Logopolis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
115 – Logopolis
Historia z serialu Doktor Who
Obsada
Doktor

Towarzysze

Pozostali[1]
* Anthony Ainley — Mistrz

Produkcja
Scenariusz Christopher H. Bidmead
Reżyseria Peter Grimwade
Edycja skryptów Christopher H. Bidmead
Produkcja John Nathan-Turner
Produkcja wykonawcza Barry Letts
Muzyka Paddy Kingsland
Kod produkcji 5V
Sezon sezon 18
Liczba odcinków 4 odcinki
Czas trwania 25 minut każdy
Premiera pierwszego odcinka 28 lutego 1981
Premiera ostatniego odcinka 21 marca 1981
Chronologia

Logopolis – siódma i ostatnia historia 18. sezonu brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who, składająca się łącznie na 4 odcinki, emitowane w częstotliwości raz na tydzień. Pierwszy odcinek tej historii został wyemitowany 28 lutego, a ostatni 21 marca 1981 roku. Scenariusz historii napisał Christopher H. Bidmead, a reżyserem był Peter Grimwade[2].

Jest to ostatni regularny występ Toma Bakera w roli czwartego Doktora, natomiast pierwszy Petera Davisona w roli piątego Doktora. W tej historii po raz pierwszy na ekranie występuje Janet Fielding w roli nowej towarzyszki Doktora, Tegan Jovanki. Natomiast Nyssa (w tej roli Sarah Sutton), która wystąpiła w poprzedniej historii, The Keeper of Traken, również od tego odcinka rozpoczyna podróż z Doktorem[2].

Nazwa odcinka – Logopolis oznacza nazwę planety, którą w tej historii odwiedza Doktor wraz z towarzyszami[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Doktor wraz z Adricem postanawia naprawić obwód kameleona[a], korzystając z pomocy matematyków z planety Logopolis. Gdy Mistrz dowiaduje się o tych planach, zamierza mu przeszkodzić. Doktor wraz z Adricem zauważają, że wewnątrz TARDIS pojawiła się kolejna TARDIS, a dalej kolejna. Doktor postanawia zaryzykować i wchodzi do kolejnych TARDIS. Tymczasem Tegan Jovanka, młoda stewardessa z Australii, jedzie na lotnisko Heathrow wraz ze swoją ciotką. Jednak podczas podróży łapią gumę i Tegan, szukając pomocy, wchodzi do TARDIS. Tegan postanawia rozejrzeć się po korytarzach i szybko się gubi.

Po pewnym czasie Doktor i Adric wychodzą z tyłu właściwego TARDIS. Wówczas policjanci podejrzewają ich o porwanie Tegan i jej ciotki. Doktor zauważa z oddali obserwatora całego zdarzenia. Doktorowi i jego towarzyszowi udaje się uwolnić, po czym uciekają do TARDIS. Doktor postanawia wraz z Adricem udać się na planetę Logopolis. Podczas lotu zauważają zagubioną Tegan, która dowiaduje się, że jej ciotka nie żyje.

Doktor wraz z Adricem i Tegan dolatują do Logopolis. Tam witają się z przywódcą mieszkańców – Monitorem, oraz znajomą Doktora i Adrica, Nyssą. Doktor zauważa, że mieszkańcy planety zaczynają ginąć w tajemniczych okolicznościach. Okazuje się, że sprawcą tych wydarzeń jest Mistrz, który korzystał z Projektu Phatos z Ziemi, by zamienić Logopolis w pył. Skutkiem tych planów może być śmierć cieplna Wszechświata. Doktor i Mistrz postanawiają razem współpracować, by naprawić tragiczne skutki działania.

