Madame de Maintenon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Markiza de Maintenon)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Franciszka d'Aubigné, Markiza de Maintenon
Pierre Mignard - Françoise d'Aubigné, marquise de Maintenon (1694).jpg
Dane biograficzne
Urodzona 27 listopada 1635 w Niort
Zmarła 15 kwietnia 1719 w Saint-Cyr-l'Ecole
Ojciec Konstanty d'Aubigné
1. mąż Paul Scarron
2. mąż Ludwik XIV Burbon
Paul Scarron - pierwszy mąż markizy

Franciszka d'Aubigné, Markiza de Maintenon fr. Françoise d'Aubigné, marquise de Maintenon (ur. 27 listopada 1635 w Niort, zm. 15 kwietnia 1719 w Saint-Cyr-l'Ecole), kochanka, a później druga "sekretna" żona króla Francji - Ludwika XIV.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się w twierdzy w Niort. Jej ojciec, Konstanty d'Aubigné, był synem Agryppy d'Aubigné (sławnego generała i przyjaciela króla Henryka IV) i został uwięziony jako hugenota. Jej matka ochrzciła dziewczynę w wierze katolickiej.

W 1651 poślubiła Paula Scarrona, znanego pisarza komediowego i właściciela pensji dla młodych wdów. Po jego śmierci, w 1660, poprowadziła jego pensję, na którą królowa Anna Austriaczka przeznaczała 2000 liwrów rocznie. W 1666, po śmierci Anny Austriaczki, król Ludwik XIV odmówił dalszego wspierania pensji.

Franciszka postanowiła opuścić Paryż i udać się do Lizbony jako dama dworu królowej Portugalii. Przed wyjazdem spotkała madame de Montespan - królewską faworytę. Ta przekonała ją by nie wyjeżdżała do Portugalii, tylko dalej prowadziła pensję swojego zmarłego męża. Markiza Montespan zaprzyjaźniła się z Franciszką i kiedy w 1669 w sekrecie urodziła swoje (i króla) pierwsze dziecko, to Franciszka miała je potajemnie wychować.

Królewska metresa[edytuj]

Françoise d'Aubigné

W 1674 król Ludwik postanowił sprowadzić swoje dzieci na dwór królewski i oficjalnie je uznać. Franciszka towarzyszyła im jako ich opiekunka i nauczycielka. Była w posiadaniu fortuny, dzięki czemu kupiła dobra Maintenon.

Długo nie chciała zgodzić się na romans z Ludwikiem. W 1678 król z własnej inicjatywy nadał Franciszce tytuł Markizy Maintenon. Wkrótce tytuł ów zaczęto na dworze ironicznie przeinaczać na "Madame Le Maintenant"[a].

Królowa Maria Teresa zmarła w 1683 roku.

Królowa Francji[edytuj]

W zimie 1685-1686 roku Franciszka poślubiła sekretnie króla Francji. Ślubu udzielił Harlay, arcybiskup Paryża. Obecni byli jedynie spowiednik królewski - Père la Chaise i markiz de Montchevreuil.

Franciszka za namową stronnictwa pobożnego pozostała w tej "krępującej sytuacji". Stronnictwo wmówiło jej, że musi pozostać żoną monarchy aby ten ponownie nie zszedł na drogę grzechu i nie znalazł sobie nowej kochanki.

Ponieważ para młoda pochodziła z zupełnie innych warstw społecznych, Franciszka nie mogła zostać koronowana na królową Francji (był to związek morganatyczny).

Franciszka i Ludwik XIV nie mieli dzieci.

Po śmierci Ludwika XIV musiała natychmiast opuścić Wersal, ponieważ nie była lubiana przez nowego regenta.

Zmarła w szkole dla dziewcząt, którą sama założyła.

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

  1. co brzmi w języku francuskim niemal identycznie, a w wolnym przekładzie oznacza "Pani Na Teraz"