Lee Majors

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lee Majors
Lee Majors
Imię i nazwisko Harvey Lee Yeary
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1939
Stany Zjednoczone Wyandotte, w stanie Michigan

Lee Majors, właściwie Harvey Lee Yeary (ur. 23 kwietnia 1939 roku w Wyandotte, w stanie Michigan) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.

Życiorys[edytuj]

Zanim przyszedł na świat, jego biologiczny ojciec Carl Yeary został zabity podczas wypadku w pracy, a biologiczna matka Alice Yeary zginęła w nieszczęśliwym wypadku, kiedy był niemowlęciem. W 1941 roku, kiedy miał dwa lata, został więc zaadoptowany przez wujka Harveya Lee Yearya Jr. i ciotkę Mildred Poore. Dorastał w Middlesboro, w stanie Kentucky ze swoim przybranym bratem Billem. Był świetnym sportowcem i odnosił sukcesy w szkole średniej w Middlesboro w Kentucky jako zawodnik futbolu amerykańskiego. W 1957 roku otrzymał stypendium z Indiana University, a w 1959 roku przeniósł się Eastern Kentucky State College przy Eastern Kentucky University w Richmond, w stanie Kentucky, gdzie był dobrym uczelnianym przyjacielem Rocka Hudsona. W tym samym roku doznał kontuzji pleców i przez dwa tygodnie był sparaliżowany, kończąc w ten sposób karierę sportową. W 1962 roku otrzymał dyplom ukończenia wydziału historii i edukacji fizycznej. Podjął pracę przy Parku w Los Angeles w Dziale Rozrywki jako dyrektor do spraw rozrywki w Północnym Parku w Hollywood, gdzie zetknął się z wieloma znanymi aktorami i fachowcami przemysłu rozrywkowego, m.in. Dickiem Claytonem, ostatnim agentem Jamesa Deana, który zasugerował mu ukończenie szkoły aktorskiej Estelle Harmon przy MGM w Los Angeles.

Po debiucie kinowym w thrillerze Kaftan bezpieczeństwa (Strait-Jacket, 1964) z Joan Crawford, zdobył popularność jako Heath Barkley, syn Victorii (Barbara Stanwyck) i starszy brat Audry (Linda Evans) w serialu-westernie ABC Wielka Dolina (The Big Valley, 1965-69). Zyskał sympatię telewidzów w roli Roya Tate w serialu-westernie NBC Człowiek z Shiloh (The Virginian, 1970-71), prawnik w seriau ABC Owen Marshall: Adwokat przy prawie (Owen Marshall: Counselor at Law, 1971-74), jako astronauta i pilot pułkownik Steve Austin w serialu przygodowym sci-fi ABC Sześcio-milionowo-dolarowy człowiek (The Six Million Dollar Man, 1974-78), Colt Seavers w serialu sensacyjno-przygodowym ABC Upadły chłopak (The Fall Guy, 1981-86) i pułkownik Seymour Kooze w sitcomie Fox Syn wyspy (Son of the Beach, 2002).

Życie prywatne[edytuj]

Był trzykrotnie rozwiedziony; z koleżnką z uczelni Kathy Robinson (1961-1964), z którą ma syna Lee Majorsa Jr. (ur. 1962), Farrah Fawcett (od 28 lipca 1973 do 16 lutego 1982) i Karen Velez (1988-1994), z którą ma córkę Nikki Loren (ur. 1988) i bliźniaki – córkę Dane i syna Treya (ur. 1992). W dniu 1 listopada 2002 roku poślubił Faith Noelle.

W 2003 roku Majors przeszedł udaną operacją na otwartym sercu CABG.

Linki zewnętrzne[edytuj]