Markus Persson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Markus Alexej Persson
Notch
Ilustracja
Markus Persson podczas Game Developers Conference 2016
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1979
Szwecja
Zawód, zajęcie programista, projektant gier komputerowych
Partia Piratpartiet
Wyznanie ateista[1]
Strona internetowa

Markus Alexej Persson, pseud. „Notch” (ur. 1 czerwca 1979[2]) – szwedzki programista i projektant gier komputerowych, twórca gry komputerowej Minecraft oraz założyciel przedsiębiorstwa Mojang Studios[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Markus Persson odbierający nagrodę podczas Game Developers Conference 2016.

Persson zaczął programować w wieku 7 lat, używając Commodore 128 swojego ojca. Pierwszą grę (tekstową grę przygodową) stworzył w wieku 8 lat z pomocą gotowych fragmentów programów z czasopism komputerowych. Później rozpoczął pracę jako twórca gier dla King.com, którą opuścił po czterech latach[4]. W tym czasie pracował także nad grą MMORPG Wurm Online, jednak później zrezygnował z prac nad tytułem. Poza pracą bierze także udział w konkursach, w tym Ludum Dare i Java 4k Game Programming Contest.

Persson jest założycielem studia Mojang AB, gdzie kontynuował produkcję gry Minecraft. Przedsiębiorstwo opuścił po Mineconie 2011.

Markus Persson jest członkiem szwedzkiej Piratpartiet[5].

W lutym 2013 roku ujawnił, że wspomógł finansowo produkcję gry Age of Wonders III[6].

Gry[edytuj | edytuj kod]

Jest twórcą następujących gier:

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Notch spotkał się z falą krytyki ze względu na swoje polityczne i społeczne wpisy na Twitterze, takie jak nazywanie feminizmu „zaburzeniem społecznym”, czy sugerowanie, że większość feministek „jest jawnie seksistowska wobec mężczyzn”[8][9]. W czerwcu 2017 roku wytknięto mu wulgarne określenia w stosunku do Zoë Quinn (amerykańskiej projektantki gier komputerowych)[10]. Później w tym samym miesiącu ogłosił swoje poparcie dla dnia dumy z heteroseksualizmu, nazywając oponentów tej idei w wulgarny sposób oraz sugerując, że powinni zostać zastrzeleni[11].

Persson nie został zaproszony na wydarzenie zorganizowane z okazji 10. urodzin Minecrafta, Microsoft jako powód podał poglądy Notcha wypowiadane publicznie w mediach społecznościowych[12][13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]