Leonor Teles de Menezes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leonor Teles de Menezes
Ilustracja
Królowa Portugalii
Okres

od 1372
do 1383

Jako żona

Ferdynanda I Burgundzkiego

Poprzedniczka

Beatrycze Kastylijska

Następczyni

Filipa Lancaster

regentka Portugalii
Okres

od 1383
do 1384

W imieniu

Beatrycze

Dane biograficzne
Data urodzenia

1350

Data śmierci

27 kwietnia 1386

Ojciec

Martim Afonso Telo de Menezes

Matka

Aldonça Anes de Vasconcelos

Mąż

João Lourenço da Cunha

Mąż

Ferdynand I Burgundzki

Dzieci

Álvaro da Cunha,
Beatrycze,
Piotr,
Alfons

Dona Leonor (Elionor) Telles (Teles) de Menezes (Meneses) (135027 kwietnia 1386) – królowa Portugalii w latach 1372–1383, regentka Portugalii w latach 13831384.

Urodziła się w Trás-os-Montes e Alto Douro, jako córka Martima Afonso Telo de Menezes (potomka króla Leónu – Frueli II) i jego żony – Aldonça Anes de Vasconcelos (potomkini króla Portugalii – Sancho I Kolonizatora). W młodym wieku poślubiła dworzanina Dom João Lourenço da Cunha, trzeciego pana Pombeiro, i miała z nim syna:

  • Dom Álvaro da Cunha.

Podobno została uwiedziona przez przyszłego króla Ferdynanda I, syna Piotra I Sprawiedliwego i jego drugiej żony – Konstancji Manuel, kiedy był on jeszcze księciem. Poznała go w czasie odwiedzin siostry Marii Telles, damy dworu siostry przyrodniej Ferdynanda – Beatrycze, infantki Portugalii. Ferdynand już jako król anulował małżeństwo Leonory powołując się na zbyt bliskie pokrewieństwo małżonków, a 5 maja 1372 w tajemnicy sam poślubił Leonorę. Para miała:

Śmierć hrabiego Ourém

Ojciec Ferdynanda zmarł w 1367 i Leonor, kiedy wyszła za Ferdynanda jednocześnie została królową Portugalii. Przez ludzi jej współczesnych nazywana była Aleivosa (Zdradliwa). Po śmierci Ferdynanda w 1383 Leonor została mianowana regentką w imieniu swojej jedynej córki Beatriz. Od 1383 Leonora rządziła krajem ze swoim kochankiem João Fernandes Andeiro, drugim hrabią Ourém (nazywanym Conde Andeiro), co nie podobało się szlachcie i niższym klasom. Wydanie Beatriz za króla Kastylii spowodowało wygnanie i matki i córki.

Szlachta portugalska obawiała się utraty niepodległości i podporządkowania Portugalii Kastylii. Zbuntowali się przeciwko regentce, a rebelię poprowadził wielki mistrz zakonu Avis – przyszły król Jan I Dobry. Rebelia ta doprowadziła do kryzysu (13831385).

Leonora zmarła na wygnaniu w klasztorze w Tordesillas.