Przejdź do zawartości

Krewetka biała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krewetka biała
Litopenaeus vannamei[1]
Boone, 1931
Ilustracja
Krewetka biała
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

skorupiaki

Gromada

pancerzowce

Podgromada

pancerzowce właściwe

Nadrząd

raki właściwe

Rząd

dziesięcionogi

Rodzina

Penaeidae

Rodzaj

Litopenaeus

Gatunek

krewetka biała

Synonimy

Penaeus vannamei Boone, 1931

Krewetka biała, krewetka białonoga (Litopenaeus vannamei) – gatunek skorupiaka z rodziny Penaeidae[1].

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Krewetki białe pochodzą ze wschodniego Pacyfiku, od meksykańskiego stanu Sonora na północy, przez Środkową i Południową Amerykę aż po Tumbes w Peru, gdzie temperatury wody wynoszą zwykle powyżej 20 °C przez cały rok. Występują w tropikalnych siedliskach morskich[2]. Od lat 70. XX wieku zostały szeroko rozpowszechnione na całym świecie, zwłaszcza po roku 2000, gdyż krewetka biała stała się podstawowym gatunkiem hodowlanym na terenie Azji. Głównymi producentami są: Chiny, Tajlandia, Indonezja, Brazylia, Ekwador, Meksyk, Wenezuela, Honduras, Gwatemala, Nikaragua, Belize, Wietnam, Malezja, Tajwan, wyspy pacyficzne, Peru, Kolumbia, Kostaryka, Panama, Salwador, Stany Zjednoczone Ameryki, Indie, Filipiny, Kambodża, Surinam, Saint Kitts, Jamajka, Kuba, Dominikana i Bahamy[3].

Krewetka biała dorasta do 230 milimetrów długości. Rostrum jest umiarkowanie długie, z 7-10 zębami po stronie grzbietowej i 2-4 zębami po stronie brzusznej[4]. Samce stają się dojrzałe w wieku 6-7 miesięcy. Osobniki o wadze 30–45 g są gotowe do rozrodu. Samica składa 100 000-250 000 jaj o średnicy w przybliżeniu 0,22 mm. Wylęg następuje około 16 godzin po zapłodnieniu. Larwy pierwszego stadium, nazywane pływikami, żyją dzięki swoim rezerwom żółtkowym. Kolejne stadia larwalne (odpowiednio: protozoea, mysis i wczesne postlarvae) pozostają przez jakiś czas planktonem, jedzą fitoplankton i zooplankton i są przenoszone w kierunku brzegu prądami pływowymi. Postlarvae zmieniają swój planktonowy zwyczaj około 5 dni po linieniu i bytują na brzegu. Zaczynają wówczas żerować na szczątkach, robakach, małżach i skorupiakach. Dorosłe osobniki żyją w oceanie, na głębokościach do 72 metrów, natomiast larwy w przybrzeżnych ujściach rzek, lagunach lub obszarach namorzynowych[5].

Zagrożenia związane z hodowlą

[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku Greenpeace International dodało krewetkę białą do swojej czerwonej listy owoców morza. Powodem było „zniszczenie ogromnego obszaru mangrowców w kilku krajach, przeławianie młodocianych krewetek z obszarów dzikich w celu dostarczania krewetek do hodowli i znaczne naruszenia praw człowieka”[6].

W Stanach Zjednoczonych badania koncentrowały się na „superintensywnej” akwakulturze w zamkniętych systemach wewnętrznych, co zminimalizowałoby ucieczkę lub problemy z chorobami. Specyficzne skutki działania krewetki białej nie zostały zgłoszone. Potencjalne skutki to rywalizacja z rodzimymi gatunkami krewetek i rozprzestrzenianie się wirusowych chorób krewetek na populacje dzikich krewetek, szczególnie wirusa zespołu białych plam i wirusa zespołu Taura (Organizacja ds. Żywności i Rolnictwa 2011). Badania eksperymentalne wskazują, że Litopenaeus vannamei był bardziej agresywny w rywalizacji o żywność z rodzimymi krewetkami w Tajlandii, ale przegrał walkę z rodzimym gatunkiem Charybdis affinis[4].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Litopenaeus vannamei, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Litopenaeus vannamei, whiteleg shrimp : fisheries [online], sealifebase.org [dostęp 2018-02-09] (ang.).
  3. FAO Fisheries & Aquaculture Penaeus vannamei [online], www.fao.org [dostęp 2018-02-09] (ang.).
  4. a b Melissa Hagan, NEMESIS Database Species Summary [online], invasions.si.edu [dostęp 2018-02-09] (ang.).
  5. WoRMS – World Register of Marine Species – Litopenaeus vannamei (Boone, 1931) [online], www.marinespecies.org [dostęp 2018-02-09] (ang.).
  6. The IUCN Red List of Threatened Species, „IUCN”, 10 września 2015 [dostęp 2018-02-09] (ang.).