Ludwik Skrzyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwik Skrzyński

Ludwik Skrzyński (ur. 1816, zm. 1 lutego 1881 w Wiedniu) – poseł do Sejmu Krajowego Galicji I, II i III kadencji (1861-1876), właściciel dóbr. Był również posłem austriackiej Rady Państwa.

Jeden z pięciu synów Wincentego Skrzyńskiego.Wybrany w I kurii obwodu Sanok, z okręgu wyborczego Sanok.

W połowie XIX wieku był właścicielem posiadłości tybularnych Bartkówka[1], w Hłudno Dolne i Górne[2], Nozdrzec z Karolówką[3], Pawłokoma[4].

Żonaty z Seweryną, z córką Seweryna Fredry[5][6]. Miał z nią syna Seweryna i córkę Marię, żonę hr. Kazimierza Badeniego[7]. Pochowany we Lwowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Karol Wild: Skorowidz wszystkich miejscowości położonych w królestwie Galicyi i Lodomeryi jakoteż w wielkim księstwie Krakowskiem i księstwie Bukowińskiem, pod względem politycznej i sądowej organizacyi kraju wraz z dokładnem oznaczeniem parafii, poczt i właścicieli tabularnych, ułożony porządkiem abecadłowym. Lwów: 1855.
  2. Karol Wild: Skorowidz wszystkich miejscowości położonych w królestwie Galicyi i Lodomeryi jakoteż w wielkim księstwie Krakowskiem i księstwie Bukowińskiem, pod względem politycznej i sądowej organizacyi kraju wraz z dokładnem oznaczeniem parafii, poczt i właścicieli tabularnych, ułożony porządkiem abecadłowym. Lwów: 1855, s. 65.
  3. Karol Wild: Skorowidz wszystkich miejscowości położonych w królestwie Galicyi i Lodomeryi jakoteż w wielkim księstwie Krakowskiem i księstwie Bukowińskiem, pod względem politycznej i sądowej organizacyi kraju wraz z dokładnem oznaczeniem parafii, poczt i właścicieli tabularnych, ułożony porządkiem abecadłowym. Lwów: 1855, s. 147.
  4. Karol Wild: Skorowidz wszystkich miejscowości położonych w królestwie Galicyi i Lodomeryi jakoteż w wielkim księstwie Krakowskiem i księstwie Bukowińskiem, pod względem politycznej i sądowej organizacyi kraju wraz z dokładnem oznaczeniem parafii, poczt i właścicieli tabularnych, ułożony porządkiem abecadłowym. Lwów: 1855, s. 156.
  5. Fredro Seweryn (1785–1845). W: Polski Słownik Biograficzny. T. VII/1948-1958 [on-line]. ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 2016-10-10].
  6. Michał Karpowicz, Mirosław Filipiak: Elita jazdy polskiej. Warszawa: Volumen-Bellona, 1995, s. 172.
  7. Poseł Ludwik Zaremba Skrzyński.Czas”. 27, s. 2, 4 lutego 1881.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]