Leonor Teles de Menezes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leonor Teles de Menezes
Leonore Teles de Menezes.jpg
królowa Portugalii
Okres panowania od 1372
do 1383
Jako żona Ferdynanda I Burgundzkiego
Poprzedniczka Beatrycze Kastylijska
Następczyni Filipa Lancaster
regentka Portugalii
Okres panowania od 1383
do 1384
Dane biograficzne
Urodzona 1350
Zmarła 27 kwietnia 1386
Ojciec Martim Afonso Telo de Menezes
Matka Aldonça Anes de Vasconcelos
1. mąż João Lourenço da Cunha
2. mąż Ferdynand I Burgundzki
Dzieci Álvaro da Cunha,
Beatrycze,
Piotr,
Alfons

Dona Leonor (Elionor) Telles (Teles) de Menezes (Meneses) (135027 kwietnia 1386) – królowa Portugalii w latach 1372–1383, regentka Portugalii w latach 13831384.

Urodziła się w Trás-os-Montes e Alto Douro, jako córka Martima Afonso Telo de Menezes (potomka króla Leónu – Frueli II) i jego żony – Aldonça Anes de Vasconcelos (potomkini króla Portugalii – Sancho I Kolonizatora). W młodym wieku poślubiła dworzanina Dom João Lourenço da Cunha, trzeciego pana Pombeiro, i miała z nim syna:

  • Dom Álvaro da Cunha.

Podobno została uwiedziona przez przyszłego króla Ferdynanda I, syna Piotra I Sprawiedliwego i jego drugiej żony – Konstancji Manuel, kiedy był on jeszcze księciem. Poznała go w czasie odwiedzin siostry Marii Telles, damy dworu siostry przyrodniej Ferdynanda – Beatrycze, infantki Portugalii. Ferdynand już jako król anulował małżeństwo Leonory powołując się na zbyt bliskie pokrewieństwo małżonków, a 5 maja 1372 w tajemnicy sam poślubił Leonorę. Para miała:

Śmierć hrabiego Ourém

Ojciec Ferdynanda zmarł w 1367 i Leonor, kiedy wyszła za Ferdynanda jednocześnie została królową Portugalii. Przez ludzi jej współczesnych nazywana była Aleivosa (Zdradliwa). Po śmierci Ferdynanda w 1383 Leonor została mianowana regentką w imieniu swojej jedynej córki Beatriz. Od 1383 Leonora rządziła krajem ze swoim kochankiem João Fernandes Andeiro, drugim hrabią Ourém (nazywanym Conde Andeiro), co nie podobało się szlachcie i niższym klasom. Wydanie Beatriz za króla Kastylii spowodowało wygnanie i matki i córki.

Szlachta portugalska obawiała się utraty niepodległości i podporządkowania Portugalii Kastylii. Zbuntowali się przeciwko regentce, a rebelię poprowadził wielki mistrz zakonu Avis – przyszły król Jan I Dobry. Rebelia ta doprowadziła do kryzysu (13831385).

Leonora zmarła na wygnaniu w klasztorze w Tordesillas.


Poprzednik
Beatrycze Kastylijska
Armoiries Portugal 1247.svg Królowa Portugalii
13721383
Armoiries Portugal 1247.svg Następca
Filipa Lancaster