Maria Przełomiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Przełomiec
Ilustracja
Warszawa, 24 października 2013
Data i miejsce urodzenia 25 września 1957
Kraków
Zawód, zajęcie dziennikarka
Odznaczenia
Odznaka Honorowa „Bene Merito” Medal Pamiątkowy 13 Stycznia

Maria Przełomiec (ur. 25 września 1957 w Krakowie[1]) – polska dziennikarka, była korespondentka sekcji polskiej BBC, potem w Telewizji Polskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia archeolog peruwiański, studiowała na Wydziale Historycznym UJ w latach 1980–1987. Specjalizuje się w tematyce związanej z krajami byłego ZSRR (od lutego 2007 w TVP Info prowadzi program Studio Wschód), od 2001 członkini Rad Programów „Niezależne Media 4" i „Wsparcie niezależnych wydawnictw w Centralnej Azji” zorganizowanych przez Fundację „Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej”. Współpracownica m.in. gazety „Dziennik”, a także wychodzącego w Poznaniu tygodnika „Przewodnik Katolicki”. Publikuje także w innych pismach, m.in. we „Wprost”.

Maria Przełomiec – jeszcze jako korespondentka BBC – była jedyną dziennikarką spośród 18 obecnych na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie 17 września 1999, która przekazała w swej relacji informację o tym, że prezydent Aleksander Kwaśniewski „lekko chwiał się na nogach” podczas uroczystości oddania hołdu zamordowanym polskim oficerom, ofiarom zbrodni katyńskiej. Pozostałe media dopiero po kilku dniach, na skutek tej relacji BBC, odważyły się ostrożnie podjąć temat tej niedyspozycji, która – co dopiero po latach przyznał sam Kwaśniewski – była skutkiem nadużycia przezeń alkoholu.

13 listopada 2009 za upowszechnianie wiedzy na temat uwarunkowań polskiej polityki zagranicznej, szczególnie na Wschodzie minister Radosław Sikorski nadał jej Odznakę Honorową „Bene Merito”[2]. W styczniu 2013 prezydent Litwy przyznała jej Medal Pamiątkowy 13 Stycznia[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]