Wracają na Ziemię. Podczas gdy towarzysze Doktora odwracają uwagę strażników, Doktor i Mistrz zmierzają do sterowni, gdzie udaje im się włączyć odpowiedni program. Tymczasem Mistrz ujawnia swe zamiary, grożąc zatrzymaniem programu. Doktor zmuszony jest wspiąć się na teleskop i odłączyć go ręcznie. Udaje mu się, lecz ostatecznie spada z anteny teleskopu. Leżąc na ziemi, otoczony przez towarzyszy regeneruje się w swoje kolejne, piąte wczielenie[3].

Nawiązania do innych historii[edytuj | edytuj kod]

 • Logopolis jest częścią trylogii, w której skład wchodzą również poprzednia historia – The Keeper of Traken oraz kolejna – Castrovalva (1982). Głównym motywem trylogii jest przeciwdziałanie wydarzeniom tworzonych przez Mistrza.
 • Doktor i Adric na początku rozważają zniszczenie pokoju Romany, by zwiększyć moc TARDIS. Romana odeszła od załogi TARDIS w historii Warriors' Gate (1981).
 • Zanim Doktor spada z anteny, przypomina sobie swoich przeciwników kpiących z niego: Mistrza, Daleka, Kapitana piratów, Cyber-lidera, Davrosa, Sontarianina, Zygona oraz Czarnego Strażnika. Po upadku przypomina sobie swoich towarzyszy i przyjaciół: Sarę Jane Smith, Harry'ego Sullivana, Brygadiera Lethbridge-Stewarda, Leelę, K-9 oraz obie regeneracje Romany.
 • Historia ta po części tłumaczy pojawienie się Doktora, Adrica, Romany i K9 w e-przestrzeni w historiach Full Circle, State of Decay i Warriors' Gate

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Detale według odcinka
Odcinek Data premiery Czas Oglądalność
(w milionach)[b]
"Część Pierwsza" 28 lutego 1981 24:32 7,1
"Część Druga" 7 marca 1981 24:03 7,7
"Część Trzecia" 14 marca 1981 24:32 5,8
"Część Czwarta" 21 marca 1981 25:10 6,1
[2][4][5][1]

Wydania komercyjne[edytuj | edytuj kod]

Wersja książkowa[edytuj | edytuj kod]

Wersję książkową tej historii napisał Christophera H. Bidmeada. Została ona wydana 21 października 1982 roku przez wydawnictwo Target Books[6][7].

Książka została odczytana na potrzeby BBC Audiobooks w lutym 2010 roku. Audiobook został wydany z zupełnie nową okładką.

Nośniki domowe[edytuj | edytuj kod]

Historia została wydana na nośniki VHS w marcu 1992 roku. W styczniu 2007 roku historia trafiła na płyty DVD wraz z historiami The Keeper of Traken oraz Castrovalva jako część trylogii The Beginnings.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Obwód kameleona to urządzenie pokładowe TARDIS, które umożliwia zmianę wyglądu zewnętrznego statku. Urządzenie to zepsuło się w pierwszej historii Doktora, The Unearthly Child z 1963 roku, co sprawiło że TARDIS wciąż wygląda jak niebieska budka policyjna.
 2. Podczas premiery w Wielkiej Brytanii

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Shannon Sullivan: Logopolis (ang.). A Brief History of Time (Travel), 2007-08-07. [dostęp 2015-01-02].
 2. a b c Logopolis (ang.). BBC. [dostęp 2014-11-03].
 3. a b Logopolis. Peter Grimwade (reż.), Christopher H. Bidmead (scenarz.). Doktor Who. BBC. 28 lutego 1981-21 marca 1981. Odcinek 115, sezon 18.
 4. Logopolis (ang.). Outpost Gallifrey. [dostęp 2015-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-22)].
 5. Logopolis (ang.). Doctor Who Reference Guide. [dostęp 2015-01-02].
 6. Target novelisation: Doctor Who – Logopolis (ang.). The Doctor Who Ratings Guide. [dostęp 2015-01-04].
 7. Logopolis (ang.). OnTarget. [dostęp 2015-01-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]