonu. Podróżując po podwodnych kompleksach, otwiera tajemnicza bramę i wpływa do środka, gdzie odnajduje wielką salę z potworem, Krakenem. Pokonując go, Lara przedostaje się do pomieszczenia z zamkniętą bramą. Przez kraty zauważa dziwny przedmiot przypominający rękawicę, który zakłada po otwarciu bramy. W tym momencie zjawia się grupa najemników, zatrudnionych przez Amandę Evert, jej byłą przyjaciółkę. Po przebudzeniu Lara zauważa brak rękawicy i zaczyna podróż powrotną w kierunku swojej łodzi. Gdy do niej dociera, zauważa w oddali statek Amandy i natychmiast do niego zmierza. Po pokonaniu wrogów i dostaniu się do wnętrza statku, odkrywa zamkniętą w ogromnym pojemniku Jacqueline Natlę i rozmawiającą z nią Amandę. Lara przypuszcza, że Amanda w jakiś sposób sprzymierzyła się z Natlą. Po chwili rozmowy Lary z Natlą Croft w pościgu za Amandą zostaje zauważona przez wartownika, który strzelając trafia w butlę z gazem. Statek natychmiast zaczyna tonąć, a bohaterka po wydostaniu się przez właz strzela do Amandy, znajdującej się na linie przyczepionej do helikoptera. Amanda wyrzuca rękawicę do wody, a Lara skacze i wyławia ją.

Następnie Lara przybywa do przybrzeżnej Tajlandii, gdzie ma się znajdować druga z rękawic Thora. Tam rozwiązuje zagadkę z ogromnym posągiem, dzięki czemu otwiera drzwi do pomieszczenia z rękawicą. Lara nie znajduje jej jednak na miejscu, po czym powraca do łodzi. Po powrocie do domu Lara przeszukuje pokój swojego ojca, którego podejrzewa o zabranie rękawicy z Tajlandii. W pokoju znajduje drugą rękawicę Thora. Po odkryciu pokoju i zdobyciu informacji o położeniu pasa Thora, Lara zabiera rękawicę. W tym momencie pojawiają się pradawne bestie, po których pokonaniu Lara wydostaje się z pomieszczenia starym tunelem. Tuż po ucieczce z pokoju, cała rezydencja staje w ogniu. Croft udaje się z niego uciec, po czym dowiaduje się od Zipa, że ktoś był w pokoju ochrony. Po dostaniu się do pokoju Lara spotyka swojego klona, stworzonego prawdopodobnie przez Natlę na prośbę Amandy. Klon, który odpowiada za podpalenie rezydencji, zabija Alistera i ucieka.

Lara trafia do Południowego Meksyku, gdzie porusza się na motocyklu. Bohaterka musi uzupełnić i odpowiednio ustawić dwa kalendarze, by otworzyć przejście do świątyni. Po wejściu do niej Lara udaje się w głąb świątyni, gdzie dociera do pomieszczenia z basenem wypełnionym zabójczą cieczą. Lara trafia na wysepkę, na której stoi ogromny posąg. Przekręcając śrubę, odsłania brzuch posągu, w którym znajduje się pas Thora. Po zabraniu go bohaterka opuszcza świątynię i kieruje się na wyspę Jan Mayen. Tutaj ma znajdować się Valhalla, a w środku niej młot Thora. Zjeżdżając na dno krateru, Lara wkłada brakujące części do wieży, która uruchamia się. Po uruchomieniu wszystkich przełączników na wieży, brama Valhalli otwiera się, a Croft dostaje się do środka. Po wjechaniu w głąb świątyni Lara odkrywa pomieszczenie z ogromnymi młotami: jeden z nich niszczy most, lecz bohaterce udaje się przedostać na drugą stronę i zdobyć młot.

Lara trafia do statku Amandy, gdzie bohaterka żąda od Natli wiadomości na temat swojej matki. W czasie rozmowy pojawia się Amanda oraz klon Lary. Wściekła Lara wyzywa Amandę na pojedynek, jednak klon, pod wodzą Natli, atakuję Amandę i ucieka, kryjąc się przed piorunami ze zdobytego młota Thora. Wściekła Croft rozbija szklaną tubę i planuje zabójstwo Natli, jednak w ostatniej chwili puszcza ją wolno.

