Kułan azjatycki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kułan azjatycki
Equus hemionus[1]
Pallas, 1775
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd nieparzystokopytne
Podrząd koniokształtne
Rodzina koniowate
Rodzaj koń
Gatunek kułan azjatycki
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 NT pl.svg

Kułan azjatycki[3], onager, osioł azjatycki, kułan (Equus hemionus) – ssak z rodziny koniowatych, z grupy osłów, dzikich osłów azjatyckich.

Onager często zwany jest półosłem, jednak to określenie może sugerować, że jest on krzyżówką osła z innym typem zwierzęcia, co nie jest prawdą. Jednak przy zachowaniu swojej odrębności gatunkowej ma on zarówno cechy osła, jak i konia. Najważniejszą cechą odróżniającą półosły od innych gatunków koniowatych jest długość kości dolnych odcinków kończyn, które są znacznie dłuższe niż u koni i osłów.

Wysokość w kłębie do ok. 140 cm, masa ciała 200–350 kg, sierść bułana, na brzuchu biaława, uszy krótsze niż u osłów, ogon od połowy porośnięty długimi włosami. Zamieszkuje pustynie Mongolii, Iranu, Pakistanu i Indii, w przeszłości także Syrii. Jest zagrożony wyginięciem. Ten azjatycki dziki koniowaty żywi się różnorodną roślinnością, w tym trawami i sukulentami. Samice z młodymi tworzą luźne wędrujące stada. Niedojrzałe samce zbierają się w stadach kawalerów. Poszczególne dojrzałe samce w obronie terytorium niezbędnego do rozrodu kopią i gryzą rywali.

Szczątki kułana sprzed 11 tys. lat zostały odnalezione w Göbekli Tepe - megalitycznym sanktuarium z wczesnego neolitu w południowo-wschodniej Turcji, niedaleko granicy z Syrią. W starożytnej Syrii w wyniku krzyżowania osła domowego z samcem kułana hodowano rumaki - kunga, które były bezpłodne. Sumerowie wykorzystywali hybrydy, łącząc cechy dwojga rodziców, by uzyskać potomstwo silniejsze i szybsze niż osły (i znacznie szybsze niż konie), ale bardziej kontrolowane niż kułany. Małe wierzchowce wykorzystywano w bitwie, przy czterokołowych wozach bojowych, co przedstawia mozaika Sztandaru z Ur sprzed 4500 lat[4].

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie żyjące:

oraz wymarły kułan syryjski[3] (Equus hemionus hemippus).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Equus hemionus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Equus hemionus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. a b c d e f Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 165. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. E. Andrew Bennett i inni, The genetic identity of the earliest human-made hybrid animals, the kungas of Syro-Mesopotamia, „Science Advances”, 2022, DOI10.1126/sciadv.abm0218 [dostęp 2022-01-20] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]