Śniadanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Śniadanie

Śniadanie – posiłek spożywany w godzinach porannych. W zależności od tradycji narodowej składa się z różnych potraw – od lekkich i prostych do bardziej sycących i skomplikowanych.

W Polsce śniadanie składa się najczęściej z ciepłego napoju (herbaty lub kawy), kanapek lub np. zupy mlecznej. Typowo poranną potrawą jest też jajecznica. W wyniku wzorowania się na kulturze zachodniej, zmieniają się także nawyki żywieniowe Polaków. Śniadanie na Zachodzie to często porcja płatków zbożowych z mlekiem, do tego grzanki z dżemem, sok i kawa.

W restauracjach i hotelach zwykle ma się do wyboru śniadanie kontynentalne (kawa lub sok, pieczywo, dżem) lub śniadanie angielskie (jajka na bekonie, kiełbaski, tost i dżem).

Pora spożywania śniadania jest uzależniona od stylu życia i obowiązków. Najczęściej jada się je krótko po przebudzeniu i przed wyjściem do pracy czy szkoły – więc w Polsce dość wcześnie rano (większość osób rozpoczyna pracę o 8.00[potrzebne źródło]). Tak wczesna pora śniadania spowodowała konieczność jedzenia w godzinach pracy tzw. "drugiego śniadania" ok. 10 rano. W krajach zachodnich, gdzie pracę rozpoczyna się o 9.00, śniadanie jada się później, a ok. 12-13.00 spożywa się lunch.

Śniadanie jest uważane przez dietetyków za posiłek najważniejszy dla zdrowia i właściwego funkcjonowania organizmu – ma dostarczać energii, co po nocnej przerwie jest bardzo istotne. Chińskie przysłowie, na poparcie tej tezy, mówi: Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi.

W kulturze chrześcijańskiej duże znaczenie ma uroczyste śniadanie w niedzielę wielkanocną. Zaczyna się ono od wspólnego podzielenia się poświęconym jajkiem, a w trakcie posiłku spożywana jest także reszta święconki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]