Imre Nagy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy węgierskiego polityka. Zobacz też: Imre Nagy – pięcioboista.
Imre Nagy
Nagy Imre
Nagy Imre igazolványkép.jpg
Data i miejsce urodzenia 7 czerwca 1896
Kaposvár, Austro-Węgry
Data i miejsce śmierci 15 czerwca/16 czerwca 1958
Budapeszt, Węgierska Republika Ludowa
Premier Węgier
Okres od 4 lipca 1953
do 18 kwietnia 1955
Przynależność polityczna Komunistyczna Partia Węgier
Poprzednik Mátyás Rákosi
Następca András Hegedüs
Premier Węgier
Okres od 24 października 1956
do 4 listopada 1956
Przynależność polityczna Węgierska Partia Pracujących
Poprzednik András Hegedüs
Następca János Kádár
Pomnik Imre Nagya w Segedynie

Imre Nagy (wym. [imrɛ nɒɟ], w uproszczeniu /imre nodź/; ur. 7 czerwca 1896 w Kaposvárze, zm. 15/16 czerwca 1958) – komunistyczny polityk węgierski, premier Węgier podczas rewolucji węgierskiej 1956.

Życiorys[edytuj]

Pochodził z chłopskiej rodziny, ojciec był stangretem, a matka pokojówką. Po rezygnacji z nauki w 1912 został ślusarzem[1]. Podczas I wojny światowej jako żołnierz armii austro-węgierskiej początkowo walczył i został ranny na froncie włoskim, a następnie przeniesiony na front wschodni w 1915 dostał się do niewoli rosyjskiej. W obozie jenieckim na Syberii stał się komunistą i po rewolucji październikowej walczył w szeregach Armii Czerwonej. Według niektórych źródeł był jednym z 11 członków plutonu egzekucyjnego, który 17 lipca 1918 w Jekaterynburgu zastrzelił ostatniego cara Rosji Mikołaja II i jego rodzinę[1][2]. Informacja ta jednakże często jest podawana w wątpliwość ze względu na popularność nazwiska Nagy. Działał podczas krótkotrwałego istnienia Węgierskiej Republiki Rad. Od 1929 na emigracji w ZSRR, podczas terroru Wielkiej Czystki był agentem NKWD (pseudonim „Wołodia”), co pozwoliło mu przetrwać jako jednemu z nielicznych działaczy Węgierskiej Republiki Rad[3]. W trakcie II wojny światowej wraz z działaczami takimi jak Ernő Gerő i Mátyás Rákosi prowadził akcję szkoleniową pośród węgierskich jeńców wojennych w ZSRR i propagandową pośród jeszcze walczących oddziałów węgierskich. Dzięki staraniom grupy w październiku 1944 roku na stronę radziecką wraz z grupą oficerów przeszedł generał Béla Miklós[4].

Od 1944 w rządzie węgierskim z ramienia Komunistycznej Partii Węgier (następnie Węgierska Partia Pracujących) jako minister rolnictwa. Od 4 lipca 1953 do 18 kwietnia 1955 był premierem; proklamował stosunkowo liberalny tzw. Nowy Kurs. Mimo popularności został obalony przez zwolenników stalinowskiej linii. Po wybuchu powstania węgierskiego, 24 października 1956 ponownie wyznaczony na stanowisko premiera. Początkowo wynegocjował zawieszenie broni z Sowietami. Podczas krótkotrwałych rządów próbował dokonać reform: m.in. rozwiązał Węgierską Partię Pracujących, tworząc na jej miejsce Węgierską Socjalistyczną Partię Robotniczą (WSPR). Nagy rozwiązał tajną policję, ogłosił neutralność Węgier i wystąpienie kraju z Układu Warszawskiego, podjął rokowania w sprawie całkowitego wycofania Armii Radzieckiej oraz zapowiedział przywrócenie wolnych wyborów[5]. Był jednak stale pod ostrzałem radykałów nieufających komunistom i odmawiających poparcia rządowi. W tym okresie ambasadorowi ZSRR Jurijowi Andropowowi udało się utworzyć nową ekipę popierającą interwencję, co w konsekwencji doprowadziło do końca rządów Nagya i jego ministrów. Nagy stanął na czele oporu Węgrów przeciw ponownej interwencji, apelując o pomoc do państw zachodnich – po kilku godzinach schronił się w ambasadzie jugosłowiańskiej.

Po przejściowym azylu w ambasadzie jugosłowiańskiej został 22 listopada podstępnie zatrzymany, wywieziony do Rumunii i tam internowany. W kwietniu 1957 z powrotem przywieziony na Węgry i aresztowany. Po tajnym procesie skazany na karę śmierci i stracony w nocy z 15 na 16 czerwca 1958. Podczas rządów komunistycznych stał się symbolem oporu przeciw prosowieckiej dyktaturze. Formalnie zrehabilitowany 6 lipca 1989, stracił jednak wiele w oczach Węgrów, kiedy ujawniono jego współpracę z NKWD w latach 30[potrzebny przypis].

Według świadectwa A. Dornbacha, adwokata z powództwa cywilnego, zwłoki Nagya zostały początkowo pochowane pod grubą warstwą betonu na terenie więzienia przy ul. Kozma. W 1961 zwłoki ekshumowano i przeniesiono w głębokiej tajemnicy na cmentarz komunalny pod fałszywym kobiecym nazwiskiem Piroska Borbíró. Dopiero w marcu 1989 zostały ponownie ekshumowane i oficjalnie pochowane[6].

Powstał o nim film Niepochowany (w reżyserii Márty Mészáros), gdzie w rolę głównego bohatera wcielił się polski aktor Jan Nowicki.

Przypisy

  1. a b Piotr Gontarczyk, Nowe kłopoty z historią, Warszawa 2008, s.107
  2. Elisabeth Heresch, Mikołaj II – życie i upadek ostatniego cara Rosji, s. 338, Wydawnictwo Uraeus, Gdynia 1995.
  3. Johanna Granville Imre Nagy inaczej zwany „Wołodia” „Imre Nagy aka ‘Volodya’ – A Dent in the Martyr’s Halo?”, Cold War International History Project Bulletin, Spring, 1995, s. 28, 34-37.
  4. Wacław Felczak Historia Węgier s. 360, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1983 ​ISBN 83-04-01028-3
  5. UN General Assembly Special Committee on the Problem of Hungary (1957) Rozdział IV. E (Logistical deployment of new Soviet troops), para 181 (s.56)
  6. S. Courtois, N. Werth, J.-L. Panné, A. Paczkowski, K. Bartosek, J.-L. Margolin, Czarna księga komunizmu, s. 411.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

)