Marcin Styczeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marcin Styczeń

Marcin Styczeń (ur. 22 października 1978 r.) – polski wokalista, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz, lektor.

Życiorys[edytuj kod]

Jest synem Zbigniewa i Barbary, ma siostrę Justynę. Pochodzi z Olkusza. Tam założył swój pierwszy zespół "Forte", z którym pracował w latach 1995-2000. W tym okresie zdobył wiele nagród na festiwalach w całej Polsce.

Kariera muzyczna[edytuj kod]

Po przeniesieniu się do Warszawy rozpoczął karierę solową. W 2002 roku nakładem Polskiego Radia ukazał się singiel Kobieta w stylu retro, w którym gościnnie na gitarze zagrał gitarzysta Marek Napiórkowski. W 2005 roku Styczeń założył własną agencję artystyczną SM-ART. Jej nakładem w 2006 roku ukazała się pierwsza płyta Pieśń o Bogu ukrytym do wierszy Karola Wojtyły. Materiał był promowany na koncertach w całym kraju i za granicą (m.in. w Paryżu, Rzymie, Chicago, Los Angeles, New Jersey, Waszyngtonie, Detroit). Płyta bez wielkiej medialnej promocji sprzedała się w ponad pięciu tysiącach egzemplarzy. We wrześniu 2008 roku ukazała się autorska płyta 21 gramów, będąca zapisem jego twórczej drogi. W 2009 roku ukazała się płyta Bryllowanie oparta na wierszach Ernesta Brylla. A w 2011 roku płyta DVD Bryllowanie Live, będąca zapisem koncertu Marcina Stycznia i Ernesta Brylla z "Teatru Polonia". W grudniu 2012 roku nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się piąta płyta, pod tytułem "Zejdźmy się jak na wilię", na której oprócz utworów Ernesta Brylla znalazły się także wiersze bożonarodzeniowe Cypriana Kamila Norwida, Józefa Czechowicza, Jerzego Lieberta, Emila Zegadłowicza, Jana Pietrzyckiego. W lutym 2013 roku także nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się szósta płyta – "Golgota Jasnogórska" oparta na poemacie pasyjnym Ernesta Brylla inspirowanym obrazami Jerzego Dudy-Gracza, nagrana z udziałem poety oraz Joanny Lewandowskiej. Koncertuje w kraju i za granicą (grał m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Kanadzie, czterokrotnie w Stanach Zjednoczonych). Jak mówi, swoją twórczością chce otwierać ludziom serca. Współpracuje z poetą Ernestem Bryllem oraz z wyjątkowym zespołem w składzie: Tomasz "Orzeł" Rząd (gitara), Michał Przybyła (gitara basowa), Łukasz Dmochewicz (perkusja). Przy okazji nagrań z wieloma muzykami sesyjnymi: Jakubem Chmielarskim, Mikim Wieleckim, Pawłem Mazurczakiem, Maciejem Szczycińskim, Sławomirem Bernym.

Działalność pozamuzyczna[edytuj kod]

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest lektorem, głosem LOTTO, a także telewizji TVN CNBC, FOX LIFE , AXN BLACK, można go też usłyszeć w wielu reklamach radiowych i telewizyjnych. W latach 2011-2012 był szefem muzycznym Radia Warszawa 106,2 FM, obecnie prowadzi tam audycję poświęconą piosence poetyckiej – "Muzyka z duszą". W latach 2009-2011 pracował TVP1 w programie "Miedzy ziemią a niebem", wcześniej w Telewizji Puls wspólnie z Moniką Białek prowadził Magazyn (Pro)rodzinny "Niedzielnik". Przez wiele lat był prezenterem kilku warszawskich rozgłośni: Radia Dla Ciebie, Radia 94 i Radia Plus Praga. Pisał również felietony do Magazynu Filozoficznego "Prezentacje". Był także konferansjerem w legendarnym klubie studenckim „Hybrydy”, gdzie organizował cykliczną imprezę „Hybryda Poetica”.

Dyskografia[edytuj kod]

Albumy[edytuj kod]

Single[edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj kod]