Mamałyga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mamałyga
Mamałyga

Mamałyga – narodowa rumuńska potrawa, z mąki albo kaszy kukurydzianej (pierwotnie z gryczanej) popularna w krajach południowo-wschodniej Europy, znana m.in. w kuchni węgierskiej, Sasów siedmiogrodzkich, bułgarskiej i ukraińskiej[1]. W Polsce, jako potrawa kuchni galicyjskiej popularnej we Lwowie, do dziś lubiana jest wśród rodzin pochodzących z Małopolski Wschodniej[2].

Sposób przyrządzenia mamałygi – zagotować w wodzie lub mleku mąkę kukurydzianą. W zależności od stosunku płynu do mąki uzyskuje się ciasto o różnej konsystencji i twardości[3]. Najłatwiej gotuje się mamałygę w szklanym naczyniu w kuchence mikrofalowej – tym sposobem unika się przypalania. Można ją przyrządzać na słodko lub na słono[4].

Dawniej mamałyga stanowiła podstawowy pokarm biedoty. Spożywano ją na śniadanie lub wieczerzę jako główne danie, zaś na obiad jako dodatek. W twardej odmianie używano jej m.in. jako prowiant na drogę oraz wałówkę dla drwali.

Tradycyjnie Węgrzy siedmiogrodzcy jedzą ją jako dodatek do paprykarza z kurczaka (csirkepaprikás), Rumuni zaś – z gołąbkami (sarmale). Jako samodzielne danie podaje się ją z owczym bądź krowim twarogiem (ze śmietanąhuculski banusz bądź banysz)[5] bądź cukrem.

Odmianą mamałygi jest polenta[6] – pochodząca z Włoch potrawa o konsystencji papki, pierwotnie z mąki kasztanowej, obecnie głównie z kukurydzianej, niekiedy z serem – a także huculska kulesza z bryndzą[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joanna Szubierajska, Mamałyga – właściwości, skład i wykorzystanie mamałygi [online], ekologia.pl, 11 kwietnia 2019 [dostęp 2022-01-29].
  2. Przepis na mamałygę. Spróbuj ją przygotować krok po kroku | Styl życia Radio ZET, stylzycia.radiozet.pl, 1622 [dostęp 2022-01-29] (pol.).
  3. Przepisy.pl - Przepisy kulinarne - Twoja baza przepisów [online], www.przepisy.pl [dostęp 2022-01-29] (pol.).
  4. Mamałyga - rumuńskie danie eksportowe. Świetny dodatek do obiadu [online], Ofeminin, 10 sierpnia 2018 [dostęp 2022-01-29] (pol.).
  5. Mamałyga z serem i śmietaną [online], www.tawernaskipperow.pl [dostęp 2022-01-29] (pol.).
  6. Mamałyga czy polenta? [online], Newsweek.pl [dostęp 2022-01-29] (pol.).
  7. Huculska kulesza – mamałyga z bryndzą w wersji de lux - przepis ze Smaker.pl [online], smaker.pl [dostęp 2022-01-29].