Potem przyjeżdża do Helheimu, gdzie ma się znajdować Wąż Midgardu (ang. The Midgard Serpent), za pomocą którego Natla chce sprowadzić na świat epokę Ragnarok. Chcąca się zemścić na Natli Amanda pomaga Larze, zatrzymując olbrzymy goniące Croft w wejściu. W tym czasie Lara niszczy podpory Węża Midgardu, powodując jego zachwianie. Natla używa swoich mocy, by przytrzymać kolumnę, lecz bohaterka rzuca w nią młotem i Natla spada do cieczy. Archeolog podchodzi do Amandy, z którą rozmawia. W czasie rozmowy Lara przypomina sobie portal w Boliwii. Biegnie do niego, a za nią rusza Amanda. Zauważa, że jeden z kamieni jest uszkodzony i Lara, przytrzymując kamień przy ścianie, naprawia portal, a Amanda wyciąga miecz. W ostatniej chwili łapią się za ręce i przenoszą do innego portalu. Tam się rozchodzą.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Otoczenie, pogoda, przedmioty i mechanizmy zgodnie z zapowiedziami twórców miały być w pełni interaktywne, co zostało w dużym stopniu osiągnięte. Świat przedstawiony w grze jest bogaty w różnego rodzaju roślinność. Zgodnie z obietnicami twórców, bohaterka może zniszczyć lub użyć różnego rodzaju materiałów w celu rozwiązania jakiegoś problemu (np. użycie drewnianego kija jako dźwigni czy drążka akrobatycznego). Zapowiadane dynamiczne zmiany pogody pozostały w sferze hucznych planów, jednak zróżnicowanie aury między poziomami pozwala odczuć odrobinę realizmu. Otoczenie zmienia się względem warunków pogodowych - piasek zmienia się w błoto pod wpływem wody, a krawędzie oraz podłoże stają się śliskie. Ślady pozostawione przez Larę będą widoczne do czasu, aż zostaną rozmyte przez deszcz. Eksploracja terenu pozostawi swoje ślady na ciele bohaterki (widoczne jest błoto czy spływająca woda).

Dzięki silnikowi graficznemu stworzonemu przez Crystal Dynamics drzewa i rośliny kołyszą się na wietrze z odwzorowaniem jego kierunku i siły. Podczas przechodzenia między gęstymi zaroślami panna Croft odgarnia liście rękoma. Ruchy Lary zostały opracowane za pomocą technologii motion capture, co zapewnia im płynność. Jednym z nowych, dostępnych ruchów jest ustawienie się tyłem do ściany i chodzenie bokiem po wąskich stropach. Dodano też możliwość wspinania się pomiędzy dwoma powierzchniami dzięki szybkim skokom pomiędzy nimi. Same możliwości akrobatyczne Lary zostały usprawnione.

Tryb walki umożliwia odpychanie przeciwników, z którego zrezygnowano w Tomb Raider: Anniversary. Lara może od tej pory celować do dwóch przeciwników naraz oraz strzelać, trzymając się równocześnie krawędzi. Powrócono także po latach do pomysłu, że ciała zabitych przeciwników nie znikają po upływie pewnego czasu, a pozostają na miejscu. Zrezygnowano z dostępnych w poprzednich częściach wydanych przez Crystal Dynamics trybów strzelania, zastępując je jednym. Praca kamery jest momentami chaotyczna, a podczas zbliżenia się do murów lub innych obiektów przysłaniających część pola widzenia zmienia gwałtownie swój kąt, co prowadzi do utraty orientacji przez gracza.

Duży nacisk położono na zagadki, które są ściśle związane z rozbudowaną fizyką gry. Jeżeli rozwiązanie jakiejś łamigłówki sprawi graczowi kłopot, będzie mógł skorzystać z zainstalowanego w telefonie komórkowym Lary systemu Help on Demand (pomoc na żądanie), co ma ułatwić poradzenie sobie z trudniejszymi łamigłówkami. Jest to odpowiednik dziennika Lary, dostępnego w Tomb Raider: Anniversary. Ponadto panna Croft nagrywa kamerą filmy ukazujące jej odkrycia. Komentując te nagrania, bohaterka pomaga graczowi znaleźć dalszą drogę w grze. Jest to nawiązanie do prezentacji danej łamigłówki na początku jej rozwiązywania w pierwszych częściach serii.

Każde niebezpieczeństwo wywołuje, znany z Tomb Raider: Anniversary, nagły przypływ adrenaliny. Akcja na chwilę zwalnia, zarówno za sprawą pędzącego w naszą stronę zwierzęcia, jak i nagłej przeszkody w terenie, takiej jak zawalająca się kolumna. W przypadku wroga, czas zacznie płynąć wolniej dopiero wtedy, gdy ten bardzo się do Lary zbliży. W trakcie przypływu adrenaliny, dzięki zastosowaniu odpowiednich klawiszy, możliwe jest błyskawiczne zabicie przeciwnika przez bohaterkę.

W wydaniu na konsolę Wii można dotrzeć do tego samego miejsca dwiema różnymi drogami. Ulepszona kamera ukazuje graczom konkretne elementy, na których mają się skupić. Edycja na konsolę Nintendo DS opiera się na unikalnym systemie działania gry związanym z ekranem dotykowym.

Wydanie na konsolę PlayStation 2 różni się znacząco od wersji na nowe generacje konsol i PC. Gra jest bliźniacza do wydania na konsolę Wii, ale jej działanie jest o wiele gorsze. Podobnie jak na Wii, cała gra jest bardzo okrojona, brakuje nawet niektórych przerywników filmowych.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
CD-Action 7/10
Click! 6.94/10
Eurogamer 7/10
Gry-Online 80%
IGN 7,5/10
Official Xbox Magazine 7/10
Play 8/10


Gra została oceniona względnie pozytywnie przez recenzentów, uzyskując średnią ocenę 79,50% z 18 recenzji w agregatorze GameRankings[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomb Raider: Underworld. GameRankings. [dostęp 2012-03-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]