Las Wolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uroczysko
Las Wolski
Ilustracja
Jesienny krajobraz Lasu Wolskiego (2013)
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Dzielnica Dzielnica VII Zwierzyniec
Powierzchnia 419 ha
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, po lewej znajduje się punkt z opisem „UroczyskoLas Wolski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „UroczyskoLas Wolski”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „UroczyskoLas Wolski”
Ziemia50°03′21,73″N 19°50′51,27″E/50,056036 19,847575
Las Wolski od strony autostrady A4 (E40)
Aleja Żubrowa w Lesie Wolskim
Jeden z licznych wąwozów

Uroczysko Las Wolski, popularnie: Lasek Wolski – obszar leśny w zachodniej części Krakowa, pełniący funkcje rekreacyjne. Obejmuje powierzchnię 419 hektarów. Stanowi fragment Lasów Miejskich Krakowa. W lesie urządzono krakowskie zoo.

W lesie położonych jest kilka polan wypoczynkowych – największa Polana Juliusza Lea (o pow. 2,42 ha), ponadto Polana na Sowińcu, Polana im. Wincentego Wobra, Polana im. Jacka Malczewskiego, Polana Bielańska, Polana Harcerska[1].

Sieć ścieżek spacerowych liczy ok. 40 km długości, część z nich jest oznakowana. Infrastrukturę turystyczną uzupełniają parkingi i obiekty gastronomiczne.

W 1917 roku teren lasu został zakupiony przez Kasę Oszczędności Miasta Krakowa i przekazany miastu z przeznaczeniem na park ludowy.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Las Wolski porasta najwyższe wzgórza Pasma Sowińca (Sowiniec – 358 m n.p.m., Pustelnik – 352 m, Ostra Góra – 347 m, Srebrna Góra – 317 m). Urozmaicona rzeźba terenu jest rezultatem stosunkowo dużych wysokości względnych. Stoki porozcinane są głęboko wciętymi wąwozami i parowami (od południa: Skowronków Dół, Wroni Dół, Łupany Dół; od zachodu: Mokry Dół, Gomółczy Dół; od północy: Zielony Dół, Wolski Dół; od wschodu: Poniedziałkowy Dół, Wilczy Dół i inne mniejsze), w górnych partiach o łagodniejszych zboczach[1]. Górują nad nimi jurajskie skałki wapienne.

W Lesie Wolskim występują 32 gatunki drzew. Dominują siedliskowe typy lasu wyżynnego i mieszanego wyżynnego zajmujące odpowiednio 61% i 39% obszaru. Skład gatunkowy drzewostanu jest zbliżony do naturalnego, dzięki czemu ma wysokie wartości krajobrazowe. Drzewostany z dominującym dębem, bukiem i brzozą zajmują około 89% obszaru. Są to lasy brzozowo-dębowe, brzozowo-dębowo-bukowe, dębowe wielogatunkowe, lite buczyny, buczyny wielogatunkowe i brzeziny wielogatunkowe. Miejscowe gospodarstwo leśne odpowiada za utrzymanie trwałości drzewostanu poprzez zabiegi hodowlane takie jak cięcia pielęgnacyjne, inicjowanie odnowień czy cięcia sanitarne. Leśnicy dążą do zachowania drzew starych, dziuplowatych i zasiedlonych przez ptaki.

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Skały i jaskinie[edytuj | edytuj kod]

W Lesie Wolskim jest wiele zbudowanych z wapieni wychodni. Największe z nich to Panieńskie Skały, Bielańskie Skałki, Wolski Murek i Kawalerskie Skały. Panieńskie Skały i Bielańskie Skałki to rezerwaty przyrody i wspinaczka na nich jest zabroniona. Uprawiana jest natomiast wspinaczka na Wolskim Murku i Kawalerskich Skałach[3].

W Lesie Wolskim znajduje się kilka niewielkich jaskiń i schronisk. W skałach parowu Zielony Dół znajdują się Jaskinia w Lesie Wolskim, Jaskinia w Zielonym Dole i Schronisko w Zielonym Dole. W Kawalerskich Skałach znajduje się Szczelina przed Gajówką, a w niewielkich skałach na zachód od Kawalerskich Skał Szczelina pod Gajówką. Na Srebrnej Górze jest Kawerna Bielany i Schronisko pod wsią Bielany[4].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony ChełmKopiec PiłsudskiegoOgród ZoologicznyPolana pod DębinąBielany (Wodociągi)
szlak turystyczny zielony Szlak Dwóch Kopców: SalwatorKopiec KościuszkiSikornikPanieńskie SkałyKopiec PiłsudskiegoZakamyczeKryspinów
szlak turystyczny żółty Wola Justowska (al. Kasztanowa) − Panieńskie Skały − Wolski Dół − Ogród Zoologiczny − Łupany Dół − Polana pod Dębiną
szlak turystyczny żółty Przegorzały − Ogród Zoologiczny
szlak turystyczny niebieski Kopiec Piłsudskiego − Polana pod Dębiną − Kozie Nogi − Ogród Zoologiczny
szlak turystyczny czarny Wola Justowska (strzelnica) − Sikornik − Kozie Nogi
szlak turystyczny czarny Wola Justowska (al. Kasztanowa) − Ogród Zoologiczny − Zakamycze
szlak turystyczny czarny Polana pod Dębiną − Bielańskie SkałkiBielany (Srebrna Góra)

Przez Las Wolski przebiega również odcinek pętli północnej szlaku Twierdzy Kraków.

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Linia autobusowa 134 kursuje pod zoo z przystanku Cracovia Stadion, natomiast linia 102 z Krowodrzy Górki, przez ulicę Piastowską, w kierunku Zakamycza, z którego do Lasu Wolskiego można dojść od strony kopca Piłsudskiego. Dla samochodów są dwa parkingi przy ulicy Leśnej: na Łysej Górze i przed Ogrodem Zoologicznym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2019-04-10].
  2. Modernistyczna architektura Pawilonu Okocimskiego w parku Las Wolski w Krakowie - Sztuka architektury, sztuka-architektury.pl [dostęp 2021-04-29].
  3. Kamieniołomy i skały w Krakowie – koncepcja Krakowskiego Szlaku Wspinaczkowego [dostęp 2019-10-23].
  4. Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny [dostęp 2019-04-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]