Lafarge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Villeneuve-lès-Maguelone, Hérault 05.jpg

Lafargefrancuska firma produkująca materiały budowlane, w tym cement, beton oraz kruszywa. Zatrudnia ponad 65 tys. pracowników w 64 krajach. W 2012 roku Grupa Lafarge odnotowała sprzedaż na poziomie 15,8 mld euro[1]

Historia[edytuj]

Firma Lafarge rozpoczęła działalność w 1833 r., kiedy Auguste Pavin de Lafarge uruchomił we Francji produkcję wapna. Dzięki nabyciu licznych spółek produkujących wapno i cement położonych na terenie Francji, pod koniec lat 30. XX w. Lafarge stał się największym producentem cementu we Francji.

Swoją działalność międzynarodową spółka rozpoczęła w 1864 r. poprzez realizację kontraktu na dostawy wapienia do budowy Kanału Sueskiego. Działalność międzynarodową kontynuowano na początku XX w. na terenie Afryki Północnej, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Brazylii i Kanady. Dzięki nabyciu w 1981 r. firmy General Portland Inc., Lafarge stał się największym producentem cementu na terenie Ameryki Północnej. Dalsza ekspansja na arenie międzynarodowej nastąpiła w wyniku zakupu w 2001 r. firmy Blue Circle Industries oraz dzięki nabyciu spółek w rejonie basenu Morza Śródziemnego, w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji.

Lafarge zajmuje pozycję lidera światowego przemysłu cementowego. Posiada cementowe zakłady produkcyjne w 58 krajach. Sekcja kruszyw i betonu, prowadząca obecnie działalność w 36 krajach, w 1997 r. dokonała ogromnego kroku naprzód dzięki nabyciu firmy Redland plc, będącej ówcześnie jednym z największych producentów betonu i kruszyw na świecie. Po raz pierwszy firma Lafarge zaznaczyła swoją obecność na rynku produktów gipsowych w 1931 r. W 2011 roku udziały w części gipsowej w Europie i w Ameryce Łacińskiej Grupa Lafarge odsprzedała firmie Etex.

Dane statystyczne[edytuj]

Grupa Lafarge w liczbach (2013 r.)[potrzebny przypis]:

Cement - nr 1 na świecie

  • Pracownicy: 41,2 tys.
  • Sprzedaż: 10,3 mld euro
  • Kraje: 58
  • Zakłady: 161  

Kruszywa i Beton - nr 2 i nr 4 na świecie

  • Pracownicy: 21,8 tys.
  • Sprzedaż: 5,3 mld euro
  • Kraje: 36
  • Zakłady: 1395

Lafarge w Polsce[edytuj]

W Polsce Lafarge działa od 1995 roku i posiada ponad 60 zakładów produkcyjnych. Zatrudnia 1,5 tys. pracowników, jej polska siedziba znajduje się w Warszawie.

Lafarge Cement

Produkcja cementu jest prowadzona w dwóch zakładach: w Małogoszczu oraz w okolicach Barcina. Zakłady te należą do największych pracodawców w swoich regionach. Moc produkcyjna obu zakładów przekracza 4 mln ton cementu rocznie. Cementownia Kujawy posiada nowoczesną linię produkcyjną do wypału klinkieru w Europie. Cementownie wyposażone są w wydajne systemy odpylania oraz mogą korzystać z paliw i surowców alternatywnych.

Lafarge Beton

W branży betonu Lafarge specjalizuje się w produkcji materiałów dla budownictwa mieszkaniowego i przemysłu drogowego. Większość wytwórni Lafarge uzyskała certyfikat jakości „Dobry Beton” przyznawany przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego. Obecnie dysponuje siecią 41 wytwórni, w tym 6 mobilnych.

Lafarge Kruszywa

Lafarge posiada na terenie Polski 21 zakładów produkcyjnych kruszyw i 3 przeładownie.

Przypisy

  1. Annual report, s. 1. Lafarge, 2012. [dostęp 2014-02-21].

Linki zewnętrzne[edytuj]