Magnis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb rodu von Magnis

Magnis (wł.: Magni) – ród arystokratyczny pochodzenia włoskiego mający swoje posiadłości w: Austrii, Czechach, na Morawach, w ziemi kłodzkiej i Śląsku.

Rodzina[edytuj]

Ród Magnisów wywodzi się z północnych Włoch. Ich pierwotną siedziba było Lurago nad Jeziorem Como. Zajmowali się początkowo kupiectwem na terenie Lombardii, w tym Mediolanu, a następnie weszli w skład świty cesarskiej[1].

Magnisowie zostali sprowadzeni do Rzeszy Niemieckiej w XVI w. za sprawą Giovani Pietro Magni (1555-1618), który sprawował funkcję nadwornego lekarza cesarskiego. W 1622 r. zostali zaliczeni w poczet niemieckiej szlachty otrzymując tytuł Freiherra (niem. wolny pan, baron).

2 czerwca 1637 r. otrzymali tytuł hrabiów Rzeszy (Reichsgraf). W tym czasie uzyskali wysoką pozycję na dworze nabywając posiadłości na Morawach.

Poprzez nabycie dóbr na terenie hrabstwa kłodzkiego w 1780 r. zostali włączeni w obręb szlachty pruskiej. Po zakończeniu II wojny światowej przenieśli się na zachód Niemiec.

Siedziby[edytuj]

Pałac w Bożkowie w poł. XIX w., główna rezydencja rodu na ziemi kłodzkiej

Morawy[edytuj]

Hrabstwo kłodzkie[edytuj]

Ważniejsze osobistości[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • H. Haushofer, Magnis (Magni), Grafen v. (kath), [w:] Neue Deutsche Biographie (NDB), t. 15, wyd. Duncker & Humblot, Berlin 1987, s. 659–661.
  • Handbuch der historischen Stätten Schlesien, pod red. H. Weczerka, Stuttgart 1977.