Algarve

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spośród 18 dystryktów Portugalii wyróżniony jest dystrykt Faro, który w całości pokrywa się z regionem Algarve
Wybrzeże Algarve w okolicach miasta Lagoa
Algarve

Prowincja Algarve (wym. [aɫˈɡaɾv(ɨ)]; z arab.: zachód, ziemia położona na zachód الغرب al-Garb /al-garb) to jeden z sześciu regionów Portugalii leżących na kontynencie europejskim. Obejmuje on całe południowe wybrzeże, od Przylądka Świętego Wincentego na zachodzie aż do granicy z Hiszpanią. Centrum administracyjnym regionu jest Faro, z lotniskiem międzynarodowym oraz państwowym uniwersytetem. Granice regionu pokrywają się z granicami jednego z 18 dystryktów Portugalii, dystryktu Faro.

Informacje ogólne[edytuj]

  • Stolica: Faro (32 000 mieszkańców)
  • Powierzchnia: 5412 km²
  • Ludność: ok. 410 000 stałych mieszkańców. Liczba ta wzrasta wskutek napływu turystów do ponad miliona osób w szczycie sezonu letniego.
  • Gęstość zaludnienia: 56 mieszk./km²

Geografia[edytuj]

Teren Algarve jest pagórkowaty, poprzecinany żyznymi dolinami, z czystymi, ciepłymi plażami zaliczanymi do najpiękniejszych na świecie, jak na przykład plaża Praia da Marinha w Lagoa. Klifowa linia brzegowa, szczególnie w okolicach Lagos usiana jest jaskiniami i grotami wyrzeźbionymi przez wodę w wapieniu. Oprócz śródziemnomorskiego klimatu i atrakcji wspomnianych powyżej, turystów przyciąga także historia regionu.

Najwyższy punkt – Fóia (902 m). Największe miasta:

Podział administracyjny[edytuj]

Podział administracyjny regionu pokrywa się z podziałem dystryktu Faro – jest on podzielony na 16 gmin:

Gospodarka[edytuj]