Przejdź do zawartości

Lajkonik (jeździec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lajkonik na Placu Na Stawach

Lajkonik (również konik zwierzyniecki, tatarzyn) – brodaty jeździec, ubrany w pseudoorientalny strój poruszający się na sztucznym koniku z drewna przytwierdzonym do pasa. Główny bohater corocznego, ludowego pochodu Lajkonika.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Michał Stachowicz, Obchód lajkonika, 1818, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Według notatek sporządzonych przez folklorystę Juliana Krzyżanowskiego słowo lajkonik wywodzi się ze staroniemieckiego słowa lai oznaczającego bractwo cechowe. Tożsame tłumaczenie podawane jest we współczesnym „Słowniku mitów i tradycji kultury” autorstwa Władysława Kopalińskiego[1]. Według innego przypuszczenia jest to skrót okrzyku lej (czyli: bij!), którym zachęcano tatarzyna do rozdawania ciosów buławą (co według miejskiej legendy miało przynosić szczęście)[1]. Ambroży Grabowski natomiast opisał lajkonika jako turka na koniu[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lajkonik na ulicy Tadeusza Kościuszki

Pochody organizowali zwierzynieccy włóczkowie, którzy od XIII lub XIV wieku tworzyli bractwo zajmujące się m.in. spławianiem drewna na potrzeby kopalń soli w Bochni i Wieliczce. Najstarsza wzmianka potwierdzająca ten fakt pochodzi z 13 czerwca 1700 roku, jednak wtedy jeszcze postać lajkonika nie brała udziału w pochodzie; pierwsza wzmianka o tej postaci została opublikowana w 1738 roku[3]. Po III rozbiorze Polski bractwo włóczków przestało istnieć, lecz coroczny pochód z udziałem lajkonika dalej się odbywał[4]. Przez pierwszą połowę XIX wieku był on finansowany przez krakowskie norbertanki z kościoła św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela[5], natomiast w drugiej połowie tego samego stulecia finansowania uroczystości podjął się magistrat, a samą organizacją zajmowali się Micińscy – rodzina ogrodników z Półwsia Zwierzynieckiego, potomków dawnych włóczków[6].

Strój[edytuj | edytuj kod]

Lajkonik na łodzi, w trakcie pozdrawiania mieszkańców Krakowa
Siedzenia z motywem Lajkonika w krakowskim tramwaju Bombardier NGT8

W latach 1903–1904 Stanisław Wyspiański wykonał nowy strój dla lajkonika[7]. W 1903 Wyspiański zaprojektował również nakrycie głowy, a w 1904 resztę stroju i uzbrojenie dla jeźdźca[8]. Pod jego nadzorem również rzemieślnik Antoni Bąkowski wykonał sajdak, jatagan i kołczan[8].

Wyspiański zastosował jedną tonację całości, ogniście czerwoną, o wyraźnie zróżnicowanych odcieniach. Jasne pozostawił tylko nakrycie głowy, kontrastujące z poczernioną twarzą i kruczą brodą jeźdźca, oraz odsłonięty przód konika zwieńczonego białym pióropuszem. Lajkonik przystrojony został w różowy kaftan i amarantowy kontusz z żółtą podszewką widoczną poprzez wywinięcie wyłogów rękawów spiętych na plecach, z aksamitnym czerwonym pasem związanym na bok. Wyspiański, wykorzystując staropolskie elementy stroju, zachował zatem wschodni krój szat, w jakich Lajkonik występował w poprzednim stuleciu.

Karolina Targosz, Rodowód Lajkonika, s. 14–15

W tej kreacji występował on aż do roku 2015[a]. Od lat 50. XX wieku do roku 1996 członkowie orszaku nosili stroje wykonane przez Witolda Chomicza, a od 1997 roku orszak występował w strojach zaprojektowanych przez Krystynę Zachwatowicz[9]. W latach 2015–2017 nowe kostiumy dla niektórych członków pochodu wykonane zostały według projektu Piotra Łańcuckiego[10].

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

W 1. połowie XX wieku w strój lajkonika przebierał się Jan Śladowski. Następnie jego rolę pełnili: Karol Baran, Walenty Nalepa, Józef Bieda oraz Stanisław Andrasz[11]. Po II wojnie światowej rola ta przypadała m.in. Zdzisławowi Dudzikowi i Janowi Saniternikowi[11]. Następnie, w latach 1977–1980, funkcję pełnił Wojciech Gilowski, a po nim Stanisław Budkowski i Jan Jelonek[11].

Od 1988 roku w rolę lajkonika wciela się Zbigniew Glonek. Jest on, podobnie jak duża część członków orszaku, pracownikiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, gdzie rozpoczyna się trasa corocznego pochodu lajkonika[11].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Tramwaj Stadler Tango „Lajkonik” z motywem lajkonika

Motyw lajkonika został wykorzystany w celach dekoracyjnych na obiciach siedzeń w krakowskich pojazdach komunikacji miejskiej. Nazwą „Lajkonik” zostały objęte także tramwaje niskopodłogowe z rodziny Stadler Tango, wyprodukowane dla Krakowa przez firmę Stadler, na których karoserii widnieje postać lajkonika[12].

W Dzielnicy VII Zwierzyniec w Krakowie w pobliżu mostu Dębnickiego znajduje się skwer Konika Zwierzynieckiego[13].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Oryginał stroju jest eksponatem przechowywanym w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, a do pochodu wykorzystuje się jego wierną kopię wykonaną przez Spółdzielnię Przemysłu Artystycznego im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]