Mark David Chapman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mark David Chapman (ur. 10 maja 1955 w Fort Worth, Teksas) – Amerykanin, zabójca muzyka i byłego członka zespołu The Beatles, Johna Lennona. Uznany za osobę niepoczytalną i niebezpieczną.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Przez pewien czas uczęszczał do Covenant College w Lookout Mountain (Georgia). W różnych okresach życia był narkomanem, nawróconym chrześcijaninem, przebywał również na leczeniu psychiatrycznym. Ogromny wpływ wywarła na niego lektura Buszujący w zbożu J.D. Salingera; chciał wzorować się na bohaterze książki Holdenie Caulfieldzie.

Chapman był przez lata fanem Beatlesów, a w szczególności Lennona. Po przejściu załamania nerwowego (jako student college’u) został do tego stopnia opanowany myśleniem o Lennonie, że ożenił się z Japonką tylko dlatego, że przypominała mu żonę Lennona Yoko Ono. W miarę jak życie Chapmana podupadało, zaczął on odczuwać urazę do swego byłego bohatera i oskarżać go o bycie „fałszywym”. W ilustrowanej książce „John Lennon: One Day at a Time” dostrzegł oznaki luksusu (np. limuzyny) w życiu Lennona, a budynek Dakota kojarzył się mu z zamkiem złej czarownicy z ukochanego filmu „Czarnoksiężnik z Oz”.

Morderstwo Lennona[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Morderstwo Johna Lennona.
Wejście do domu Dakota – miejsce, gdzie Lennon został zastrzelony

W nocy 8 grudnia 1980 Chapman zastrzelił Johna Lennona przed wejściem do jego rezydencji The Dakota na Manhattanie w Nowym Jorku. Chapman miał przy sobie kopię Buszującego w zbożu.

Wcześniej tego dnia Chapman wymienił uścisk dłoni z Lennonem i poprosił go o autograf na swojej świeżo kupionej kopii albumu Double Fantasy. Lennon spełnił jego prośbę. Po tym zdarzeniu Chapman czekał w pobliżu The Dakota przez cały dzień na powrót Lennona; oddał pięć strzałów, z czego cztery trafiły muzyka.

Zeznał, że już raz wcześniej przyjechał do Nowego Jorku, by zabić Lennona, jednak wtedy na miejscu zrezygnował z tego zamiaru.

Proces[edytuj | edytuj kod]

Chapman został oskarżony o zabójstwo drugiego stopnia i uznany za winnego czynu. Spodziewano się, że będzie chciał bronić się niepoczytalnością, lecz przyznał się do winy. Został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności, przebywa obecnie (2018) w Attica State Prison niedaleko Buffalo (Nowy Jork); kilkakrotnie bez powodzenia występował o warunkowe zwolnienie. Dziesiąta prośba o warunkowe zwolnienie (23 sierpnia 2018 roku) została odrzucona. Podczas rozprawy, która odbyła się 26 sierpnia 2020 ponownie odmówiono mu warunkowego zwolnienia[1][2].

Filmy[edytuj | edytuj kod]

  • W 2007 roku do dystrybucji trafił film Rozdział 27 (Chapter 27). Tytuł ten stanowi nawiązanie do Buszującego w zbożu – reżyser stwierdził, że zabójstwo Lennona jest dla niego niejako 27 rozdziałem owej książki, opisującym ostatnie dni Chapmana przed zabójstwem Lennona. (Książka miała rozdziałów 26. Jako że Chapman identyfikował się z głównym bohaterem, reżyser postanowił, iż rozdział 27 będzie kontynuacją jego zmagań ze światem). Główną rolę zagrał w nim Jared Leto.
  • W 2006 roku powstał brytyjski film paradokumentalny (zdjęcia kręcono w miejscach rzeczywistych wydarzeń) Zabójstwo Johna Lennona (The Killing of John Lennon) w reżyserii Andrew Piddingtona. W roli Marka Chapmana wystąpił Jonas Ball.
  • Film dokumentalny Zabiłem Johna Lennona (2005), reż. Chris Wilson.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]